StoryEditorOCM
DubrovnikIznenadna srčana smrt je vodeći uzrok smrti u svijetu

Dubrovnik ima više od deset automatskih defibrilatora koji spašavaju život! Evo gdje

Piše Dubravka Marjanović Ladašić
10. svibnja 2024. - 19:24

Po Dubrovniku, koji je već preplavljen stranim turistima, razmješteno je desetak automatskih vanjskih defibrilatora (AVD), vrlo jednostavnih za rukovanje. Ne morate biti medicinske struke da biste spasili nečiji život - treba vam samo odvažnosti da ga upotrijebite. A kao što ćete vidjeti u nastavku teksta, upotreba je vrlo jednostavna jer vas sam uređaj navodi kako ga namjestiti, te na koncu sam i obavi što je potrebno da bi spasio čovjeka.

Jedan od ovih defibrilatora nalazi se u prizemlju zgrade Raiffeisen centra i izgleda kao na priloženim fotografijama. Koliko se zna, sličan uređaj je od njihova postavljanja upotrebljen dosad tek dva puta. Oba puta su spašeni ljudski životi - jednom na gruškom bazenu, a drugi put na Lopudu.

Dubrovnik je prvi grad u Hrvatskoj koji je razvio mrežu AVD-a na mjestima gdje se kreće ili okuplja veći broj ljudi, od zračne do pomorske luke, od Malog do velikog Straduna, rekao je u intervjuu za Dubrovaćki vjesnik prije tri godine njezin inicijator, kardiolog dr. Jerko Ferri Certić.

Uređaji su kupljeni zahvaljujući donacijama dubrovačkih poduzetnika, te su postavljeni na strateškim mjestima - u Gradskoj kavani, na ulazu na zidine, na Lokrumu, u zgradi Raifeissen centra, na lučkom terminalu, na bazenu, te zadnji na žičari. Taj posljednji ima opciju da se odmah pri vađenju uređaja iz kućišta dojavljuje Hitnoj pomoći, gdje oni čak i bez poziva vide da se nešto događa. Zaposlenici objekata pokraj kojih se ili u kojima se nalazi AVD tada su prošli tečaj reanimacije.

BILO BI DOBRO DA ZNAMO

Dr. Dino Džamastagić, specijalist kardiolog iz Opće bolnice Dubrovnik, rekao je da su automatski defibrilatori i namijenjeni za korištenje laicima:

image

dr. Dino Džamastagić

Ob Dubrovnik/

- Uređaj putem glasovnih naredbi navodi onoga tko provodi reanimaciju što i kako treba napraviti - pojasnio je liječnik. - Za početak, trebala bi postojati svijest građana da ti automatski defibrilatori postoje jer ništa nam ne znači što oni postoje ako za njih ne znamo. Ne kažem da to svi trebaju znati, ali bilo bi dobro da to znaju ljudi u blizini. To je uređaj koji značajno povećava preživljavanje osoba koje dožive srčani udar - istaknuo je kardiolog.

Jedan od tih uređaja nalazi se u Gradskoj kavani, pa smo nazvali Marija Raiča iz tvrtke Nautika koja vodi ovaj objekt:

- Imamo ga već godinama, od 2015. godine. Imamo godišnje servise, pazimo na to sve, posebno na održavanje - naglasio je Raič.

Još dva takva vanjska defibrilatora nalaze se u Spotskoj dvorani i na bazenu, potvrdio nam je Lukša Klaić, čelnik Športskih objekata.

- Redovno mijenjamo baterije i obavljamo servis uređaja. Na bazenu je jednom spasio život, čovjek je doživio infarkt u terminu za rekreaciju građana, dok je plivao - istaknuo je Klaić korisnost defibrilatora. Bila je riječ o jednom sugrađaninu, koji upravo tom uređaju može zahvaliti svoj život.

- Baš smo ga na bazen stavili par mjeseci prije - prisjetio se Lukša Klaić sretne podudarnosti, pa napomenuo da su Savez športova i VK Jug zajednički kupili defibrilator na bazenu, a onaj u Sportskoj dvorani su dobili u donaciji Zavoda za hitnu medicinu.

 

 

03. lipanj 2024 23:08