StoryEditorOCM
PanoramaJABUČKI KARANFIL

Otok Jabuka krije tajnu koja još nije odgonetnuta. Dolazili su znanstvenici, ali uzalud, nitko ne zna gdje je nestao...

Piše mozaik sd
19. listopada 2024. - 21:05

Nakon Brusnika, ekipa Plovopisa na čelu s Dubravkom Merlićem i domaćinom Darkom jedrenjakom Odysseus uputila se prema Jabuci. No loše vrijeme i nemirno more tog dana nisu dopustili ekipi da pristupi otoku. To im je uspjelo sljedeći dan, piše HRT

Jabuka, jedna prekrasna i fascinantna hrid, u prošlosti je bila bogato ribolovno područje, poznato po kamenitim grebenima bez sidrišta. Ona je bila samo za junake.

- Geomorfološki je nepristupačna, nema nikakvog žala. Postoji samo jedno mjesto gdje se može doskočiti s broda jer ima takvu konfiguraciju da to omogućava. Teoretski se može popeti na vrh otoka, ali se ne preporučuje nikome jer je stvarno opasan, objasnio je Tvrtko Korbar, znanstveni savjetnik, Hrvatski geološki institut.

image
Niksa Stipanicev/cropix/Cropix

Uz otok Jabuku vezane su brojne nevjerojatne i tajanstvene priče. Jedna od njih je priča o Jabučkom karanfilu, velikom misteriju u botanici koji seže iz prošlog stoljeća.

- Jabučki karanfil je otkriven zahvaljujući hvarskom gradonačelniku Ivanu Antunu Botteriju koji je dao herbarijski primjerak našem botaničaru Robertu Visijaniju koji je u to vrijeme radio u Padovi. Visiani je uvidio da se radi o nečem vrlo specifičnom i opisao ga kao Dianthus multinervis – Jabučki karanfil. Međutim, već početkom 1900. godina botaničari koji su odlazili na Jabuku da bi sabrali i dokumentirali Jabučki karanfilm nisu ga uspijevali nigdje pronaći. Čak ni u tragovima. Postoje dva herbarijska primjerka tog karanfila. Jedan je pohranjen u Padovi, a drugi je u herbarijskoj zbirci Prirodoslovno - matematičkog fakulteta u Zagrebu.

Ima li ga još tamo, ne zna se, možda na nekim nepristupačnim liticama. I to je veliki misteriji oko tog Karanfila koji se do dan danas nije uspio riješiti, ispričao je prof.dr.sc. Sandro Bogdanović, Agronomski fakultet u Zagrebu.

image
Duje Klaric/Cropix

Uz Jabučki karanfil vezana je priča i o komiškim ribarima i njihovom ribarenju na pučinskim otocima.

- Interesantno je da su taj karanfil brali mladi momci koji su dolazili tamo i nosili svojim draganama kao dokaz ljubavi, usprkos što su im to gazde i kapetani gajeta to branili. U ribarskim krugovima se vjerovalo da kad nestane karanfila s Jabuke da će nestati komiško ribarstvo. S ove perspektive gledanja to se zaista i dogodilo, otkrio je Darko Zanki.

Wikipedija pak piše: 

- Jabučki klinčić (jabučki karanfil, pitomi klinčić; lat. Dianthus caryophyllus; sin.: Dianthus multinervis Vis.). U Hrvatskoj se smatra izumrlom autohtonom vrstom, za koju je ustanovljeno da nije ništa drugo nego pitomi klinčić, Dianthus caryophyllus. To je višegodišnja biljka sa snažnom stabljikom, uzdignutom u donjem, a uspravnom u gornjem dijelu. Stabljika je razgranjena, nosi više parova nasuprotnih listova i 5-6 pojedinačnih cvjetova koji se razvijaju na završecima ogranaka. Listovi stabljike su široko suličasti, modrozeleni, s 5-9 žila. Cvjetovi su veliki, crveni. Čaška je valjkasta, u gornjem dijelu malo sužena. Ovojne ljuske (4) su široko obrnuto jajaste, a u gornjem dijelu s kratkim nastavkom. Plojka je obrnuto jajasta i nazubljena. Cvate u svibnju.

Vrstu je otkrio hrvatski botaničar - amater Matija Botteri, u drugoj polovici 19. stoljeća, na otoku Jabuci. Sabrani herbarski materijal poslao je Robertu Visianiju, tadašnjem profesoru botanike na Sveučilištu u Padovi, koji je potom, na temelju Botterijeve herbarske građe, opisao i imenovao spomenutu vrstu. Jedan herbarski primjerak, koji je sabrao Botteri, čuva se u Herbarium Croaticum i jedini je materijalni dokaz postojanja ove vrste u nas.

Fotografiju karanfila možete pogledati OVDJE

image
Tomislav Kristo/cropix/Cropix
Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
26. prosinac 2024 21:28