
Topliji dani polako nam kucaju na vrata, priroda se budi, a s njom i naša želja da vrtove, balkone i terase pretvorimo u cvjetne oaze mira i ljepote. Proljeće je idealno vrijeme za sadnju, preuređenje i osvježavanje vanjskih prostora, bilo da imate prostrani vrt ili mali balkon. No, kako odabrati prave biljke, pravilno pripremiti tlo i osigurati dugotrajnu ljepotu biljaka tijekom sezone?
Kako bismo dobili najbolje savjete i preporuke, razgovarali smo s Tihomirom Beovićem, vlasnikom omiške poljoprivredne trgovine "Vrt", koja već 30 godina uspješno posluje u domeni hortikulture. Tvrtka se bavi projektiranjem, izvedbom i održavanjem zelenih površina, prodajom sljemenskih materijala, sadnog materijala, zaštitnih sredstava te pružanjem stručne pomoći u vrtlarstvu i poljoprivredi.
Mediteranska klima sa svojim blagim zimama i sunčanim proljećem pruža savršene uvjete za sadnju cvijeća, začinskog bilja i ukrasnog grmlja koji će u nadolazećim mjesecima oplemeniti vaš prostor bojama i mirisima. Kroz dugogodišnje iskustvo, gospodin Beović i njegov tim pomogli su brojnim ljubiteljima bilja da stvore vlastiti zeleni raj, a sada s nama dijeli svoje savjete za proljetno uređenje.
Uz nekoliko jednostavnih trikova i malo ljubavi, vaš balkon ili vrt može postati prava oaza uživanja, idealna za opuštanje i uživanje u ljepoti proljetnih dana.
Priprema vrta i balkona za proljetnu sadnju
Prvi korak u proljetnom uređenju je pravilna priprema tla, ističe Beović.
- Prije nego što zasučete rukave i posadite nove biljke, važno je pravilno pripremiti zemlju i posude kako biste im osigurali najbolje uvjete za rast. Tlo je temelj svakog uspješnog uzgoja, bilo da se radi o vrtu ili posudama na balkonu.
Prvo i osnovno je:
- Čišćenje i obnova tla, koje započinje s uklanjanjem suhog lišća, grančica i korova, kako biste omogućili biljkama da nesmetano rastu. Zatim podrezati postojeće biljke i nadohraniti ih. Poslije toga poprskati biljke s određenim preparatom, koji se može naći u poljoljekarnama, poput bordoške juhe i Kupro Bravo 20 WP (oba na na bazi bakra), koji će zaštiti biljke od bolesti.
Ako je tlo u vrtu tvrdo, zbijeno ili iscrpljeno, prozračite ga prekopavanjem i dodavanjem organskog komposta ili stajskog gnoja. Također, nadohranjivanje tla je poželjno svako mjesec dana.
- Kod biljaka u pitarima, također počistiti zemlju, podrezati biljke koje su opstale, jer imamo jednogodišnje i višegodišnje, nadohraniti ih i obavezno promijeniti zemlju. Važna stvar je uzimati pravu i kvalitetnu zemlju, koja u sebi ima sve Ph faktore, da biljci pruža određenu hranu za rast i napredovanje.
Poslije toga, obavezna je prehrana svakih 15- ak dana, pa čak i svako sedam dana kod nekih slučajeva, ali s manjim koncentracijama od onoga što piše na određenom preparatu. Važna stvar je uzimati kvalitetnu zemlju s glinom, jer glina zadržava vlagu, pa će biljka za vrijeme vrućih i toplih dana, nesmetano napredovati i rasti.
- Posebnu pažnju treba posvetiti i drenaži, koja je ključ za zdravo bilje i kako bi se spriječilo truljenje korijena, pogotovo za biljke posađene u teglama. Na dno posude stavite glinu, a ponekad i malo pri vrhu da drži vlagu, ali možete i improvizirati s krupnijim pijeskom ili staviti sloj šljunka, kamenčića, kako biste spriječili truljenje korijenja zbog viška vode, savjetuje Beović.
Obogaćivanje zemlje, kako ističe Beović, bilo u vrtu ili u posudama za cvijeće, je jako važno, jer mediteransko tlo često zna biti siromašno hranjivim tvarima, pa ga je preporučljivo obogatiti humusom ili supstratom prilagođenim tipu biljaka koje sadite. Cvjetnice tako vole lagano i propusno tlo, dok bilje poput lavande i ružmarina preferira pjeskovitiju podlogu.
Cvjetni raj na balkonu
Ako raspolažete balkonom i želite balkon prepun boja, Beović preporučuje biljke koje su izuzetno otporne, dugotrajno cvjetaju, a i simbol su našeg mediteranskog podneblja.
- Vrste koje vole sunce, ali traže malo više pažnje, njege i zalijevanja su pelargonije, kraljice mediteranskih balkona, dugotrajno cvjetaju i podnose vrućine, zatim surfinije i petunije, viseće cvjetne ljepotice koje u tren stvaraju šareni slap boja.
Pritom pripazite na izbor supstrata, cvjetnice vole dobro dreniranu zemlju obogaćenu kompostom. Zalijevanje neka bude umjereno, ali ako je na sunčanom mjestu, ljeti zalijevanje i do dva puta dnevno, a nadohranu obavezno jednom tjedno.
- Za sve one koji nemaju vremena ili se žele manje baviti oko cvijeća, a vole imati lijepu oazu, onda je tu verbena, nezahtjevna biljka koja cvjeta cijelo ljeto, zatim lavandu, ne samo da prekrasno miriše, već odbija i komarce, ružmarin, mirta, ali uglavnom i sukulenti poput agave, aloje, čuvarkuće, razni kaktusi koji mogu preživjeti suhe i tople uvjete i nije ih potrebno često zalijevati. Samo treba pripaziti da im se osigura dobra drenaža i puno svjetla, kaže Beović.
Vrt u punom sjaju
Za one sretnike s vrtom, proljeće je savršeno vrijeme za sadnju novih biljaka. Mediteransko podneblje voli biljke otporne na sušu i sunce, stoga Beović preporučuje sljedeći izbor biljaka.
- Ako želite cvjetne gredice i cvijeće koje obožava mediteransko sunce, sada možete posaditi tulipane, zumbule, anemone, irise, magnoliju (listopadna), jasmin, također lijepa cvjetnica. A možete napraviti kombinaciju cvjetnica, začinskog bilja i grmova u vrtu, poput oleandra, lavande, poligale, timijana, ružmarina, origana i kao rezultat imat ćete prekrasnu zelenu, ali i mirisnu oazu.
Važno je samo voditi računa koja biljka koju ‘ljubi‘ u smislu održavanja, jer zalijevanje neće biti isto za svaku od njih. Agrumi su također nezaobilazno bogatstvo mediteranskih vrtova (limun, naranča, mandarina) i njihovi mirisni cvjetovi u proljeće pravi su užitak, ističe.
Sadnja u teglama – praktično i efektno
Nemate mjesta za sadnju u zemlji? Tegle su savršeno rješenje. - Bitno je prvo odabrati dovoljno veliku posudu kako bi biljka mogla nesmetano rasti. Kada dođe do određene veličine, morate je presaditi u veću posudu. Nastojte da su posude glinene i trajnije, a ne plastične. Za veće posude birajte masline, limune ili lovor, a za ukrasne kombinacije miješajte cvijeće i začine, primjerice lavandu s ružmarinom ili petunije sa smiljem. Zatim razno razni grmovi također mogu u veće tegle ili pitare, ali sve zavisi kolika je biljka.
- Koristite kvalitetnu zemlju i drenažu. Ovisno o kulturi koju sadite, ovisit će i omjer istih. Svaka kultura zahtijeva određenu količinu i drugu vrstu zemlje. Tako neke biljke traže kisela, neke manje kisela, dok druge neutralna tla. Neke kulture zahtijevaju više rastresito tlo, ali uglavnom kod sadnje u pitarima, teglama je bitno da su rupičaste i otvorene, radi protoka vode.
Možete na dno staviti neki agrotekstil ili mrežicu, na koju stavljate malo šljunka ili dekorativne gline, kako bi voda mogla proteći ali i dovoljna se količina zadržati. Jako je važna prehrana, jer biljka u tegli ima vrlo malo hrane. Uglavnom, ovisno o tome što sadite, ovisit će i način održavanja biljke.
Najčešće greške kod sadnje u pitarima je loš odabir zemlje i loša prehrana, upozorava Beović. - Stvarno treba uzeti kvalitetnu zemlju, koja u sebi sadrži sve mikroelemente, koji će biljku ‘držati‘ na životu. To je najvažnije, a onda i pravi odabir biljke i kvalitetne sadnice za određenu vrstu zemlje i mjesto u kojem će boraviti.
Bitno je znati hoće li biti na suncu, u hladu, na udaru vjetra, jer neke biljke dobro podnose udare vjetra a neke ne, zaključuje Beović, te nadodaje kako je redovito čupanje korova i uklanjanje ocvalih cvjetova bitno kako bi biljke bujnije cvale.

Komentari (0)
Komentiraj