StoryEditorOCM
Hrvatska i svijetDOBRE VIJESTI |

NACIONALNI STOŽER U posljednja 24 sata zabilježeno 23 novooboljelih, kreće se u smjeru popuštanja mjera

Piše PSD.
17. travnja 2020. - 14:22
Nacionalni stožer civilne zaštite objavljuje nove podatke o situaciji s koronavirusom u Hrvatskoj.

"U proteklom 24-satnom razdbolju u Hrvatskoj imamo 23 novopotvrđena bolesnika od COVID-19, što daje broj od ukupno 1814 bolesnika", rekao je ministar zdravstva Vili Beroš, donosi Jutarnji.

Ministar je kazao da je od jučer preminula jedna osoba.

"Riječ je o ženskoj osobi od 47 godina sa značajnim komorbiditetom u Osijeku. Ukupno imamo 36 preminulih", rekao je Beroš.
Srednja dob bolesnika je 50,50 godina, a više je zaraženo žena (52,2 posto) od muškaraca (47,8 posto).

"Ukupno testiranih imamo 20.953, od čega 796 u zadnja 24 sata, i dalje pada postotak pozitivnih među ispitanim bolesnicima, sada je postotak 8,66", naglasio je Beroš.

Na respiratoru je 30 bolesnika, dok je hospitaliziranih 372.

"Oporavljenih imamo 359, što je 47 više nego jučer. Kod kuće oporavljenih 241 osobu, što je 24 više nego jučer. Ukupan broj oporavljenih je 600", istaknuo je Beroš, donosi Jutarnji.

'Ukupno je 36 preminulih. 30 bolesnika je na respiratoru, hospitaliziano ih je 372. Oporavljenih imamo , 359 otpuštenih iz bolnica, a kod kuća 241 oporavljena osoba. Ukupno je 600 oporavljenih sada', izvijestio je Beroš.

Ravnateljica Infektivne klinike Alemka Markotić je rekla da je tamo trenutno 49 bolesnika koji se liječe od Covida 19 liječe. 13 ih je na respiratoru, a još jedan je na respiratoru ali zbog druge bolesti.

Na pitanje o nedostatku zaštitne opreme u domu za starije u Splitu, Stožer poručuje da zaštitne opreme ima.

'Prvo je pitanje što je adekvatna oprema. Prema svim županijskim stožerima i lokacijama je otišla zaštitna sredstva, tako je u Split otišlo maski, odijela, viziri, naočale, rukavice, dezinficijensi, termommetri i alkohol. Pitanje je unutarnje raspodjele, ali moram reći da su još oni sa županijske razine dali opremu u taj dom, znači da ocjena te medicinske sestre koja kaže da opreme nema ne bi trebala stajati. '
'Oprema je došla u nedjelju, u ponedjeljak se dijelila po lokacijama, one su otišle u Rijeku, Split i Osijek. U srijedu i četvrtak se dijelilo po svim ustanovama socijalne skrbi, kada je koji dobio, to ovisi o lokalnoj razini. Iduća oprema opet dolazi u nedjelju, a nakon toga ćemo opet ići s dodatnim opremanjem: Siguran sam da će to biti dovoljno.'

Upitan o edukacijama osoblja o korištenju te zaštitne opreme, Krunoslav Capak kaže da postoji više načina na koji se to može naučiti.
'Mi smo za vrijeme ebole 2015. snimili film o korištenju zaštitne opreme i stavili ga na web HZJZ-a. To je tamo još od veljače. Taj video pokazuje kako se oblači i skida zaštitna oprema. Infektivna klinika u Zg je također snimila jedan takav filmić. Mi smo dali i preporuke županijskim zavodima, ako netko pita za edukaciju, da se organizira i edukacija uzimanja briseva, a ako je netko nesiguran, neka slobodno pita ljude iz Zavoda i organizirat će se. Znam da je Andrija Štampar zavod organizirao edukacije. ', kaže Capak.
30. travanj 2024 13:47