Zna se diljem svijeta da je košarka u Zadru doručak, ručak i večera. Ne zovu Zadar uzalud “Gradom košarke”. I dok najdraži starac, KK Zadar, spava ljetni san, gradom su ponovno zapuhali košarkaški vjetrovi. A to samo znači da je na redu novo izdanje Zadarske ljetne lige. Ovo je osma godina otkako se Ljetna liga vratila na zadarske terene, a ovo ljeto pamtit će se jer liga seli na novu lokaciju, složit ćemo se – na najbolju moguću, na Kapetansko. Godinama je kultni zadarski park bio zapušten, nažalost prepušten sam sebi, no sada je teren obnovljen i sve je spremno za pravi košarkaški koktel. Bit će to spektakularna kulisa koja će svakako poslati slike diljem regije. Košarka će se igrati u samom centru grada, na drevnim bedemima, s kojih pogled puca na more i ostatak zadarskih ljepota, a sve će dodatno začiniti najljepši zalazak sunca. Skriveni dragulj konačno će zasjati u najboljem mogućem izdanju, a i najdražem ako pitate Zadrane jer košarka i gradske ljepote ono su čime se diče. Liga kreće 25. lipnja i traje do 11. srpnja, a kao i svake godine okupit će brojna poznata hrvatska košarkaška imena, od bivših igrača, preko mladih nada, do onih koji trenutačno igraju profesionalnu košarku. Ljeto u Zadru nije ljeto bez Ljetne lige. Barem je tako posljednjih godina. A kroz čitav taj šušur dodatno nas je proveo jedan od organizatora, Donat Vidov.
- Promjena lokacije sigurno je nešto što će podići razinu interesa za samu ligu. Dojam je kako je liga zadnjih godina u nekom padu pa smo nekako zaključili da moramo ići u neke promjene. Spletom okolnosti dogodilo se to da se u suradnji sa Zadar Sunset Festivalom i Gradom Zadrom obnovilo igralište na Kapetanskom. To nam je i bio nekakav san oduvijek. Ta lokacija je posebna i uvijek smo zamišljali, ne samo Ljetnu ligu, nego bilo kakav turnir ili event, da se odvija tamo. Bit Ljetne lige nije prvenstveno košarka, nego općenito napraviti nekakav događaj za Zadrane u srcu ljeta jer je većina toga napravljena za turiste, što je i logično s obzirom na to da smo mi turistička sredina. Cilj je da se Ljetna liga sada nekoliko godina igra na Kapetanskom, no vrata Višnjika ili bilo kojeg drugog terena nikada ne zatvaramo.
Na ovogodišnjem izdanju Ljetnej lige sudjeluje osam ekipa. Nekakva najčešća brojka bila je 16, dok je jedne godine bila prijavljena čak 21 ekipa pa su uvedene kvalifikacije. Dojam je kao da se dogodio nekakav pad.
- Mi smo htjeli napraviti manji broj ekipa i samim time podići kvalitetu košarke. Naravno da ne bismo nekome uskratili mogućnost sudjelovanja, našli bismo nekakav model da svim prijavljenima omogućimo da igraju. Možda će već sljedeće godine biti 12 ekipa ili više. Nadam se rastu budući da smo sada na novom igralištu, igra se po novom sustavu i mislim kako će to iz godine u godinu ponovno rasti.
Ove godine se zbog manjeg broja ekipa liga igra po nešto drugačijem formatu.
- Željeli smo da ekipe odigraju utakmicu više pa smo se vodili novim formatom Lige prvaka. Imamo osam ekipa koje su raspoređene na jednu jedinstvenu tablicu. Elektroničkim ždrijebom odabrani su protivnici određenih ekipa na temelju lanjskih uspjeha ili neuspjeha. Svaka ekipa odigrat će četiri utakmice, a nakon toga će se prema rezultatima napraviti jedinstvena tablica. Osma i sedma ekipa ispadaju, prva i druga su automatski u polufinalu, dok će ekipe od trećeg do šestog mjesta igrati play-in. Dakle, treći protiv šestoga i četvrti protiv petoga borit će se za polufinale. Htjeli smo rasteretiti i nas kao organizatore i igrače da sve to skupa ne traje predugo. Sada će trajati tri vikenda, a prijašnjih godina trajalo je praktički šest vikenda. Bila su tu prije tri vikenda skupina, pa pauza zbog tradicionalnog turnira na Istu i onda dva vikenda završnice. Nekad je to trajalo po 40 dana, što je bio zamor za sve i zato smo to htjeli malo suziti, da se odigra u jednom mahu.
Kao i uvijek, Ljetnu ligu popratit će bogat popratni sadržaj.
- Kao i svake godine nastavljamo tradiciju „Kazni me za dobro“, gdje se prihod od tehničkih pogrešaka uplaćuje humanitarnoj organizaciji po izboru. Imat ćemo akciju PSK Pokaži srce, gdje će se odvijati pregledi. Bit će humanitarno šišanje ili brijanje u organizaciji s Mr. Razorom za Ligu protiv raka. Također, kuhar Tomislav Karamarko će spremati specijalitete, hrana će se dijeliti, ali svatko će moći dati nekakve donacije za udrugu Mali Princ, čiji će članovi biti naši gosti i za njih ćemo imati jedan kratki program na poluvremenu. Za jedan dan spremamo „kids day“ i edukativnu radionicu roditelja sportaša na kojoj će predavati magistra sportske psihologije, Jurja Bačeković. Bit će tu i glazbeni dio, uz DJ-a i dva „live“ nastupa, a u subotu će se utakmice odigravati u ranijim terminima zbog utakmice Hrvatska – Gana, koja se igra u 23 sata, i bit će organiziran videozid te zajedničko gledanje utakmice.
Osam ekipa, ponešto debitanata, a koja su očekivanja i tko su favoriti?
- Novitet je ekipa Karlovca, što nam je bila želja već nekoliko godina jer i tamo postoji ljetna liga, koja je kultna. Igra se na igralištu na kojem je 1964. igrao sastav Hrvatske protiv SAD-a. Amerikance je predvodio Bill Russell, a Hrvatsku Pino Giergia. Na kraju su, naravno, slavili Amerikanci s 40 razlike, ali to je sjajna priča i crtica iz košarkaške povijesti. Od ostalih ekipa tu je branitelj naslova – Sukošan, zatim Voštarnica, koja je uvijek tu, Zaratini Foša, koji su svake godine sve bolji pa se i od njih očekuje da budu pri vrhu. Tu su i Borik, Gorica, koja je lani igrala finale, Diadora, koja već godinama igra sa svojim mladima, te momčad Prvog koša, koja je nova ekipa. Očekujemo dobru kvalitetu košarke, a ne mogu reći tko će osvojiti naslov jer što više pratim košarku, to sam lošiji prognozer. Izvan sportskog dijela očekujemo veliki broj ljudi, prvenstveno zbog nove i atraktivne lokacije koja će možda privući i strance. Ljetna liga nije samo košarka, već svi popratni sadržaji i druženje.
Organizacija ovakvog događaja zahtijeva vrijeme, trud i, na kraju krajeva, veliki broj živaca. Što organizatorima iz godine u godinu daje vjetar u leđa i poticaj za dalje?
- Košarka je ono što nas je pokrenulo, no suština priče nije samo košarka. To su ljudi, odnosno djeca, nasmijana lica. Kada nam ljudi kažu da im je draže doći na Ljetnu nego ići u neki izlazak. Košarka će u Zadru uvijek živjeti, ali bit je da nas ona okuplja. Nije poanta da nas par koji smo tu od početka to organiziramo cijeli život, već je poanta da mi isprofiliramo nekoga tko će to u neko dogledno vrijeme nastaviti u budućnosti. Bitno je da Ljetna liga postoji svake godine, u bilo kojem formatu. Nekad će biti bolje, nekad lošije, no suština je da je Ljetna liga nekakav zadarski proizvod, brend, koji traje više od 40 godina. Igrala se u raznim formatima, u počecima je bila za mlade, pa je kasnije bila županijska, čak se igralo u ratu pod sirenama. Bila je kasnije jedna pauza, a onda smo je mi 2019. vratili jer smo kao djeca iz Kampo Kaštela obožavali Ljetnu ligu. Nama je ostala ta neka rupa u razdoblju kada se nije igrala, od 2011. do 2019. godine. Mi smo krenuli s organizacijom nekih turnira kako bismo oživjeli igralište na Mornarici, a onda se dogodio spoj nas i Entuzijasta koji su tada nastali pa smo zajedno vratili Ljetnu ligu. Sjećam se koliko su ljudi bili sretni kada se liga vratila jer je baš to nedostajalo, zaključio je Vidov.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....