StoryEditorOCM
Film & TVFILMSKA POSLASTICA

U Ljetnom kinu Bačvice večeras luda vožnja ‘najgorim autom u povijesti‘: ekipa u Yugu piči kroz Ameriku, stižu redatelji

Piše MOZAIK SD
17. kolovoza 2026. - 14:59
PRESS
Prati slobodnadalmacija.hr na Googleu

Dugometražni dokumentarni film "Yugo ide u Ameriku" kreće u hrvatsku kinodistribuciju, a prva je postaja splitsko Ljetno kino Bačvice, gdje će film biti prikazan večeras u 21 sat.

Na splitsku premijeru stižu i redatelji Filip Grujić i Aleksa Borković, koji će publici predstaviti film i podijeliti priče sa snimanja ove neobične "vožnje najgorim automobilom u povijesti".

image
PRESS

Riječ je o zabavnom dokumentarnom filmu ceste koji prati troje milenijalaca na više od 10 tisuća kilometara dugom putovanju od New Yorka do Los Angelesa – i to u automobilu iz njihova djetinjstva, legendarnom Yugu. Iza neobične avanture krije se i nostalgična priča o odrastanju, identitetu te jednom od najprepoznatljivijih industrijskih simbola bivše Jugoslavije.

Više od 10 tisuća kilometara u Yugu

Film prati troje ljudi rođenih 90-ih godina kroz čak 23 savezne države, dok pokušavaju istražiti kako je mali socijalistički automobil 80-ih godina pronašao put do zahtjevnog američkog tržišta.

Avantura života ‘najgoreg auta‘: dvojac je u ‘Jugiću‘ prošao pola SAD-a, sjetili su se i scene iz ‘Umri muški 3‘

Više od tri desetljeća nakon što je posljednji Yugo uvezen u SAD, autori kreću u avanturu života i ovom kultnom automobilu priređuju svojevrsni posljednji "bucket list". Putovanje tako postaje puno više od vožnje – otvara pitanje kako je automobil koji je nastao u bivšoj Jugoslaviji postao dio američke popularne kulture.

image
PRESS

Nakon premijere na Pulskom filmskom festivalu, gdje je film dobio odlične reakcije struke, uvršten je i u program Sarajevskog filmskog festivala. Hrvatska koproducentica filma je Vanja Jambrović, a distribuciju u Hrvatskoj potpisuje Restart label.

Nakon Splita, film u sklopu Kina Mediteran stiže i u druge dalmatinske gradove. Dana 18. kolovoza bit će prikazan u Supetru na Braču, 19. kolovoza u Šibeniku, a 20. kolovoza u Zadru. Projekcije slijede i 21., 22. i 23. kolovoza u Hvaru, Jelsi i Bolu.

image
PRESS

Zagrebačka premijera održat će se 26. kolovoza na Ljetnoj pozornici Tuškanac. Autori Filip Grujić i Aleksa Borković gostovat će na svim navedenim projekcijama.

image
PRESS
Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
17. kolovoz 2026 16:07