
O važnosti prevencije i ranog otkrivanja raka dojke za Portal Zdravlje govorio je dopredsjednik Hrvatskog radiološkog društva, doktor znanosti Damir Štimac, jedan od autora novih smjernica.
Štimac je rekao da praćenje žena koje u prvom koljenu imaju nekoga tko je obolio od raka dojke, a to podrazumijeva majku ili sestru, donedavno nije uključivalo i magnetsku rezonancu, ali ističe da je ta metoda postala puno dostupnija te će se u budućnosti kod takvih slučajeva koristiti.
- No, u obzir dolaze i drugi faktori rizika, recimo u slučaju da je veći broj teta ili baka imao rak dojke, to onda podiže rizik od pobolijevanja u jednakoj mjeri kao da je primjerice majka imala bolest - pojasio je.
Osim te novine, u novim smjernicama navodi se i da Hrvatska u potpunosti izbacuje citološku punkciju iz dijagnostike tumora.
- Nju danas treba koristiti samo za evakuaciju cista i eventualno dijagnostiku cisti i limfnih čvorova. Kod samih tumora isključivo treba raditi "core" biopsije. To je biopsija s iglom koja nije puno deblja od ove za citopunkciju, a uz pomoću te igle dobijemo tkivo koje pošaljemo patologu. Iz komadića tkiva patolog može puno toga pročitati odnosno dijagnosticirati, a vrlo su nam bitni faktori status hormonskih receptora, HER 2, i proliferacijski faktor, što nam citologija ne može dati - naglasio je Štimac.
Dodao je i da citologija često podcjenjuje bolest, u smislu da karcinom dijagnosticira kao niži stadij ili benigni tumor.
Savjetuje svakoj ženi između 30 i 40 godina da jednom godišnje odradi ultrazvuk dojki, a nakon četrdesete trebalo bi na mamografiju jednom godišnje.
– U slučaju da postoji pozitivna obiteljska anamneza radiolog bi takvoj ženi trebao preporučiti da uz mamografiju i to s tomosintezom jednom godišnje odradi i MR i to u šestomjesečnim intervalima. U slučaju da žena ima i puno žlijezda preporučuje se i UZV dojki - rekao je doktor Štimac za Portal Zdravlje.