
Režija: Peter Jackson
Uloge: Martin Freeman, Ian McKellen
Distribucija: Blitz
Ocjena: ****
Raspravu među sinefilima i pristašama Johna Ronalda Reuela Tolkiena ovih dana potiču dvije “kontroverzne“ odluke Petera Jacksona u vezi filma “Hobit: Neočekivano putovanje“. Za početak, Jacksonov odabir da snimi film u revolucionarnoj, dosad neistraženoj tehnici od 48 sličica u sekundi, s dvostruko većom brzinom u odnosu na konvencionalnu projekciju, mahom nailazi na negativan prijam, moguće i od ljudi koji ga uopće nisu vidjeli u tom poboljšanom formatu. Kao, izaziva glavobolju, mučninu, tjera na povraćanje i prijevremene izlaske iz kinodvorane. Nijednu od tih reakcija nismo opazili na projekciji u splitskom “Cineplexxu“. Dobro, zjenicama treba nekoliko minuta da se naviknu na “48-icu“, i to u 3D-u, ali nakon toga slijedi trodimenzionalni praznik za oči.
Ako “celuloidna“ zrnatost kadrova ne stanuje ovdje i specijalnim vizualnim efektima katkad daje nepoželjnu auru artificijalnosti, detalji unutar kristalno čiste slike uglavnom oduzimaju dah: šavovi na šeširu čarobnjaka Gandalfa Sivog (Ian McKellen), krastavi podbradak Velikog goblina (Barry Humphries), nesagledivi pejzaži Međuzemlja (pravi, digitalni), letovi iznad valovitih bregova, zaroni u utrobu planine... Neposrednost doživljaja je naoko usporediva s televizičnim “live“ HD prijenosima u “trećoj dimenziji“ ili kazališnoj predstavi ispraćenoj u prvom redu s dalekozorčićem u ruci, a razmak između publike i ekrana maksimalno skraćen; gledatelj takoreći ima osjećaj da je integriran u film kao sastavni dio akcije, opipljivo iskustvene u “post-avatarskoj“ ravni “virtualne (3D) stvarnosti“.
![]() |
Primjerice, “Hobit“ ima čak dva prologa. Stari Bilbo Baggins (Ian Holm) s junakom “LOTR-a“ Frodom (Elijah Wood) ostavlja svoju “počelo je jednom davno“ priču novoj generaciji kinoposjetitelja. Slijedi i pozadina “neočekivanog putovanja“ mladog “provalnika“ Bilba Bagginsa (dobro odabrani Martin Freeman), Gandalfa i 13 patuljaka, na čelu s jedinim punokrvnim likom od njih, Thorinom Hrastoštitom (Richard Armitage; svojevrsni Aragorn ovog filma).
![]() |
Odatle niz direktnih poveznica s minulim serijalom kojem “Hobit“ vremenski prethodi za 60 godina, od likova Froda, Elronda (Hugo Weaving), Galadriel (Cate Blanchett), Sarumana Bijelog (Christopher Lee)..., nepostojećih u knjizi, do “precious“ prstena zlatne boje kojeg će Bilbo ukrasti siktavom Gollumu (Andy Serkis) u ponajboljoj sceni filma koja izaziva sjetu. “Sve dobre priče zaslužuju da ih se ukrasi“, mudro kaže Gandalf tražeći “nekog tko bi sudjelovao u pustolovini“.
![]() |
Do Sauronova uzleta u “The Lord Of The Rings“, odnosno prave pojave Smauga u “sequelima“, glavni je antagonist “albino“ blijedi ork Azog (Manu Bennett) koji izlazi za ruku kraći iz boja s Thorinom Hrastoštitom na obroncima Morije prikazanog u izvanrednom “flashbacku“, a družba će se do odjavne špice nabasati na planinske trolove (zabavno) i kamene divove (monumentalno), biti napadnuti od orka i vargova uz prepoznatljive “jacksonovske“ vožnje kamere tzv. božanskog pogleda.
Kako bi publiku odveo “there and back again“, Jackson je zadržao panoramski osjet u režiji, napose nastupnog dijela “The Fellowship Of The Ring“ s kojim “An Unexpected Journey“ dijeli razmjerno similaran put mačeva vilenjačkog kova i magije čarobnjačke vradžbine, popločan motivima lojalnosti, časti i hrabrosti, na koji će se Bilbo i družina otisnuti. Fanovi “Gospodara prstenova“ trebali bi im se pridružiti.
“Hobit“, jedan od onih visokoproračunskih blockbusterskih spektakala koje pritišće težina prevelikih očekivanja publike (šifra: “Prometej“), realiziran je u sličnom epskom tonu, ako već ne i mitskom rangu nedostižnog “LOTR-a“. A nastavci bi mogli biti impresivniji, pitate li Bilba. Simpatični hobit na kraju filma između redaka poručuje “nevjernim Tomama“ kako je najbolje - ispred nas.
Tri velika hitaTri “Gospodara prstenova“ bili su golemi hitovi s ukupnom zaradom u američkim kinima koja je premašila milijardu dolara. U svjetskim kinima utržak umalo dodiruje okrugle tri milijarde dolara. Popularnost “LOTR-a“ u Americi i svijetu rasla je svakim novim nastavkom i kulminirala s trećim i posljednjim dijelom “Povratak kralja“. U hrvatskim kinima tri “Gospodara prstenova“ nalaze se među deset najvećih kinohitova uopće. “Prstenova družina“ zauzima peto mjesto, iza “Titanica“, “Kako je počeo rat na mom otoku“, “Kralja lavova“ i “Avatara“, s 289.013 gledatelja. “Povratak kralja“ je na šestom mjestu (269.597 gledatelja), a “Dvije kule“ na osmom (261.274). Kako je krenuo, “Hobit“ bi se navedenim brojkama mogao približiti. |
Član redateljske elitePeter Jackson pripadnik je elitne skupine redatelja vizionarskih megablockbustera koju predvodi James Cameron, a čine je još Steven Spielberg, George Lucas i Robert Zemeckis. Petorka usavršava nove (3D) tehnologije i međusobno razmjenjuje iskustva, a neki čak i službeno surađuju, kao recimo Jackson i Spielberg na “Avanturama Tintina“. |