VaterpoloSVJETSKO PRVENSTVO

Težak udarac za Hrvatsku, ni četvrtfinale nismo izborili, a imali smo sjajnog Marka Bijača

23. srpnja 2023. - 11:15

Tko će u četvrtfinale, te se boriti s Grčkom za mjesto među četiri? Hrvatska neće. Crna Gora je bila bolja od naših. Doživjeli smo težak udarac. Nismo obranili ugled europskog prvaka, reprezentacije koja je devet svjetskih prvenstava za redom igrala polufinale. Baš težak udarac za naše. Jedan od najslabijih rezultata u povijesti.

Nakon povijesnog zlata u Melbourneu 2007., Crna Gora nas je dobila u četvrtfinalu Olimpijskih igara 2008. u Pekingu. Sad nakon drugog trijumfa na Europskom prvenstvu, opet udarac od Crne Gore. I dok je prije 15 godina Crna Gora bila velesila, bio je to sudar baš dvije sjajne reprezentacije, ovaj put smo pali od nove Crne Gore, mlade reprezentacije, izgubili smo utakmicu u kojoj smo, barem na papiru, bili favoriti iako treba istaknuti kako nismo u skupini pokazali baš puno, pogotovo kad se u obzir uzme jedina prava utakmica u njoj, ona s Mađarima. Stoji i to kako ni mi nismo kakvi smo bili u Pekingu 2008. godine.

I tako, u Perthu 1998. godine smo igrali za poredak od 9. do 12. mjesta, evo nas opet tu. Daleko, daleko od vrha...

PRVA ČETVRTINA Žuvela je zaradio peterac, Kharkov pogodio. Potom je peterac skrivio Vrlić, a Đuro Radović izjednačio na 1:1. Tešanović je zaustavo pokušaj Kharkova, koji je potom isključen. Matković je strijelac za vodstvo Crne Gore 2:1 (3. minuta). Izjednačio je Butić, sjajno je provukao loptu kroz ‘šumu’ ruku Crnogoraca, te naciljao Tešanovićev bliži, donji lijevi kut. Nakon prekršaja Crne Gore u napadu, igrač više za Hrvatsku, ali Tešanović brani pokušaj Bukića. Nakon što smo se sretno obranili, opet nismo uspjeli realizirati igrača više (Žuvela, Tešanović četvrta obrana). Bijač je upisao drugu obranu. Krapić nije zaradio isključenje, a trebao je. Nakon toga igrač više Crne Gore, ali dva puta Bijač, koji su imali novih 20 sekundi za napad (Ukropina opet, ali opet Bijač). S igračem više, 57 sekundi prije kraja, Kharkov je s krila prevario Tešanovića (3:2). Ostalo je 3:2. Bijač najbolji u bazenu.

DRUGA ČETVRTINA Spaić sam ispred Bijača, obrana, opet Spaić, nova obrana našeg vratara. Nakon neuspješnog napada, igrač više za Crnu Goru, koja je bila neprecizna. Zatim su naši imali priliku s igračem više – Marinić Kragić je lijepo priograo Burića, ali sad je Tešanović sjajan. Novog igrača više iskoristila je Crna Gora (sretno Ukropina, 3:3). Naši novog igrača više nisu realizirali, Crna Gora jest, te je povela 4:3 (Averka, 12. minuta). Opet nismo realizirali igrača više (Vukičević blokiran). Nakon toga s obje strane grešaka i loših poteza, a 20 sekundi prije kraja poluvremena loše za naše (Ukropina, 3:5). Zadnji pokušaj, Vrlić šrauba, završio je u rukama Tešanovića (8 obrana). Samo jednu situaciju s igračem više smo realizirali, a tri nismo obranili.

TREĆA ČETVRTINA Igrač više za Crnu Goru, koja odlazi na plus tri (3:6). Zatim smo imali nesreću (od grede lopta nije otišla iza gol crte), a potom sreću (Crna Gora zicer za 7:3, ali Bijač brani). Nakon 11 minuta smo prekinuli post u napadu (Marinić Kragić, 4:6), potom Lazić (5:6). Vrlić je u 20. minuti izborio peterac (Marinić Kragić 6:6). Bijač s igračem manje, njegova osma obrana. Butić nastavlja niz, taman kad je ulazio isključeni igrač Crne Gore (serija 4:0, naši vode 7:6). Nova obrana Bijača (deveta), ali nakon novih 20 sekundi napada za Crnu Goru, imali smo igrača manje, te smo izgubili prednost (7:7, Mačić). Izgubili smo loptu, kontra Crne Gore, peterac – Đuro Radović (7:8, 22. minuta). Marinić Kragić postiže svoj treći pogodak (8:8). Opet peterac za Crnu Goru (Bijač brani udarac Ukropini, 10 obrana). Pogriješili smo u napadu, nismo se vratili u obranu, te je to kaznio Matković (8:9). Igrač više za Hrvatsku, što smo promašili (Burić)!

ČETVRTA ČETVRTINA Vukičević je od okvir gola poslao loptu iza leđa Tešanovića (9:9, 7:02 do kraja). Igrač više za Crnu Goru (ostali smo bez Burića, treće isključenje), Bijač brani. Butić sjajno iz daljine (10:9, 5:03 do kraja). Igrač više za Crnu Goru, Spaić s prve stative (10:10, 4:35 do kraja). Igrač više Hrvatska, udarac Kharkova brani Tešanović (dvanaesta obrana). Peterac za Crnu Goru – Đuro Radović 10:11 (3:18 do kraja). Igrač više, Marinić Kragić 11:11 (2:52 do kraja). Đuro Radović sad iz igre (11:12, 2:26 do kraja). Igrač više Hrvatska (Kharkov 12:12, 2 minute do kraja). Igrač više Crna Gora – 12:13 (Matković u donji desni kut Bijača, 1:21 do kraja). Nismo pogodili, Crna Gora je potrošila vrijeme za napad. Ostalo nam je 19 sekundi za izjednačenje. Minuta dogovora. Ništa! U svakom pogledu!

ZAVRŠNICA

Nedjelja, 23. srpnja, osmina finala: SAD – Kanada 13:10, Australia – Francuska 8:11, Hrvatska – Crna Gora 12:13, Japan – Srbija 10:16.

Četvrtfinale su izravno izborili Grčka (pobjednik skupine ‘A‘, Italija (pobjednik skupine ‘B‘), Mađarska (pobjednik skupine ‘C‘) i Španjolska (pobjednik skupine ‘D‘).

Mađarska u četvrtfinalu igra protiv SAD-a, Španjolska protiv Francuske, Grčka protiv Crne Gore, a Italija protiv Srbije. U polufinalu pobjednik Mađarska - SAD ide na pobjednika Španjolska - Francuska...

Hrvatska igra protiv Kanade u razigravanju za poredak od 9. do 12. mjesta. Drugi par je utakmica Australia - Japan.

04. svibanj 2024 01:32