StoryEditorOCM
4 kantunaNEZAVISNI U SABORU?

Roko bi na parlamentarne izbore s Ričardom, Meštrović odbija stranačke ponude, Žuvela želi u utakmicu, Jeliću je rano za donošenje odluke

Piše Predrag Opačić
18. siječnja 2022. - 22:28
Ivica Roko, Enio Meštrović, Ivo Žuvela, Marko JelićZadarski. Hr
Prati slobodnadalmacija.hr na Googleu

Nezavisni gradski vijećnik iz Dubrovnika Ivica Bobo Roko prije deset dana je, po svemu sudeći prerano, otvorio priču o mogućem zajedničkom izlasku brojnih nezavisnih lista na parlamentarne izbore 2024. godine. Pred prošlogodišnje lokalne izbore između nezavisnih lista s područja dalmatinskih županija uspostavljani su kontakti, letjele su međusobne potpore i najavljivala postizborna suradnja, ali su se od tada stvari promijenile jer su se promijenili i njihovi politički prioriteti, pogotovo kod onog dijela nezavisnih lista koje su izbornim rezultatima došle u situaciju da mogu upravljati lokalnim sredinama ili u tome upravljanju participirati.

A to onda znači da se u narednih više od dvije godine do parlamentarnih izbora nezavisne strategije i taktike mogu višekratno mijenjati ili nadopunjavati.

Ivica Bobo Roko je u jednom razgovoru rekao ovo:

-Najdraža čestitka ovog mi je Božića stigla od mog kolege Ričarda Nezavisnog iz Zadra i još ti mogu reći da ti Ričard i ja zajedno idemo na državne izbore! Tu su još pojedine kolege s nezavisnih lista iz cijele županije, pa i države, od Prevlake do Dunava, s Malog Lošinja. Neću još otkriti adute, zakopčao se dubrovački vijećnik u predposljednji trenutak.

U Zadru je njegova izjava popraćena šutnjom Enija Meštrovića, a kako Dubrovnik i Zadar nisu u istoj izbornoj jedinici, Enijev i Rokov izlazak na parlamentarne izbore pod istom kapom moguć je samo ako u sljedeće dvije godine formiraju političku stranku. A to trenutno nije izgledno.

Meštrović nije želio komentirati izjavu svog dubrovačkog kolege, ali je jasno da bokanjački performer ne isključuje mogućnost izlaska na parlamentarne izbore:.

-Ne mogu reći ništa osim da ću na sve, pa i na parlamentarne izbore izaći samo i jedino kao nezavisni kandidat. S kim i kako, tek ćemo vidjeti, prerano je o tome govoriti. Mogu samo reći da sam već odbio dvije ponude za parlamentarne izbore. I nisu došle ni iz HDZ-a ni iz SDP-a, kaže Enio Meštrović.

Da je prerano, misli i Ivo Žuvela, zadarski županijski vijećnik i prvi čovjek Nezavisne liste, blizak i Meštroviću, ali i šibensko-kninskom županu Marku Jeliću.

-Da, namjeravam se pojaviti na parlamentarnim izborima s nezavisnom listom i mimo svih političkih stranaka. Ali, konstelacija ne ovisi samo o meni, voli bih na te izbore ići s Enijom, Markom Jelićem, Grubelićem iz Tribunja, Mišlovim iz Kali i ljudima koji vode neke druge nezavisne liste. Mi i sada surađujemo, u kontaktu smo, pomažemo jedni drugima, ali još nisam imao konkretnijih razgovora na tu temu, pa čak ni s Enijem, kaže Žuvela.

Marko Jelić: Razgovora je bilo, ali konkretnih planova nema

-Ja još uvijek nemam takvih planova, jer mislim da je rano o tome govoriti i letjeti pred rudo. Razgovaralo se o tome, to je točno, ali konkretnih planova nema, tek treba vidjeti što će budućnost donijeti. Načelno, moguć je zajednički izlazak nezavisnih iz različitih dalmatinskih županija na parlamentarne izbore, jer ljudi imaju zajedničke interese i žele ih zajednički provoditi. Ipak, sačekajmo jer je prerano za konačne odgovore, kaže šibensko-kninski nezavisni župan Marko Jelić.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
24. srpanj 2026 03:40