
Ovih dana, čini se, svi oko nas šmrcaju i kišu. Ako pandemija koronavirusa i popušta - ili poprima blaži oblik - prehlade i viroze nisu nas nikada ni napustile, a s početkom jeseni u pravilu se razmašu.
Oprez je itekako potreban, osobito kod onih koji vuku posljedice preboljenog covida ili su, općenito zdravstveno osjetljiviji.
Testiranje na covid i dalje je preporučljivo, odnosno, ne valja na brzinu samostalno postavljati dijagnozu, ali ako je u pitanju "obična" prehlada, možemo sebi olakšati tijek bolesti i to namirnicama koje u pravilu svatko ima kod kuće ili u vrtu.
Slana voda
Slana voda odlična je za grgljanje i ispiranje nosa, a dovoljno je otopiti pola žličice u čaši mlake vode. Blagodati vitamina C dobro su poznate, stoga u prehranu treba uvrstiti svježe povrće i voće, posebno agrume.
Djelotvoran napitak koji liječi prehladu priređuje se od jedne velike žlice meda i žličice koji se otope u čaši mlake vode. Pije se jednom do dvaput dnevno. I med i cimet imaju porotuupalna svojstva a ujedno pomažu i u borbi protiv kolesterola. Kombinacija je provjerena, koristi se tisućama godina.
Lovor
Ako vas je spopao nadražujući kašalj, pomoći će čaj od lovorovog lišća.
Recept je jednostavan: 2-3 lista, svejedno jesu li svježi ili suhi, preliju se s 2 decilitra vode i kuhaju deset minuta, a potom se čaj ostavi poklopljen još deset minuta i procijedi. Može mu se dodati limun i med.
Kadulja je jedna od najljekovitijih mediteranskih biljaka, sadrži više od pedeset ljekovitih spojeva, a njeno protuupalno djelovanje poznato je od davnina.
Kadulja
Čaj od kadulje može se piti ili koristiti za ispiranje bolnog grla. Ako se pije, ne preporučuje se više od dvije šalice dnevno.
Evo i jednog starog indijskog recepta protiv prehlade: žličica kurkume i žličica meda otopljena u toplom mlijeku. Kurkuma je biljka iz porodice đumbira, poznata kao "prirodni antibiotik" i dobro ju je koristiti kao začin i u vrijeme kada nema prehlade. Ojačava prirodni imunitet i štiti od bolesti.
Bijeli luk
Koristan je i bijeli luk kojega se zbog mirisa često izbjegava, ali i od njega se može skuhati čaj koji će biti blaži.
Napokon, tu su još i drugi provjereni recepti: kokošja juha, inhaliranje (u vodu se mogu dodati esencijalna ulja lavande, bora ili eukaliptusa) a nije loše popiti ni malo kuhanog, dobro začinjenog vina u koje se dodaju med, klinčići i naranča. Naravno, ovo je samo za odrasle.
A kako izbjeći jesenske zaraze i ojačati imunitet? Liječnici će uglavnom preporučiti dovoljno sna, raznoliku prehranu (uvrstite med i vitamin C i kao preventivu) i održavanje normalne tjelesne težine te umjerenu tjelovježbu. Treba - barem pokušati - smanjiti i kontrolirati stres.
Respiratornim infekcijama podložnija su djeca i starije osobe koje se moraju i više čuvati. Naravno, ne smije se zaboraviti na higijenu, redovito prozračivanje prostorija i često pranje ruku. I ne zaboravite koju kockicu tamne čokolade koja jača imunitet i snižava krvni tlak. Treba birati čokolade s najmanje 70 posto kakaa da bi bilo učinka.