Rak dojke predstavlja jednu od najčešćih zloćudnih bolesti kod žena, a hormoni igraju značajnu ulogu u njegovom razvoju. Croatia poliklinika, renomirana ustanova s vrhunskim stručnjacima, kontinuirano educira i informira žene o važnosti prevencije, kao i o čimbenicima koji mogu povećati rizik od raka dojke. Tako sve Splićanke, ali i stanovnice šireg dalmatinskog područja, od sada mogu brigu o svome zdravlju povjeriti stručnjacima u novouređenoj, još većoj i modernijoj Croatia poliklinici u Splitu na adresi Ulica Domovinskog rata 49.
Tim povodom, razgovarali smo s dr. med. Matildom Mladinić, spec. ginekologije i opstetricije i dr. med. Anom Buljan, spec. radiologije koje su nam detaljno pojasnile povezanost između hormonskih terapija i rizika od raka dojke.
Rizici i zablude hormonske terapije
Jedno od najčešćih pitanja s kojim se susreću liječnici odnosi se na utjecaj hormonskih terapija na pojavu raka dojke. Dr. Buljan naglašava da, prema većini istraživanja, nije dokazana direktna povezanost između korištenja oralnih kontraceptiva i kasnijeg razvoja karcinoma dojke, osim kod žena koje su ih koristile dugotrajno.
„Rizik kod uporabe oralnih kontraceptiva sličan je neovisno o obiteljskoj anamnezi ili drugim čimbenicima poput dobi, etničke pripadnosti i životnih navika“, ističe dr. Buljan.
Međutim, hormonska nadomjesna terapija (HRT), posebno kombinirana terapija koja sadrži estrogen i progesteron, povećava rizik za rak dojke. Dugotrajna uporaba HRT-a također povećava šansu za smrtnost uzrokovanu ovom bolešću. Prema tome, individualan pristup pacijentici, ovisno o njezinoj povijesti bolesti i trenutnom stanju, postaje ključan u pružanju adekvatne terapije.
Najčešći faktori rizika za rak dojke
Osim hormonskih terapija, i određeni drugi čimbenici mogu značajno povećati rizik od raka dojke. Dob je jedan od vodećih faktora – najčešće obolijevaju žene starije od 50 godina, no sve češće bilježimo i slučajeve kod mlađih žena u 40-im godinama. Na rizičnost utječe i rana menarha (prva menstruacija prije 12. godine), kasna menopauza (nakon 50. godine), te nerađanje ili rađanje nakon 30. godine života. Nasljedni faktori igraju veliku ulogu – žene s mutacijama gena BRCA1 i BRCA2, te one s karcinomom dojke u obiteljskoj anamnezi, trebaju posebnu pozornost i češće preglede.
„Zdravlje dojki ovisi i o ženinim životnim navikama. Pušenje, pretilost, prehrana bogata masnoćama, kao i nedostatak fizičke aktivnosti mogu povećati rizik od raka dojke“, ističe dr. Buljan, dodajući kako fizička aktivnost smanjuje rizik od pojave ove bolesti.
Važnost preventivnih pregleda
Preventivni pregledi poput ultrazvuka i mamografije ključni su u ranom otkrivanju zloćudnih promjena u dojkama. „Rana dijagnoza omogućava izlječenje u više od 90 % slučajeva“, ističe dr. Buljan. Mamografija je zlatni standard u dijagnostici, posebno za žene starije od 40 godina, dok se ultrazvuk preporučuje mlađim ženama i onima s gušćom strukturom tkiva dojki.
U Croatia poliklinici nude se oba dijagnostička postupka, a za dodatnu dijagnostiku te kod točno određenih indikacija, može se napraviti i MR, odnosno magnetska rezonanca dojki. On je preporučljiv kod žena s visokim rizikom za rak dojke, kod žena kod kojih je dijagnosticiran karcinom dojke ili kada mamografija i ultrazvuk ne daju dovoljno informacija.
„Prevencija je ključ uspjeha liječenja u većini bolesti. Dobro uzet i očitan PAPA, UZV kod iskusnog ginekologa na kvalitetnom aparatu, dovoljno vremena za pacijenta na pregledu, te potpora laboratorija su ključni. U Croatia poliklinici, pored kvalitetnog laboratorija, u kojem se mogu obaviti sve laboratorijske pretrage, sve mikrobiološke pretrage (brisevi) imamo kvalitetan UZ aparat sa mogućnošću 3D i 4D prikaza za trudničke preglede, kolposkop za obradu i dijagnostiku promjena u PAPA, te mogućnost obavljanja nekih malih zahvata u dogovoru sa ginekologom“, objašnjava dr. Mladinić.
Konačno, liječnice naglašavaju važnost redovitih ginekoloških pregleda i svijesti o rizičnim faktorima. Redoviti ginekološki pregledi preporučuju se obvezno svim ženama, bez obzira na dob i zdravstveno stanje. Ukoliko planirate trudnoću, svakako je potrebno posavjetovati se s ginekologom. Predlažu se pretrage na genetske predispozicije i bolesti.
„Neinvazivni genetski testovi su napravili revoluciju u dijagnostici kromosomskih poremećaja kod ploda, ali savjetovanje koji test, kome, treba prepustiti liječniku, u dogovoru sa majkom, jer nisu nikad 100 % sigurni. Postoje mnoga stanja koja mogu dovesti do lažno pozitivnih ili lažno negativnih rezultata. Zato na kraju svakog objašnjenja takvog testa stoji uputa da test ne isključuje redovite preglede, i ultrazvučne kontrole“, pojašnjava dr. Mladinić.
Croatia poliklinika – lider u privatnom zdravstvenom sektoru
S bogatim iskustvom i multidisciplinarnim pristupom, Croatia poliklinika osigurava vrhunsku ginekološku skrb, motivirajući žene da se redovito kontroliraju i tako smanje rizik od ozbiljnih bolesti poput raka dojke. U svih 9 poliklinika diljem Hrvatske klijenti tako mogu obaviti sve preventivne preglede. Dodatno, do kraja listopada klijenti Croatia poliklinike imaju na raspolaganju i akciju od 20 % popusta na UZV dojki i mamografiju.
Osim iznimno važnog pitanja ženskog zdravlja, klijenti u Croatia poliklinici mogu obaviti preglede iz više od 20 specijalističkih djelatnosti na jednom mjestu i bez čekanja. Croatia poliklinika ističe se vrhunskim timom liječnika i medicinskog osoblja te korištenjem najnovije tehnologije medicinskih uređaja. U splitskoj poliklinici posebno se izdvaja suvremeni MR uređaj jakosti 3 tesla čija je osnovna prednost iznimna kvaliteta snimanja koja traje dvostruko kraće u odnosu na starije generacije takvih uređaja.
Stoga, rezervirajte termin i bez čekanja obavite sve preventivne preglede na jednome mjestu.
Više informacija pronađite na internetskim stranicama Croatia poliklinike.