Otok Kiritimati već je ušao u Novu 2025. godinu. Poznat i kao Božićni otok, atol je u Tihom oceanu i dio Republike Kiribati. To je jedan od najvećih atola na svijetu po površini.
Nova godina se ne slavi istovremeno u svijetu zbog različitih vremenskih zona. Otok Kiritimati na Kiribatiju obično je prvi koji zvoni u novoj godini, dok Američka Samoa i Niue slave posljednji.
Nije prošlo davno otkako je otok Kiritimati postao prvo mjesto koje slavi Novu godinu. Nekada davno, međunarodna datumska granica prolazila je kroz Kiribati i to je značilo da će, ovisno o lokaciji osobe, dan biti drugačiji. Kiribati je 1995. godine pomaknuo međunarodnu datumsku granicu kako bi ujednačio svoje otoke i privukao turiste koji žele prvi dočekati novu godinu. Nakon otoka Kiritimati, novozelandska Tonga i otoci Chatham dočekuju novu godinu.
Na temelju zemljopisne dužine, Zemlja je podijeljena u 24 vremenske zone, od kojih svaka ima standardno vrijeme, zbog čega se Nova godina u različitim zemljama slavi u različito vrijeme.
Međunarodna datumska granica igra najvažniju ulogu u podjeli vremenskih zona i ona je početna i završna točka svakog dana. Godine 1884. njegove su ideje prvi put predstavljene na konferenciji i otprilike slijedi 80. meridijan od sjevera prema jugu kroz sredinu Tihog oceana. Nalazi se na pola puta oko svijeta od nultog meridijana koji prelazi engleski Greenwich.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....