Maraton lađa je amatersko sportsko natjecanje u utrci lađama, tradicionalnim autohtonim plovilima u dolini rijeke Neretve.
Održava se jednom godišnje, druge subote u kolovozu, na ruti dugoj 22.500 metara. Više od 400 veslača sudjeluje na utrci koja se vesla rijekom Neretvom i njezinim rukavcima na potezu od Metkovića do Ploča.
Maraton lađa tijekom godina postao je najveći maritimni sportski događaj u ovom dijelu Europe te iz godine u godinu privlači sve veći broj veslača i gledatelja.
Pobjedniku Maratona se uručuje prijelazni brončani štit kneza Domagoja težak 37 kilograma, a za tri uzastopce osvojena prva mjesta štit se dodjeljuje u trajno vlasništvo.
Pokretač Maratona lađa na Neretvi je Opuzenac, Milojko Glasović koji je svoju viziju o utrci lađa pretvorio u ovo jedinstveno športsko-zabavno natjecanje.
Koliko je lađa značila Neretvanima dobro se sjećaju starije generacije. Služila je za prijevoz tereta i ljudi te je bila najvažnije prijevozno sredstvo. U lađi se rađalo, vjenčavalo i umiralo.
Start maratona je ispod Lučkog mosta u Metkoviću, te dalje nizvodno rijekom Neretvom do Ploča. Lađa mora biti tradicijskog oblika i prema dimenzijama propisanih pravilnikom s točno utvrđenim brojem i dimenzijama lukoća (rebara).
Trup lađe mora biti od drveta, s točno određenom debljinom daske. Vesla su tradicijskog oblika, od drveta. Posadu lađe čini deset veslača, bubnjar i parićar (kormilar). Tijekom natjecanja dopuštena je zamjena (do) 6 novih veslača u Opuzenu, tako da momčad ima najmanje 12, a najviše 18 natjecatelja.
Iako je prvotna ideja bila da na maratonu mogu sudjelovati samo rođeni u dolini Neretve, te potomci naših iseljenika iz ovih krajeva, radi popularizacije ovog velikog natjecanja, od 2005. godine dopušten je nastup svima koji to žele.
Pomalo u sjeni Maratona lađa na Neretvi koji se vozi od Metkovića do Ploča, na Neretvi se vesla i Maraton lađarica na nešto kraćoj dionici od Metkovića do Opuzena.