Iz zemljanog nasipa na starom makarskom groblju na polutoku Sveti Petar ekshumirano je 38 tijela, od kojih su neka bila u raspadnutim drvenim sanducima, a preko tog improviziranoga grobišta prije pedesetak godina zasađeni su borovi, s očitom namjerom da se zaborave pokojnici koji ondje leže.
No, arheološka istraživanja lokaliteta prevažnog za povijest Makarske potvrdila su staru priču koju su Makarani desetljećima tek šaptali: navodno je riječ o njemačkim vojnicima ubijenima (u borbama) na Braču tijekom studenog 1944. godine, koji su dovezeni brodom u grad, neko su vrijeme odloženi u prizemlju palače Tonoli na rivi, a potom zakovani u sanduke i pokopani na poluotoku.
Neobično human pokop
Po svemu je riječ o neobično humanom pokopu za Drugi svjetski rat, koji je žrtve sijao posvuda, od jama do šuma, pa i iz same Makarske su komunisti u Zagvozdu i Kozici pokraj Vrgorca strijeljali dvadesetak građana, među njima četiri svećenika, a na novo su groblje dovedene 32 osobe iz drugih dalmatinskih i hercegovačkih mjesta te su pobijene i zatrpane u rovu.
− Pri obnovi srednjovjekovne crkve na Svetom Petru 1993. godine počelo se razgovarati o žrtvama rata koje ondje počivaju, ali tada su se arheolozi bavili samo terenom neposredno uz crkvu. Sada su se u ekshumaciju uključili Ministarstvo unutarnjih poslova, gradske vlasti, arheolozi, predstavnici Crkve, ali i izaslanstvo njemačkoga veleposlanstva; odlučili smo ove nesretne vojnike dostojno pokopati, pa čak i pokušati doći do njihovih obitelji, budući da je uz većinu nađena pločica s evidencijskim brojem, a u Njemačkoj postoji institucija koja ima popise žrtava i bavi se identifikacijom – objasnio nam je Zoran Rajčević, ravnatelj makarskoga groblja i predsjednik Komisije za žrtve Drugog svjetskog rata i poraća, navodeći da svi ostaci idu na Patologiju u Split, a potom će biti pokopani na splitskom ili zagrebačkom njemačkom vojnom groblju.
Marinko Tomasović, arheolog koji u ime Muzeja Grada vodi istraživanja na poluotoku, nije mogao komentirati nalaze, no kazao nam je da je ondje bilo jedno od groblja stare Makarske.
Nadamo se da će obitelji doznati za njihJedan od članova Komisije za žrtve Drugog svjetskog rata i poraća je i msgr. Pavao Banić, župnik makarske katedrale, koji ističe da je njihova jedina namjera svim ratnim žrtvama naći dostojan počinak, pa su domaće žrtve komunističkog terora već pokopane u zajedničku grobnicu. “Zanimljivo je da su pobijeni talijanski vojnici ekshumirani još 50-ih godina prošlog stoljeća, a za ove njemačke, iako se znalo za lokaciju, nitko se nije pobrinuo. Nadamo se da će obitelji ovih vojnika doznati za svoje članove, možda ih traže godinama, a mi ćemo svakako, kad završe istraživanja, organizirati komemoraciju i održati zadušnicu, moramo pokazati da smo humana zajednica koja poštuje sve žrtve”, kaže msgr. Banić. |