U jednoj luksuznoj vili u Montecitu u Kaliforniji sigurno je s razočaranjem primljena pobjeda Donalda Trumpa na američkim predsjedničkim izborima, ali pitanje je je li uz razočaranje prisutan i strah.
Je li Trumpova pobjeda noćna mora za princa Harryja i njegovu suprugu Meghan Markle, koji su se 2020. skrasili u njezinoj rodnoj Kaliforniji nakon što su okrenuli leđa britanskoj monarhiji i napustili pozicije radnih članova kraljevske obitelji?
Trump je svojevremeno upozorio mlađeg sina kralja Charlesa III. da neće imati posebne privilegije u SAD-u ako on ponovno postane predsjednik, te da bi mogao biti deportiran ukoliko konzumaciju droga, o kojoj je pisao i u svojoj biografiji "Spare", jer nije prijavio u aplikaciji za američku vizu.
Kuća u Portugalu
Trump je napadao Harryja otkad je 2020. napustio Veliku Britaniju, kritizirajući ga zbog "neoprostive izdaje" pokojne bake, kraljice Elizabete II., o kojoj Trump ima jako dobro mišljenje, kao i o instituciji monarhije.
Stručnjaci za kraljevsku obitelj sugeriraju kako bi Harry i Meghan trebali razmisliti o "planu B" i tome gdje bi mogli živjeti ukoliko Trump zaista svoje prijetnje pretvori u konkretne akcije, a jedna od opcija svakako im je kuća koju su navodno nedavno kupili u Portugalu.
Meghan i Harry su u rujnu 2020. godine, nedugo nakon što su se skrasili u Kaliforniji, pozvali američke glasače da na tadašnjim predsjedničkim izborima, na kojima je pobijedio Joe Biden, "odbace govor mržnje, dezinformacije i online negativnosti". Premda nisu direktno podržali nekog kandidata, optuženi su da su svojom porukom kritizirali Trumpa, čime su se oglušili o uvriježenu praksu kraljevske obitelji o političkoj neutralnosti.
Kad su novinari Trumpa pitali za komentar, kazao je kako nije Meghanin obožavatelj, što ona već zna, ali da Harryju želi puno sreće jer će mu trebati. U novije vrijeme Trump je govorio i o dugotrajnom procesu kojeg je pokrenula organizacija Heritage Foundation tražeći da se javnosti obznane detalji iz Harryjeve aplikacije za vizu kako bi se vidjelo je li u njoj lagao o konzumaciji droga ili je, ako je bio iskren, imao povlašteni tretman Bidenove administracije.
Pravo na privatnost
U rujnu je presuđeno da će podaci iz Harryjeve aplikacije ostati tajni jer ima pravo na privatnost, a interes javnosti nije toliko značajan da bi se podatke objavilo. Potom je Heritage Foundation zatražio obnavljanje postupka jer im nije dozvoljen uvid u dokumente koje je sudu predala Bidenova administracija.
Hoće li se sada nešto bitno promijeniti ponovnim Trumpovim useljenjem u Bijelu kuću, tek će se vidjeti. No, Trumpov sin Eric je nedavno rekao kako je Harryjeva američka viza sigurna jer tamo nikoga nije briga za njega ni za njegovu nepopularnu suprugu Meghan.
Kazao je kako je njegov otac volio pokojnu kraljicu i da cijela njegova familija ima veliki respekt prema kraljevskoj obitelji i kralju Charlesu, a hvalio je i Williama i Kate kazavši kako budući kralj nikad nije napravio pogrešan korak, dok je Kate prava stijena sljedeće generacije kraljevske obitelji.
Rekao je i kako ga apsolutno nije briga za Harryja i njegovu konzumaciju droge, a uvjeren je i da nikoga drugog u SAD-u nije za to briga. To bi moglo značiti da se Trump vjerojatno neće zamarati tako sitnim problemima kad uđe u svoj novi predsjednički mandat, ali nikad se ne zna što može učiniti ako mu Meghan i Harry nečime stanu na žulj.
Podaci o Melanijinoj majci
Hoće li Heritage Foundation uspjeti obnoviti proces i eventualno uspjeti u zahtjevu da se objave Harryjevi podaci iz vize, tek će se vidjeti. Nedavno su uspjeli objaviti imigracijske podatke pokojne Amalije Knavs, majke Trumpove supruge Melanije, nakon zahtjeva podnesenog na temelju slobode informacija. Amalija je postala američka državljanka 2018. godine, a umrla je u siječnju ove godine na Floridi u dobi od 78 godina.
Heritage Foundation objavu podataka iz vize majke bivše i buduće američke prve dame Melanije smatra dodatnim argumentom i za objavu Harryjevih podataka...