
Režija: Larysa Kondracki
Uloge: Rachel Weisz, Monica Bellucci
Distribucija: Pa-dora
Ocjena: *** ½
Štampanim crvenim slovima u analima tuzemnih "red carpeta" ostat će zapisana histerija oko dolaska Angeline Jolie na brdoviti Balkan prigodom premijere ratne drame "U zemlji krvi i meda", njezina redateljskog/scenarističkog prvijenca. Dakako, premijera je protekla isključivo u znaku američke megazvijezde - u njoj su ovdašnji mediji prepoznali huškački potencijal da, zahvaljujući osjetljivoj tematici filma, po tko zna koji put podijele ex-YU narode i narodnosti, iskopaju zakopane ratne sjekire i poigraju se s njihovim "zakrvljenim" ideološko-povijesnim peripetijama, sada sagledanim iz kolonijalističke vizure hollywoodske "tvornice snova". Jolie je vrištala iz svakoga novinskog naslova, u karticama tekstova dugima sedam milja... i tako dala vjetar u krila njezinu debiju s druge strane kamere da ga se mora vidjeti po "defaultu", iako su ga mediji držali u drugom planu.
"In The Land Of Blood And Honey" pretvorio se u tzv. film-događaj zimske sezone barem u domaćim "multipleksima i ostalim kinima" (više od 36 tisuća gledatelja), kad je već u Americi i ostatku svijeta (p)ostao minoran i nezapažen, sa zaradom dovoljnom tek da Jolie isplati mjesečni honorar kućnim pomoćnicama. O takvom supersoničnom PR-u drugi filmovi mogu samo sanjati. Recimo, "Zviždač".
![]() |
To je šteta, s obzirom da je "Zviždač" superiorniji Angelininu filmu i zaslužuje da ga se vidi. Radi se o ekranizaciji "istinite priče" zasnovane na neugodnim iskustvima Amerikanke nama zvučnog prezimena - Kathryn Bolkovac (Weisz), pripadnice mirotvornih snaga UN-a u Bosni. Kathryn Bolkovac otpuštena je s dužnosti nakon što je progovorila o skandaloznoj trgovini (maloljetnim) djevojkama i seksualnom porobljavanju, objavivši "križarski rat" institucijama. U "sex-traffickingu" sudjelovali su međunarodni dužnosnici i "pokvareni plavci", od SFOR-a, preko (lokalne) policije do UN-ovih mirotvoraca, a zbog diplomatskog imuniteta, koje je potonjima prilikom zaposlenja osigurao američki State Department, nitko nije kazneno gonjen.
![]() |
Međutim, redateljica Larysa Kondracki samo se ovlaš dotiče Muslimana, Hrvata i Srba, "rasne netrpeljivosti" s ovih prostora koja je "započela rat". "The Whistleblower" ponajprije je fokusiran na organizirani kriminal, trgovinu ljudima, mahom ukrajinskim djevojkama namamljenima u Bosnu lažnim obećanjima, više ropkinjama u okovima nego "običnim prostitutkama", prema kojima su kurve u Nolinom "Ruskom mesu" imale kraljevski tretman.
Eksploatacija, mučenje, umorstvo i zataškavanje, sastavni su dio političkog trilera snimljena u formi dokudrame, s natruhama jeze u noći koja bi mogla progutati i našu heroinu. Atmosfera maskuline prijetnje i sadizma u dominantno muškom okruženju prožimlje film, svojevrsni "Prevoditeljica" sreće "Ruska obećanja" i "Ljilju zauvijek". Kondracki ne preza od šokantnih ("torture porn") scena, poput hemoragije ili silovanja šipkom od divljih "domaćih" negativaca koje igraju Vlad Ivanov (Mr. Bebe iz "4 mjeseca, 3 tjedna i 2 dana") i Sergej Trifunović, još u pomaknutom elementu "Srpskog filma". No, oni su male bebe prema likovima na visokim pozicijama, nagovještava Kondracki svjesna da će filmom malčice prodrmati temelje UN-a "stvorena na pepelu Aushwitza". "Zviždač" najglasnije zviždi kontra institucionaliziranog silovanja.
Zagrijavanje s hvaljenim kratkometražnim 'Vikom'Larysa Kondracki se prije “Zviždača“ svijetu predstavila s kratkometražnim filmom “Viko“, lociranim u ex-YU 1997. Priča je govorila o 17-godišnjem Viko koji sanja o bijegu u London s djevojkom. Kad mu njegov stariji brat Ivan ponudi posao na crnom tržištu, san se učini opipljivim: Viko se nada da će zaraditi nešto para i dati petama vjetra. No, biva uvučen u mrežu “sex-traffickinga“ iz koje se možda nikad neće iskobeljati. |
Duboka empatija za 'sex-trafficking' tematiku- Kondracki je rođena u Kanadi, ali je ukrajinskog podrijetla, usljed čega je tematiku filma duboko osjetila.- Rachel Weisz pročitala je scenarij 2005. kad je bila trudna, ali odbila je ulogu držeći kako nije kadra u toj fazi glumiti Kathryn Bolkovac. Kad je 2009. doznala da se “Zviždač“ još nije snimio, prihvatila je ulogu i film je krenuo u produkciju. - Film je većinski sniman u Bukureštu u Rumunjskoj. - Sporedne uloge popunjava zvučan casting – Vanessa Redgrave, Monica Bellucci, David Straithairn i Benedict Cumberbatch. |