
Uređenje životnog prostora u idealnom slučaju karakteriziraju dvije faze - jedna se odnosi na formuliranje prostornih odnosa, a druga na promjenjivi sadržaj koji ga naseljava. U prvoj je fazi značajna uloga arhitekta, a u drugoj vlasnika koji će prostoru utisnuti vlastiti profil (iako i tu stručnjak može pomoći). Pri tom treba imati na umu da neutralna, ambijentima definirana podloga daje veliku slobodu i da u startu prostor ne treba opteretiti unaprijed odabranim konkretnim identitetom već pustiti da on nastaje kroz vrijeme, odražavajući stanara. Sve prostorne cjeline i namještaj trebaju biti sinkronizirani sa stvarnim dnevnim ritmom vlasnika, biti njihov prirodan produžetak. I još, konkretno: svjetlo je ključno u stvaranju ambijenta - iz mnogo izvora, odgovarajući ciljanim aktivnostima i atmosferama, osobito u malim domovima, kao u ovom koji donosi Dom&Dizajn.
Par je kupio davno nenaseljenu, oronulu nekretninu od 19 četvornih metara s ciljem da žive u njoj nakon potpune adaptacije. Sretna karakteristika interijera je visina stropa od 3,5 metara, koja je iskorištena za povećanje korisne površine i izgradnju galerije.
Stanje stana u kojemu nitko nije živio više od 20 godina s mračnim prostorom kuhinje u zatvorenom kutu, kojem je pripadao jedan od dva prozora slika je koja ne budi puno nade. No, zato su tu arhitekti i dizajneri interijera. Arhitektica Margaux Carnevali iz NEVA Agence d‘Architecture Intérieure predložila je stvaranje galerije iznad ulaza i kupaonice te otvaranje kuhinje prema dnevnom boravku. Zahvaljujući dizajniranoj galeriju, budući stanovnici neće morati spavati na trosjedu koji se može pretvoriti u krevet. Konačno, prostor je dobio svjetlost s oba prozora.
Na površini od samo 19 četvornih metara, zbog optimalnog korištenja prostora, 12 m2 je otišlo u dnevni boravak. Zone su vizualno odvojene podnom oblogom (cementne pločice i podna obloga od keramike s efektom drveta). Dekoracije su u skandinavskom stilu s puno bijele boje, a ogledalo koje imitira prozor na zidu dnevnog boravka čini interijer još ugodnijim.
U predsoblju je napravljen veći prostor za pohranu koji je prekriven zavjesom - galerija ima i pop-up zidni dio koji može poslužiti za odlaganje posteljine.
Kupaonica je također morala maksimalno iskoristiti svoj prostor, s WC-om u malom prostoru, zakrivljenom tuš kabinom i umivaonikom na vrhu perilice rublja. Bojler je postavljen vodoravno iznad gornjih kuhinjskih ormarića u kuhinji tako da ne zauzima nikakav koristan prostor, piše Dom&Dizajn.