StoryEditorOCM
ZdravljeVELIKI KORAK

Obavljena je prva uspješna transplatacija oka! Estetski kirurg dr. Mešter; ‘Cilj nije bio da pacijent progleda...‘

Piše Vanesa Tenžera
19. studenog 2023. - 13:28

Nesreća na poslu Aarona Jamesa, prije dvije godine uhvatila je nespremnog i ostavila ono za što je Aaron smatrao da će biti trajne posljedice. Aaron je stradao od strujnog udara i izgubio je pola lica. U revolucionarnoj operaciji liječnici su mu dali novo oko i pomogli mu da ponovno izgradi život i samopouzdanje. Čovjek koji je posljednje dvije godine izbjegavao zrcala i odlaske u javnost, ističe kako prvi put nakon nesreće ne želi nositi masku.

 "Želim da me svi vide", kaže. 

Veteran američke vojske u nesreći je ostao bez više od pola lica, uključujući dio obraza i nosa. Također, umjesto usana, na njegovom je licu bila malena rupa, te prazna duplja s nestalim lijevim okom. 

Gotovo dvije godine, 46-godišnji stanovnik Arkansasa živio je životom duha - skrivao se od svjetlosti dana, od zgroženih i sažaljevajućih lica prolaznika i od zrcalnih površina na kojima bi mogao ugledati svoj odraz.  Međutim, u svibnju ove godine liječnici na Sveučilištu New York (NYU) Langone Health,  izveli su prvu u svijetu uspješnu transplantaciju cijelog oka i lica na Aaronu Jamesu, a sada pet mjeseci kasnije, vojni veteran ponovno dobiva samopouzdanje i vjeru u sebe, zahvaljujući  dr. Rodriguezu i njegovom timu. Operacija je trajala čitavih 21 sat, a sudjelovalo je gotovo 140 kirurga, medicinskih sestri i drugog medicinskog osoblja

O ovom velikom medicinskom koraku i pojedinostima zahvata, priupitali smo dr. Mladena Meštera, specijalista plastične, rekonstrukcijske i estetske kirurgije.

"Dr. Rodriguezu ovo je peto presađivanje lica do sad, te prvo presađivanje oka, prvi je i jedini to uspio. Oko se presadilo samo iz tehničkih razloga, da vide može li se, i hoće li pacijent preživjeti, glavni cilj nije bio da pacijent progleda, jer je to još uvijek nemoguće." objašnjava Mešter. 

"No ipak, po prvi put je uspješno presađeno oko, i to je veliki korak u medicini. Koristile su se matične stanice izvađene iz koštane srži donora da bi se živac održao živim. Oko šalje signale i zdravo je. Naravno, spoj oka i mozga današnjom tehnikom rada nažalost nije adekvatan i ne očekuje se da će pacijent progledati na novo oko, ali uspjeh je u tehničkoj mogućnosti da se spoje krvne žile koje održavaju oko i u budućnosti da se signal iz oka, dovede u mozak, zaobilazeći presječeni dio, ili da se regenerira presječen očni živac. Do sad, ovi eksperimenti su se radili isključivo na životinja." 

 

 

 

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
17. studeni 2024 15:36