
Završili su ovogodišnji "Dani u Vali" – Stari Grad 2022., 4. međunarodni festival brodova, mora i mornara koji se održavao od 22. do 25. rujna 2022. u organizaciji Udruge za promicanje hrvatske maritimne baštine "Cronaves" iz Splita, Grada Staroga Grada i Turističke zajednice Staroga Grada.
Ovaj grad s drevnom pomorskom tradicijom prvih jesenskih dana bio je u znaku brodova, mora i mornara.
Pored posebno osmišljenog programa plovidbe revijskog i natjecateljskog karaktera tijekom ovog međunarodnog festivala održane su razne izložbe i predavanja s temom hrvatske maritimne tradicije, a posjetitelji su imali priliku i na legendarnom trgu Tvrdalju uživati u kulturno-zabavnom programu. I naravno, na štandovima u festivalskom selu feštalo se uz domaću pismu i dobru spizu.
Za svakog je bilo ponešto.
U nizu festivalskih atrakcija najupečatljivija je bila završna noćna parada brodova i “Ples jedara i svjetla” uz glazbu i svjetlosne efekte.
U subotu je bilo zanimljivo i promotivno jedrenje i veslanje koje je privuklo pažnju gostiju na kopnu i donijelo užitak onima koji su zaplovili starogradskom valom. Doduše, vjetra nije bilo preveć, pa se nije išlo dalje.
Ali to nikoga nije smetalo, uživalo se u plovidbi, snimale prekrasne razglednice brodova koji danas svjedoče o pomorskoj tradiciji Jadrana, ali žive i novi život u modernim vremenima pružajući posadama i njihovim gostima odmak od svakodnevice i stresa.
Novinarska ekipa zaplovila je leutom Slobodna Dalmacija, brodom izgrađenim još 1894. godine, koji je naša novinska kuća prije desetak godina obnovila.
Kapetan je Filip Dedić, a u posadi su još Igor Bavčević i Zoran Boko. Također i Plamenko Bavčević, predsjednik i Saša Lukić, tajnik Udruge Cronaves koji ovoga puta nisu plovili jer su bili zauzeti organizacijskim poslovima oko festivala.
- Ovo je nezaboravno iskustvo, tako opuštajuće – komentiralo se za vrijeme i nakon plovidbe.
Svaki od brodova iz festivalske flote, svaka udruga koja o njima brine, svaki član posada, ima svoju priču i mnoge su približili posjetiteljima kroz susrete, radionice, prezentacije, izložbe...
"Idriti se mora" slogan je udruge Južnje strane Jezera. Na njihovom štandu u festivalskom selu na starogradskoj rivi sve mlada ekipa, predvođena 22-godišnjim Ivanom Jovićem, od ove godine predsjednikom udruge, a tu su i članovi KUD-a Koledišće Jezera. Međusobno se, kažu, pomažu, zajedno djeluju.
- Njegujemo kulturnu i pomorsku baštinu da tradicija ne propadne. Već 11 godina imamo jedriličarsku regatu, cilj nam je da opstane i traje još puno godina. Imamo zadnje dvije godine i veslačku regatu. Organiziramo i ekološke akcije čišćenja uvala i akcije obnove pudarica – kazuje Ivan dok su članovi KUD-a Koledišće Jere, Eugen, Mare, Naja, Ivan i Bernarda plesom oživjeli tradiciju svog kraja.
Brodove Jezerana krase i marame, odnosno šudari kako ih oni zovu. I po tome koji šudar žena nosi znalo se je li udata ili nije, je li u veselju ili žalosti.
- Kako su Jezerani bili pomorci oni su to donosili izdaleka, npr. moja baba bi pričala, did joj je poklonio, pa bi rekla: ova je iz Grčke, ova iz Amerike.... Kako su di putovali tako bi donosili. Žene pomoraca imale su veće, raskošnije, bogatije šudare – kazala je Bernarda Klarin iz KUD-a Koledišće.
Na štandu udruge Južnje strane Jezera posjetitelji su mogli razgledati i makete brodova koje je izradio Neno Medvešek iz Splita.
A nedaleko na rivi zatekli smo mališane iz Starog Grada kako s obale upravljaju jedrilicama. Podučio ih je ni više ni manje nego svjetski juniorski prvak u klasi radio - upravljanih jedrilica Splićanin Bruno Marević.
- Objasnio sam im što treba i pustio da otkriju sami kako dalje – kaže Bruno, student FESB-a. Pojašnjava kako su na Danima u Vali predstavljene tri radio upravljane jedrilice, uz angažman Hrvatskog jedriličarskog saveza i Hrvatske zajednice tehničke kulture.
Jedna u nizu atrakcija na festivalu i primjer koji mnogima može poslužiti je lošinjski loger Nerezinac - interpretacijski plovidbeni centar pomorske baštine otoka Lošinja. Riječ je o jedrenjaku obnovljenom po uzoru na lošinjske logere s kraja 19. stoljeća. U Starom Gradu na Nerezincu je održana prezentacija o njegovoj obnovi, o zaštiti tradicijskih jedara Kvarnera i Istre i brendu Kvarner maritime heritage, nakon čega su ponuđene i tamošnje delicije, prvenstveno pršut i sir.
- Došli smo da pokažemo da se može. Nužna je sinergija svih političkih aktera. Mi smo to imali. Volio bih ta znanja prenijeti kako bi obnovili i brodove u Dalmaciji – kazao je Ferdinando Zorović, jedan od inicijatora obnove ovog jedrenjaka.
- Želimo naša iskustva prenijeti na cijeli Jadran – istaknuo je i prof. Robert Mohović, predsjednik Koordinacije udruga za očuvanje i revitalizaciju pomorske, ribarske i brodograđevne baštine Kvarnera i Istre.
Podsjetio je kako su uspjeli umijeća gradnje i plovidbe tradicijskim barkama Kvarnera staviti na listu nematerijalne baštine Republike Hrvatske, a sada žele zaštititi umjeće plovidbe latinskim i oglavnim jedrom duž hrvatske obale Jadrana. Ideja je da se to proširi na cijeli Mediteran, a potom i na listu svjetske baštine.
Na kraju, valja reći kako oni koji su bili na Danima u Vali čekaju novi festiva brodova, mora i mornara, a kako kažu u Udruzi Cronaves to će biti za dvije godine.