
Nije nepoznato da Google prikuplja golemu količinu podataka o svojim korisnicima. Ta kompanija prati svaki naš korak u realnom životu i na internetu. Bilježi stvari koje pretražujemo, videosnimke koje gledamo, što nam se sviđa, a što ne.
I to nije sve. Google Mape čuvaju lokaciju gdje god da se nalazite, putanje kojima se krećete, kao i koliko se vremena zadržavate na nekom mjestu. Bez obzira na to koristite li Android telefon ili iPhone – situacija je ista.
Google je djelimično unaprijedio svoj sustav prikupljanja podataka posljednjih nekoliko godina. Uveli su opciju za automatsko brisanje sačuvanih lokacija korisnika, kao i "Incognito" režim u mapama. Ipak, analitičari smatraju da to nije dovoljno, piše Nova.rs.
U ovom tekstu ćemo pokušati razjasniti kako i gdje možete vidjeti i obrisati te podatke.
Kako obrisati aktivnosti na internetu?
Prijavite se na svoj Google nalog i iz navigacijskog menija odaberite "Podaci i privatnost" (eng. Data & Privacy). Nađite "Podešavanja povijesti". U tome dijelu postoji nekoliko opcija.
Odaberite – Moje aktivnosti. U aktivnostima možete vidjeti sve svoje pretrage na Google pretraživaču, YouTube video snimke koje ste odgledali, kao i aktivnosti aplikacija na vašem telefonu.
Ove podatke možete obrisati tako što ćete na vrhu liste odabrati tipku "Izbriši". Zatim "Oduvijek", a onda ponovo "Izbriši".
To je to, obrisali ste sve sačuvane aktivnosti koje Google ima o vama. Ovdje također možete spriječiti da Google u budućnosti prikuplja ove podatke o vama tako što ćete pauzirati prikupljanje podataka.
Kako obrisati povijest lokacija na Google nalogu?
Kao i kod Aktivnosti, najprije odete na svoj Google nalog, zatim na "Podaci i privatnost". Potom nađite "Podešavanja povijesti" i odaberite "povijest lokacija", a na dnu ćete naći opciju "Upravljaj poviješću"
Kada odaberete opciju, otvorit će vam se mapa s poviješću lokacija. U donjem desnom kutu vidjet ćete piktogram kantice za smeće. Kliknite na nju, prihvatite uvjete korištenja i odaberite "brisanje povijesti lokacija."
Važna napomena
Ipak, čak i ako isključite opcije za čuvanje aktivnosti na webu i povijest lokacije, to ne znači da Google više ne zna ništa o vama. Google može pratiti vašu lokaciju bila ona uključena ili ne. Takve podatke kompanija prikuplja koristeći Wi-Fi mrežu i druge bežične uređaje u vašoj blizini.
I baš kao što Facebook radi godinama, Google vas može pratiti čak i kada niste prijavljeni. Praćenje lokacije nije prošlo nezapaženo ni za nadležne institucije u Sjedinjenim Američkim Državama pa su tužitelji nekoliko saveznih država podnijeli tužbu protiv kompanije, piše Nova.rs.