Po što sam ono krenuo/la, pitanje je koje ste barem nekoliko puta u svom životu izustili ne znajući zašto upravo hodate prema špajzi. Ili, možda ste iskusili doživljaj stajanja pred vratima vlastitog stana pokušavajući se prisjetiti svih scenarija gdje ste mogli zametnuti ključeve (situacija u kojoj bi naše bake obavezno dozvale sv. Antu u pomoć). A sigurni smo da ste jednom primili ili poslali poruku prijatelju kako ga već 15 minuta čekate na dogovorenom mjestu za kavu pritom i ne sluteći da je osoba zaboravila na taj dogovor, piše Živim.
PROSPEKTIVNO PAMĆENJE
Koliko god se sad činile smiješne ove i druge situacije, vjerujemo da vam u trenutku agonije nije bilo nimalo do smijeha. Ipak, postoji objašnjenje, a stručnjaci ga nazivaju prospektivnim pamćenjem, odnosno pamćenjem nečega što trebamo napraviti u budućnosti. Za razliku od njega, pojam pamćenje obično se odnosi na sjećanja na stvari koje su se dogodile u prošlosti.
Prisjećanje na obveze koje nam slijede poput odlaska u nabavku namirnica nakon posla, uključuje drugačija područja mozga nego sjećanje na događaje i činjenice koje su se dogodile u prošlosti. Ipak, naše prospektivno pamćenje mogu dodatno remetiti stanja poput Parkinsonove bolesti, multiple skleroze, ali i pretjerana izloženost stresu, multitasking te konzumacija alkohola.
UČINKOVITI TRIKOVI PRISJEĆANJA
Ipak, ako se ponekad i dalje uhvatite da hodajući prema nekoj prostoriji, ne znate po što ste točno krenuli, mogu vam pomoći sljedeći trikovi:
1.Vizualizacija
Vizualni znakovi imaju snažnu sposobnost pokretanja budućeg pamćenja. To mogu biti nacrtani znakovi na komadu papira koji će stajati pored vašeg računala. Primjerice, oblik kućice koja će vas podsjetiti da nakon posla odete u dućan (pritom ne morate biti umjetnik, važno je da vi razumijete na što vas nacrtani znak upozorava). Također, to mogu biti razne pametne aplikacije koje će poslužiti kao podsjetnik ili predmet koji ćete staviti na vama vidljivo mjesto.
2. Rutina
Sve dok vam ne postane rutina, važan dnevni zadatak poput pisanja zadaće, odlaska u teretanu ili u nabavku namirnica pokušajte smjestiti u uvijek iste vremenske okvire.
3. Verbalizacija
Nekima će prospektivnom pamćenju pomoći izražavanje riječima i to naglas. ‘Kad se pojavi situacija X, napravit ću Y.‘
4. Gestikulacija
Drugima će izražavanje gestama biti učinkovitije od govora naglas. Primjerice, ako se želite sjetiti zaliti svoje biljke kad dođete kući, koristite se pantomimom koja će, opet, samo vama biti značajna i služiti kao podsjetnik na zadatak koji želite napraviti, piše Živim.