StoryEditorOCM

U Međugorju je na prvoj duhovnoj obnovi s fra Antom Vučkovićem sudjelovalo šezdesetak glazbenika

Piše PSD.
18. studenog 2019. - 11:36
glazba1

Bosna i Hercegovina, Hrvatska, Crna Gora, Slovenija, Engleska, Španjolska, Italija, Njemačka i Poljska, zemlje su iz kojih je u Međugorju stiglo šezdesetak glazbenika na 1. Međunarodnu duhovnu obnovu za glazbenike koja je počela 11. studenog i trajala do četvrtka 14. studenog. Kao i sve druge ovogodišnje duhovne obnove i ova se održavala po geslom „Idi za mnom“ (Mk 10, 21) u Gospinoj školi.

Predavač na ovoj duhovnoj obnovi bio je fra Ante Vučković, a koordinator međugorski župnik fra Marinko Šakota.

- Od glazbenika se uvijek nešto traži, a ovdje dajemo, odnosno otvaramo se daru. Hvala Gospodinu na ovim danima milosti, kazao je fra Marinko zahvalivši fra Anti na dolasku u Međugorje. Zahvalio je i svima koji su sudjelovali u organizaciji ove duhovne obnove, te poručio da se 'vidimo i dogodine'.

Fra Ante Vučković je u međugorskoj crkvi sv. Jakova predslavio svetu misu svake večeri za vrijeme duhovne obnove, na kojoj su se ispreplitale jutarnja molitva, predavanja, razgovor, molitva krunice, meditacije, klanjanje... Kazivaao je kako je ''Međugorje obilježeno molitvom''.

- Međugorje nije jedino, ali je među rijetkim mjestima na kugli zemaljskoj gdje vam se nitko ne čudi ako molite. Ovdje vam se čude ako ne molite! To je vrlo rijetko mjesto gdje možete ići s krunicom u ruci i nitko vas neće pitati: ''Što to radiš?''. ''Molim!'', naglasio je fra Ante sugeriravši svima molitvu sv. Ignacija Lojolskog nazvanu 'Ispit savjesti'.

Glazbenici, sudionici ove duhovne obnove obišli su i prostorije Radiopostaje Mir Međugorje, posebno razgledavši i raspitavši se o 'Studiju 3', u kojem su već brojni pjevači snimili svoje pjesme, ali i video spotove.

Zadnjega dana, 14. studenog, nakon razmjene iskustava duhovna obnova završila je misnim slavljem koje je predvodio apostolski vizitator s posebnom ulogom za župu Međugorju nadbiskup Henryk Hoser koji je kazao kako glazba prati život Crkve od samoga početka.

- Najtipičniji oblik je gregorijansko pjevanje, koji svoje korijene nalazi u glazbi bliskog istoka, bizantinske kulture i na koncu zapadne kulture. Taj naziv 'gregorijanski pjevanje' dolazi od pape Grgura Velikog. Kaže se da je Grgur Veliki poslao svoje suradnike u Svetu zemlju da bi prikupili kršćansku i židovsku glazbenu baštinu, a neke kompozicije proizlaze još iz jeruzalemskog hrama, kazao je nadbiskup Hoser objasnivši im kakva bi trebala biti liturgijska, sakralna glazba, te im zaželio sretan boravak u Međugorju, kao i sretan povratak kući.

- Donesite ovdje lijepu glazbu i prekrasne pjesme, riječi su kojima je mons. Hoser zaključio svoju homiliju na kraju duhovne obnove za glazbenike, a sudeći po njihovom oduševljenju, ne treba sumnjati kako će se i vratiti s lijepom glazbom i prekrasnim pjesmama.

misija / medjugorje.hr

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
25. travanj 2024 15:49