StoryEditorOCM
DubrovnikDubrovkinje i samoobrana

Mladen Gojun, umirovljeni policijski službenik i trener borilačkih vještina savjetuje: ‘Napadača pošpricaj dezodoransom i udri ga nogom gdje treba! To je uvijek najefikasnije‘

Piše Gabrijela Bijelić
14. srpnja 2022. - 20:57

Dok su u drugim gradovima uobičajena praksa, tečajevi samoobrane za žene u Dubrovniku su čista egzotika. Točno je da živimo u sigurnoj sredini, gotovo potpuno operiranoj od fizičkog nasilja i da je u doba korona izolacije malo tko mislio kako se zaštititi od prepada, no malo prevencije nijednoj dami ne bi naškodilo, smatra Mladen Gojun, umirovljeni policijski službenik i trener borilačkih vještina u dubrovačkom klubu 'Jiu jitsu' koji je u svojoj karijeri u više navrata izvodio vježbe tzv. situacijske samoobrane, a i opet bi, da ima prostornih uvjeta za to.

Nema 'zaleđivanja'

- Postoje programi kroz koje naučite kako pravodobno osjetiti kad treba reagirati, ne treba se tu ubijati od vježbi, već samo znati kako se postaviti kad te, primjerice, u šetnji netko uhvati za ruku, gurne, povuče...na tečajevima tog tipa žene se upoznaju i kako koristiti torbicu, kišobran, cipelu, štiklu i druga priručna sredstva u slučaju napada. Dakako, ulogu ima i dezodorans kao svojevrstan faktor iznenađenja za napadača koji može pomisliti da žena ili djevojka ima kod sebe suzavac ili papreni sprej. No, nakon uporabe dezodoransa žrtva napada ne smije se 'zalediti' u mjestu. Poslije ili mora bježati ili udariti napadača nogom u genitalije, to je uvijek najefikasnije – ističe Gojun koji bi u dogledno vrijeme rado organizirao edukativne tečajeve pri klubu.

image

Nasilniku se može i treba oduprijeti

Dragan Matić/Cropix

Kod raznoraznih katastrofa svi stručnjaci (uzaludno) pozivaju na pribranost, a vrijedi li to i u slučaju da ženu ili djevojku netko zaskoči doma ili vani?

Mlađima bolje sijeda

- Naravno da nisu sve žene spremne ostati prisebne kad se to dogodi, zato i postoje treninzi samopouzdanja u kojima se polaznice suoče sa raznim scenarijima i uče kako se ponašati ako te netko u hodu uhvati za jednu ili obje ruke, potegne za kosu, počne te gušiti, stezati oko pojasa i slično. Mi smo u klubu svojedobno znali raditi vježbe šetnje s povezom preko očiju, oko onog tko se kreće kružili bismo tako da osjeti odakle mu dolazi opasnost i poduzme mjere – prisjeća se Mladen Gojun koji je skloniji vjerovanju da vježbe samoobrane bolje 'sjedaju' ako s njima počneš u ranijoj dobi. Dakle, lakše je obučiti djevojčicu koja vježbama stječe samopouzdanje, nego nekog odraslog, no nikad nije kasno ako postoji volja, kaže ovaj ljubitelj borilačkih vještina. Nakon što je počeo trenirati karate u sedmom osnovne, Gojun je na policijskoj akademiji naučio judo i jiu jitsu, što sve i danas prakticira. No, napominje da za uvježbavanje samoobrane treba paziti i na brojnost sudionica:

- Ne možeš raditi program s 50 žena istovremeno, najbolje su grupe od 15 do maksimalno 20 polaznica, tako da sa svima možeš uvježbati zahvate napad-obrana – zaključuje Gojun.

Ne mičite glavu, inače ode busen...

Ako vas uhvati za kosu, svaki pokret znači da će vam iščupat' jedan busen. Ne smijete vrtjeti glavom lijevo-desno, jer tako nema spasa, trebate s dvije ruke snažno stisnuti preko njegove ruke, povući se 'u rikverc' i spustiti prema dole. Tako je gotov sto posto, lomite mu zglob...

Ovo se moglo čuti na splitskom gratis tečaju samoobrane o kojem je potkraj prošle godine u povodu Međunarodnog dana borbe protiv nasilja na ženama pisala Slobodna. Tečaj je uključivao i obranu od davljenja, te situacije obiteljskog nasilja kad je žena prinuđena braniti se stisnutim šakama...

- Pravite se da namještate kosu, a kad on zamahne prema vama spremni ste. Njegova desna ruka leti vam prema licu, a vi ga lijevom blokirate i desnom uzvraćate... – objasnile su trenerice.

02. lipanj 2024 13:43