Hrvatska glazbena scena izgleda da, i više nego što znamo, krije mlade i talentirane autore i glazbenike.
Strukovna Služba za zaštitu autorskih muzičkih prava Hrvatskog društva skladatelja (HDS ZAMP) objavila je listu 30 najuspješnijih hrvatskih autora mlađih od 30 godina.
Mladi talenti kombiniraju i stvaraju nove "soundove" i "beatove", ali pouzdano pristižu i u “stare” glazbene žanrove: od standardnog popa ili alternativnog rocka, preko zabavne i tamburaške glazbe do tzv. primijenjene glazbe za serije, filmove ili reklame.
Klasična, jazz, etno, elektronska i suvremena glazba također imaju svoje autorske nade, ali to su glazbeni pravci u kojima treba još duže da se uspjeh osjeti i u prihodima od autorskih prava, navode iz HDS ZAMP-a koji četiri puta godišnje svojim članovima isplaćuje honorare. Trenutno je u njihovu članstvu, kako ističu, 1050 autora koji još nisu navršili 30. godina, kako prenosi Forbes Hrvatska.
“Čim im se prve pjesme uspješno zavrte po medijima, digitalnim servisima ili počnu izvoditi uživo u javnosti, služba za njih počne obrađivati prihode sa svakog od izvora s kojih stižu. Tantijeme koje od autorskih prava dobivaju kumulativno i nepogrešivo već nakon nekoliko godina aktivnosti ukazuju na mlade glazbenike popularnih glazbenih žanrova na koje treba obratiti pozornost. To su ljudi od kojih će neki sljedećih godina i desetljeća vjerojatno dominirati mainstream scenom”, za Forbes navode iz strukovne udruge.
Dugotrajan put
Iz HDS ZAMP-a ističu da je put do uspjeha u glazbenoj industriji dugotrajan. Skladatelj može živjeti isključivo od autorskih prava tek kada stvori mnogobrojne hitove, što može potrajati desetljećima.
Za mlade autore, honorari koje primaju od HDS ZAMP-a trenutno su više poput mjesečnog džeparca. Međutim, ne otkrivaju konkretne iznose, jer se radi o privatnim pravima intelektualnog vlasništva. Pojasnili su također zašto na popisu nema Baby Lasagne. Marko Purišić je svoj hit "Rim Tim Tagi Dim" završio i evidentirao tek krajem prošle godine, a pjesma je postala popularna ove godine. Na popisu nema ni Dina Jelusića jer je prošle godine napunio 31 godinu.
Lista je sastavljena prema visini tantijema, a na njoj se nalaze:
Albina Grčić (25) pop-pjevačica iz Splita koja je karijeru započela u The Voiceu i predstavljala Hrvatsku na Eurosongu
Antonela Đinđić Nela
Filip Rudan
Grgo Šipek Grše
Mia Negovetić
Nika Turković
Jure Brkljača
Lucija Lu Jakelić
Matej Merlić (filmska glazba)
Mihael Blum (producent i aranžer).
Evo cijele liste:
Albina Grčić
Antonela Đinđić Nela
Antonio David Perina
Anja Papa (Pocket Palma)
Dominik Šušković (O.S.D.S.)
Eric Vidović
Filip Rudan
Grgo Šipek Grše
Hrvoje Domazet (producent, aranžer)
Jure Brkljača
Kim Verson
Lucija Lu Jakelić
Luka Vidović (Pocket Palma)
Marko Kutlić
Matej Magdić Matt Shaft
Matej Merlić (filmska glazba)
Matej Nakić (BluVinil)
Matija Rodić Matroda
Mia Čičak Miach
Mia Negovetić
Mihael Blum (producent, aranžer)
Mihovil Šoštarić Lockroom
Nika Turković
Nikola Pirc Donniksy
Petar Jelušić Pete Spruce
Teo Golub (kids from the sky)
Tomislav Marić ToMa
Vinko Ćemeraš
Vinko Mihić Vince Cally
Zvonimir Husnjak Z++