StoryEditorOCM
RegionalVELIKA ANALIZA 

Cijene građevinskog materijala odletjele u nebo: staklo poskupjelo 95 posto, knauf 40 posto, a evo i kakva je cijena kvadrata stana u Zadru

Piše Jadranka Matić/PSD
7. studenog 2021. - 22:10
Nikola Vilić/Cropix
Prati slobodnadalmacija.hr na Googleu

Osnovno obilježje hrvatskog tržišta nekretnina ovoga je trenutka nesumnjivo neizvjesnost, proizišla prije svega iz enormnog poskupljenja građevinskog materijala.

Rečeno poskupljenje, uz već prisutan nedostatak kvalificirane radne snage i sve izgledniji porast njezine cijene, u konačnici neminovno vodi i povećanju cijena stambenog kvadrata. Zanimanje kupaca za stanove ipak se ne smanjuje, potražnja je, potvrđuju poznavatelji tržišta, i dalje veća od ponude.

No, unatoč tomu što su navedeni problemi zajednički svim investitorima u stanogradnji, novonastala situacija ne odražava se podjednako na sve, jednostavno stoga što im projekti nisu u istim fazama realizacije. Potvrđuje se to i na primjeru splitskih investitora.

Troškove podijeliti s kupcima

- Sadašnja situacija je čudna i teško objašnjiva - komentirao je Denis Pulić, voditelj prodaje u tvrtki "Quatro Company", koja nakon višemjesečnog čekanja prouzročenog sporošću državne administracije u Duilovu uskoro počinje gradnju objekta "Bel Etage 2".

- Za svih stotinu stanova u objektu "Bel Etage 2" kupci su potpisali rezervacije i platili kauciju. U ovom trenutku gradnja je poskupjela 15 do 20 posto i ne znamo kako će se situacija dalje razvijati, nema naznaka da će se cijene i opskrba građevinskim materijalima stabilizirati. Jedno od rješenja moglo bi biti podjela novonastalog troška s kupcima - navodi Pulić jednu od mogućnosti izlaska iz nezahvalne situacije.

Prema riječima Pulića, za razliku od "Bel Etage 2", drugi projekt tvrtke "Quatro Company" nazvan "Rašeljkina" tek je u pripremi, još ne primaju rezervacije i trošak gradnje kalkulirat će prije početka gradnje, a sukladno tome i prodajnu cijenu stanova. U svakom slučaju, naglašava naš sugovornik, interes za stanove i dalje je velik.

- Situacija je takva da smo probili sve financijske planove troškova i morali smo zaustaviti prodaju stanova u objektu na Visokoj - kazao nam je Tonći Muše, vlasnik tvrtke HOCH BAU.

- Budući da je uza sva poskupljenja neminovna i inflacija, a nitko ne zna što će biti za šest do osam mjeseci, odlučili smo preostale stanove prodavati kad objekt bude završen i podvučemo crtu, a planirani rok je svibanj 2022. - veli Muše, podsjećajući da izvođači radova u hodu podižu cijenu, na što imaju pravo kad materijal poskupi više od 10 posto, a do sada je staklo "išlo" 95 posto, knauf 40 posto.

image
Tonći Muše: Volio bih da su ostale cijene i stanova i gradnje, sada ne znam gdje sam
Joško Šupić/Cropix

Cijena kvadrata u objektu na Visokoj bila je 3000 eura, nova će tek biti utvrđena, a i dalje su traženi.

- Volio bih da su ostale cijene i stanova i gradnje, sada ne znam gdje sam - iskreno je prokomentirao Muše.

I ostali naši sugovornici naglašavaju da su zapravo u iščekivanju daljnjih događanja na tržištu, no jedan od njih upozorio je na dodatnu otegotnu okolnost u Splitu - rad odjela za izdavanje dozvola.

- Kad su u pitanju novi projekti, počne se govoriti o cijenama, a kako ćete početi prodaju kad ne znate kad ćete početi graditi - revoltiran je naš sugovornik koji je želio ostati anoniman.

- Kako oni u Banovini sada funkcioniraju, nitko neće dobiti dozvole - izravno će, a takvo ponašanje obrazlaže nedavnim uhićenjima njihovih dojučerašnjih kolega, što ih čini nervoznima jer im USKOK-ovci svako toliko češljaju spise.

- Oni ne žele izdati ni uporabnu dozvolu i kad već postoji pravomoćna građevinska - slikovito je opisao svoje viđenje rada u Banovini.

Prema riječima Bore Vujovića, direktora agencije "Opereta" i dopredsjednika Udruženja poslovanja nekretninama pri HGK, porast cijena građevinskog materijala već je ugrađen u sadašnje cijene kvadrata, s tim da su one rasle individualno, od lokacije do lokacije, kao i od regije do regije, jer svaka od njih ima različite situacije.

- Premda nemamo kompletnu analizu, u odnosu na isto prošlogodišnje razdoblje, cijene su porasle u prosjeku za 10 posto - kaže Vujović.

image
Boro Vujović: u odnosu na isto prošlogodišnje razdoblje, cijene su porasle u prosjeku za 10 posto
Nenad Dugi/cropix

I rabljeni poskupljuju

Vujović upozorava da u isto vrijeme rastu cijene i rabljenih stanova. U novogradnju se, kaže, ugrađuje skuplji građevinski materijal, raste i cijena radne snage, što su objektivni razlozi za višu cijenu stanova. I bez tih razloga, neobjektivno dakle, ocjenjuje, rastu cijene polovnih, i to zbog nedostatka novogradnji.

I to na cijelom hrvatskom tržištu. Pri tom valja napomenuti da rabljeni stanovi u pravilu iziskuju dodatni trošak adaptacije. Unatoč svemu, prodaju se.

- Pod pritiskom inflacije danas onaj tko ima novac, ušteđevinu, želi to pretvoriti u nekretninu jer se boji gubitka njegove vrijednosti - veli direktor "Operete", navodeći primjer Zagreba i podatka da kvadrat stana u centru hrvatske metropole košta 5000 eura i da se prodaje jer ima onih koji žele stan na toj lokaciji i mogu ga platiti.

Kako će se situacija razvijati, teško je predvidjeti.

- Tko je mogao predvidjeti koronu, zbog koje se očekivao krah tržišta nekretnina, a nije se dogodio - podsjeća Vujović.

- "Upumpano" je dosta novca u sustav, kamate na stambene kredite su pale, njihov ponovni rast neće proizvesti drastičan efekt, uvodimo euro, ulazimo u Schengen, sve je to otvaranje dodatnom tržištu. Zato nema prognoze u smislu što će se događati u skoro vrijeme - zaključuje Vujović.

image
Ivo Ravlić/Cropix


DUBROVNIK: Traže se stanovi do 60 kvadrata

Cijena novogradnje u Dubrovniku porasla je sukladno naglom porastu cijena građevinskog materijala, a različita je u odnosu na početak i završetak gradnje - kazuje Antonia Damjanović iz agencije za nekretnine DCM DUBROVNIK, dodajući da također ovisi o potražnji i ponudi, te lokaciji.

- Postoji velik interes kupaca za novogradnju, najtraženiji su dvosobni stanovi od 50 do 60 kvadrata. Iako se u Dubrovniku još uvijek mogu naći lokacije s kvalitetnom novogradnjom, trenutna ponuda manja je nego prijašnjih godina.
Porast cijena rabljenih stanova je propocionalan porastu cijena novogradnje. Interes kupaca za rabljenim stanovima ovisi o njihovoj lokaciji - naglašava Antonia.

ZADAR: Što je prije godinu bilo skupo, sad je super!

Zadar ovoga trenutka na svom tržištu ima u ponudi novogradnje na atraktivnim lokacijama, bliže moru ili centru, i cijena kvadrata kreće se oko 2600 eura i ti stanovi se prodaju. Što je stan atraktivniji, brže se proda - kazuje nam Nikolina Koštić iz agencije 'Sunčani dom'.

Na drugim lokacijama cijena novogradnje je od 2100 do 2300 eura po kvadratu - navodi naša sugovornica, i u tu cijenu je uračunato poskupljenje građevinskog materijala.

- Predugovor za objekte, za koje smo ekskluzivni posrednik u prodaji, a koji su u različitim fazama gradnje, jedan će biti završen sljedećeg ljeta, a drugi 2023. godine, jamči kupcu ugovorenu cijenu - navodi primjer, dodajući da kupaca ima.
- Stan koji je kupcima prije godinu dana bio skup, danas je prihvatljiv - naglašava Nikolina.

ŠIBENIK: Poskupljenja su uračunata...

Anamarija Drinovac, voditeljica prodaje za šibenski projekt 'Lanterna Sea', naglašava da su prodaju počeli prije dva mjeseca, a gradnju objekta prošli mjesec.

- Manji stanovi su već prodani, a kad smo počeli s potpisivanjem predugovora, uzeli smo u obzir poskupljenja i tako formirali cijenu, koja se kreće od 2200 do 2900 eura po kvadratu, ovisno o katnosti i kvadraturi.

Tomislav Drežnjak iz 'Bonum nekretnina' navodi pak primjer projekta Brodarica, koji će biti useljiv do sljedećeg ljeta.

- U toku su građevinski radovi, a u cijenu po kojoj se stanovi prodaju uračunata su poskupljenja građevinskog materijala i ona je konačna - veli Drežnjak, dodajući da investitor nastavlja prodaju te da su kupci zainteresirani za ove stanove.

Splitska uprava: Bio je zastoj s izdavanjem potvrda, sad smo ubrzali

Teo Vojković, ovlašteni pročelnik splitskog Upravnog odjela za prostorno planiranje, uređenje i zaštitu okoliša:

- Rad u Upravnom odjelu kojeg sam čelnik odvija se dinamikom koja nije bitno drugačija od dinamike rješavanja akata koja je bila u prvih sedam mjeseci ove godine. Tijekom kolovoza došlo je do značajnog poremećaja u dinamici rada, ali već sredinom i u drugoj polovici rujna uspostavljen je 'uobičajeni' ritam - odgovorio je Vojković na naš upit o izrečenim primjedbama investitora.

Vojković je dao i usporedne podatke po kojima su od siječnja do srpnja ove godine izdane 34 lokacijske, 173 građevinske i 66 novih uparabnih dozvola. U kolovozu su izdane tri lokacijske, pet građevinskih i jedna nova uporabna. U rujnu pak devet lokacijskih, 59 građevinskih i 18 novih uporabnih.

Dodao je i da to ne znači da se rješavanje predmeta odvija zadovoljavajućom dinamikom. Sigurno je da postoji zaostajanje u dinamici rješavanja predmeta, 'ali to nije uzrokovano pitanjima koja su proizišla iz dodatnih unutrašnjih kontrola, već najviše nedovoljnim brojem službenih osoba koje rade na rješavanju predmeta'.
Nije propustio podsjetiti i da 'problemu ne doprinose neprimjereni zahtjevi investitora i njihovih stručnih osoba, odgovornih projektanata i ostalih'.

No, Vojković je, ipak, optimist i poručuje:

- Na rješavanju ovih pitanja pokrenuta je široka akcija pripremnih radnji koje će popraviti stanje.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
23. srpanj 2026 21:59