VaterpoloSVJETSKO PRVENSTVO

Izašlo nam sunce u završnici treće četvrtine protiv domaćina, te nas sad čeka okršaj protiv velikog rivala!

21. srpnja 2023. - 13:10

Mučili su se naši dugo, dugo protiv japanskog presinga, bljesnuli u završnici treće četvrtine kad su serijom 5:0 otišli na plus šest 15:9, osigurali uoči posljednje četvrtine pobjedu protiv domaćina Svjetskog prvenstva, osmu u osmom ogledu u povijesti protiv Japana i drugo mjesto na kraju natjecanja u skupini ‘C‘. U osmini finala igrat će protiv Crne Gore, koja je bila treća u skupinii ‘D‘. Uspješnjeg u četvrtfinalu čeka Grčka, pobjednik skupine ‘A‘

SKUPINA ‘C‘

Skupina ‘C‘, 1. kolo, ponedjeljak, 17. srpnja: Hrvatska - Argentina 24:5, Japan - Mađarska 8:16, 2. kolo, srijeda, 19. srpnja: Hrvatska - Mađarska 10:12, Japan - Argentina 20:9, 3. kolo, petak, 21. srpnja: Argentina - Mađarska 13:21, Japan - Hrvatska 12:17

Poredak: 1. Mađarska 9 bodova, 2. Hrvatska 6 bodova, 3. Japan 3 boda, 4. Argentina bez boda.

PRVA ČETVRTINA Josip Vrlić je iz drugog pokušaja postigao u 2. minuti prvi pogodak na utakmici, prvo je pokušao nakon prekršaja uputiti udarac izvan pet metara, nije uspio. Potom je razgrnuo Japance, te zakucao za spomenutih 1:0. Vrlo brzo su naši stigli do 2:0 (Luka Bukić je pobjegao u kontru). Japan je prvi pogodak postigao nakon tri minute i 7 sekundi igre. Vrlo brzo i drugi (kontra 4 na 3). Pa i treći (opet kontra) te je Japan poveo u 6. minuti s 3:2. Izjednačili smo pogotkom Rina Burića nakon što je Vrlić zaradio igrača više (naš branič odličan na stativi). Obranili smo se s igračem manje nakon čega je iz daljine potegao i pogodio desni gornji kut gola Japana Zvonimir Butić (4:3 za naše, 7. minuta). Japanski vratar u posljednjim sekundama s dvije obrane nije dozvolio da Hrvatska opet ode na plus dva.

DRUGA ČETVRTINA Što nismo uspjeli na kraju prve, jesmo na početku druge – 5:3 (Konstantin Kharkov). Japan je pogotkom Okawe s vanjske pozicije prepolovio zaostatak. Zahvaljujući nespretnosti domaćih, ali i Marku Bijaču, rezultat nije izjednačen u 12. minuti. Hrvatska je potom iskoristila igrača više, Kharkov je s krila ‘probio’ Nishimuru (6:4). Japanski vratar je s nove dvije velike obrane u dvije, tri sekunde spriječio da naši odu na plus tri u 14. minuti. Bijač pak ne dozvoljava da Japan s igračem više dođe opet na pogodak zaostatka. Novu prliku za plus tri smo prokockali, Japan ne za doći na pogodak zaostaka (5:6, minuta i 9 sekundi do kraja poluvremena). Burić je dobio dvoboj protiv Ogihare, te zakucao za 7:5. Takata je izborio peterac, koji je realizirao Inaba (njegov drugi pogodak, 38 sekundi do kraja četvrtine, 6:7).

TREĆA ČETVRTINA Bukić je bio spretan i sretan (8:6), ali potom smo bili nespretni, te je Japan stigao do novog peterca, kojeg je opet realizirao Inaba (7:8). S igračem više smo odlično odigrali – Ante Vukičević je ostao sam (9:7). Suzuki potom vara Bukića (i BIjača – 8:9). Srećom, odgovor je stigao odmah (Ivan Krapić 10:8). Ali, Araki bježi našoj obrani, je li se odgurnio, napravio prekršaj – suci se nisu oglasili (9:10). Nismo iskoristili igrača više, ali u nastavku napada Jerko Marinić Kragić je iz vanka naciljao donji desni kut Nishimure (šest pogodaka u tek malo više od tri minute igre u trećoj četvrtini, 9:11). Nakon toga je krenulo. U 21. minuti smo prvi put imali tri pogotka prednosti (12:9, treći pogodak Bukića), potom četiri (Butić, 13:9), zatim pet (Franko Lazić, 14:9), zatim šest (Kharkov, 15:9)

ČETVRTA ČETVRTINA Bilo je samo pitanje s koliko će razlike slaviti naši. Nakon dva pogotka Japana - Kharkov (16:11, nepune dvije minute prije kraja). Japan je zadnju četvrtinu dobio s 3:2. Hrvatska utakmicu sa 17:12 (Marinić Kragić iz peterca je potpisao konačni rezultat).

Ivica Tucak, hrvatski izbornik

Andrea Masini/Deepbluemedia

Hrvatska mora dobiti iduće dvije utakmice, Crnu Goru pa nakon toga i Grčku, za doći u priliku boriti se na SP-u za (novu, osmu) medalju, nastaviti niz - izboriti deseto polufinale!

PAROVI OSMINE FINALA

Nedjelja, 23. srpnja, 7 sati: SAD – (poraženi Kanada – Francuska), 8.30 sati: Australia – (pobjednik Kanada – Francuska), 10 sati: Hrvatska – Crna Gora, 11.30 sati: Japan – Srbija.

Četvrtfinale su izborili Grčka (pobjednik skupine ‘A‘, Italija (pobjednik skupine ‘B‘), Mađarska (pobjednik skupine ‘C‘) i Španjolska (pobjednik skupine ‘D‘).

Mađarska čeka pobjednika SAD - (poraženi Kanada - Francuska), Španjolska čeka pobjednika Australia - (pobjednik Kanada - Francuska), Italija čeka pobjednika Japan - Srbija

Ukoliko bi Hrvatska izborila polufinale, u njemu bi igrala protiv pobjednika Italija - Japan/Srbija.

04. svibanj 2024 00:27