StoryEditorOCM
Kazališteovacije publike

FOTO, VIDEO Splićane oduševila priča o feministici i torcidašu: ‘Bolna djeca u cvijeću‘ označila povratak Scene 55

Piše Marina Knežević Petković
6. prosinca 2024. - 22:18

Večeras je na Sceni 55 Hrvatskog narodnog kazališta Split održana praizvedba drame ‘Bolna djeca u cvijeću‘ autorice Antonele Tošić, u režiji Vinka Radovčića. Ova dugo očekivana predstava označila je povratak Scene 55, koja je nakon tri godine nekorištenja ponovno otvorila vrata publici, i to na najbolji mogući način – kroz intimnu i emotivnu komornu dramu, koju je publika četiri puta velikim pljeskom vraćala na scenu.

‘Bolna djeca u cvijeću‘, provokativna priča o mladosti: premijerna izvedba nagrađivanog djela na Sceni 55 HNK Split

Drama, nagrađena drugom Nagradom Marin Držić za 2023. godinu, istražuje susret dvoje mladih ljudi s potpuno suprotnih društvenih strana: Ona, angažirana feministica, i On, pripadnik Torcide. Njihova priča počinje kroz Instagram komunikaciju, a iz virtualnog svijeta prelazi u stvarni, gdje se razvija kompleksan emotivni odnos prepun izazova i dilema.

image

Na fotografiji: dramaturginja Antonela Tosic

Saša Burić/Cropix

Sedamdeset minuta On i Ona se nisu pogledali u oči, a priča je “tekla”.

„Jedan od zadataka komorne scene je da otkriva nove bitne autore, redatelje i glumce. Antonelina drama odmah me privukla“, izjavio je intendant HNK Split, Vicko Bilandžić, na konferenciji za medije. Istaknuo je kako je povratak Scene 55 od velikog značaja za splitsko kazalište, naglašavajući da upravo ovakve komorne produkcije omogućuju iznimno blizak odnos publike i izvođača.

Redatelj Vinko Radovčić iskoristio je tu bliskost kako bi što autentičnije prikazao svijet generacije koja balansira između stvarnog i virtualnog.

„Dramatičarka Antonela Tošić iskoristila je moć virtualne komunikacije kako bi spojila nespojivo. Krenula je iskonski, od Nje i Njega, i napravila dramu o današnjoj generaciji. Jednostavnim, a zatim i složenim Instagram dopisivanjem, ova djeca spremna su nam otvoriti neka bitna pitanja“, istaknuo je Radovčić, naglašavajući važnost ove priče za suvremeno kazalište.

Glavne uloge ostvarili su Rea Bušić, mlada glumica koja je ovom ulogom debitirala na sceni HNK Split, i Pere Eranović, povratnik na Scenu 55. Rea je svojim izvedbama oduševila publiku, dok je Pere unio dubinu u lik koji postupno otkriva ljudsku ranjivost iza prvotnih predrasuda.

image

Na fotografiji: glumci Rea Busic i Pere Eranovic

Saša Burić/Cropix

„Ova splitska dica, glumci Pere i Rea, mogli bi nam se u mraku malog gledališta učiniti poznatima, bliskima, našima… Ako im mi to dopustimo, siguran sam da će ono virtualno postati živo kazalište“, kazao je Radovčić.

Autorica Antonela Tošić, inspirirana vlastitim promišljanjima i unutarnjim sukobima, ovim je tekstom ponudila priču koja nadilazi pojedinačne sudbine.

„Ovo je tekst za sve – feministkinje, antifeministkinje, seksiste, šoviniste, homofobe, ali i za muškarce koji se boje pokazati svoje emocije jer misle da će zbog njih izgledati slabi. Njihova stvarna snaga leži upravo u toj ‘slabosti’. Ovo je priča o ljudima, kakvi god da jesu“, poručila je Tošić.

image
Saša Burić/Cropix

Prekretnica  večerašnjome drame u njihovim razgovorima dolazi kada On otkriva najmračniji dio svog života - završio  je u psihijatrijskoj ustanovi zbog ovisnosti o drogama. Otvoreno priznaje kako je upao u depresiju i pokusao si oduzeti život  plinom u autu, ali taj dio ga je, paradoksalno, naveo na preispitivanje. Počeo se  ispričavati  svima koje je ikada povrijedio, tragajući za oprostom i unutarnjim mirom.

Jedan od najintimnijih trenutaka dogada se kada On opisuje kako u bolnici sadi cvijeće  s drugim pacijentom i u tom prizoru Ona ga naziva "bolnim dječakom  u cvijeću” a on joj uzvraca iskrenim rijecima: "I ti si bolno dite isto."

Te jednostavne recenice brišu granice izmedu njih, otkrivajući  duboko ukorijenjene rane koje ih oboje definiraju. Ona, koja ga je do tada gledala s prezirom, priznaje da ga više ne mrzi. Umjesto toga, osjeća žaljenje - ne samo zbog njega, nego i zbog svih okolnosti koje su ga dovele tu gdje jest. Ovaj dirljivi trenutak postaje srce priče - mjesto gdje predrasude nestaju, a ljudskost izlazi na vidjelo, ostavljajući publiku u tišini  koja ne trazi odgovor, veće razumijevanje.

image
Saša Burić/Cropix

Scena 55, svojim povratkom, ponovno je dokazala koliko je važna za splitsku kazališnu scenu. Blizina publike i izvođača pružila je idealan okvir za emocionalnu napetost drame, dok je autorski tim, predvođen scenografom Filipom Triplatom, kostimografkinjom Anitom Goreta i skladateljima Asjom i Goranom Cetinićem Koćom, dodatno obogatio predstavu upečatljivim vizualnim i minimalnim zvučnim elementima.

Uz dugotrajan pljesak i ovacije na kraju izvedbe, postalo je jasno da je ‘Bolna djeca u cvijeću’ predstava koja će se još dugo pamtiti – kao priča o ranjivosti, ljubavi i važnosti prihvaćanja. Nakon premijerne izvedbe 6. prosinca, prve reprize su na programu 7. i 8. prosinca. Sve izvedbe započinju u 19:55h.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
06. prosinac 2024 22:30