Sonia Fredi s talijanskog "Katoličkog" sveučilišta u Bresciji javnosti je predstavila svoj izum- elektronski nos.
Elektronski nos služi za detekciju dobrih vina, ali i druge hrane i pića, odnosno za razlikovanje autentičnih od onih koje ne bismo trebali ni naručivati ni kupovat. On čak može pokazati je li hrana autentičnog podrijetla ili je krivotvorena, te je li čuvana u dobrim uvjetima.
Osnovni princip na kojem se temelji funkcioniranje elektroničkog nosa je jednostavan: svi se oslanjamo na miris hrane kako bismo procijenili njezino stanje, a ljubitelji vina koji su završili određene tečajeve poznati su po tome da znaju procijeniti gdje vino dolazi od koje je sorte grožđa i koje sve okuse ima.
Može također i prepoznati koliko je hrana svježa, piše Kurir.
To je zato što hrana i piće ispuštaju određene molekule plina koje mogu pokazati je li hrana svježa ili ne, a mogu otkriti i njezino podrijetlo. Praćenjem ovih biomarkera moguće je utvrditi sva potrebna svojstva namirnica, a istraživači iz laboratorija u Bresciji navode kako cijeli projekt ima za cilj stvaranje senzorskih platformi temeljenih na ugljikovim nanocjevčicama i grafenu, sposobnih detektirati specifične molekule plina.