StoryEditorOCM
DalmacijaJEDNA OD NAJIZDAŠNIJIH KULUTURA SE ZBOG IZOSTANKA KIŠE MORA PRIHRANJIVATI

Suša prijeti maslinicima

Piše PSD.
8. rujna 2008. - 11:01

Zadnjih godina svjedoci smo sve toplijih i sušnijih ljeta, dakle, izostaju oborine, što dovodi do stresnog stanja poljoprivrednih kultura, osobito maslina na plitkim i skeletoidnim tlima. I sada se uočava vrlo loša kondicija stabala, lišće se poprilično uvilo, a plodovi su smežurani i sitni.

Posljednja prava kiša pala je na otoku Hvaru 14. lipnja 2008, tako da plod zbog dugotrajne suše zaostaje u razvoju, ne razvija se njegov najvažniji dio mezokarp ili meso.

Plod je smežuran, sadrži dosta celuloze, a ulja ni polovicu. Rano mijenja boju, što se već vidi na nekim sortama, primjerice leccinu, prisilno zrije i otpada na zemlju. Duga suša uzrokuje i zastoj u životu stabala, a u ciklusu izostaje i jesenski porast novih jednogodišnjih izboja.

Na terenima gdje je voda dostupna i gdje se može intervenirati s navodnjavanjem stabla maslina su u neusporedivo boljoj kondiciji.

Međutim, većina stabala u našoj Županiji trpi sušu i zato bi trebalo intervenirati kako bi se barem malo ublažilo postojeće stanje. Pri tome treba znati da su i sorte maslina različito otporne, a najotpornija je Oblica ako su suše koliko-toliko normalne. Manje su otporne sorte levantinka i lastovka, a najmanje stolne sorte maslina.

- U borbi protiv suše prihrana preko lista dobiva sve veće značenje. To je jedna interventna mjera, djeluje vrlo brzo, kao injekcija. Ona ne može zamijeniti gnojidbu preko korijena, zato ne valja pretjerivati ni količinom, ni koncentracijom. Prema tome, preporuka je da se na onim terenima gdje nije moguće intervenirati s vodom krošnje maslina poprskaju folijarno preko lista s Ureom u koncentraciji od 4 do 5 posto – kazao je Stanislav Štambuk, viši stručni savjetnik Hrvatskog zavoda za poljoprivrednu savjetodavnu službu.

Na taj način će masline dobiti malo kondicije da se barem djelomično prekine sušni šok. Znači koncentracija Uree 4 do 5 posto, tj. 4 do 5 kg na 100 litara vode i tom otopinom poprskati krošnje maslina. Budući da Urea ohladi vodu na 12 do 14 stupnjeva Celzijusa, a još su uvijek visoke dnevne temperature, savjetnik Štambuk preporučuje da se pripravljenom otopinom prska ujutro ili navečer kako ne bi došlo do šoka i spaljivanja lista. Skora kiša još se ne naslućuje.

I pojedini vinogradi, odnosno grožđe, trpi sušu, posebno mlađi nasadi. Grozdovi su na pojedinim položajima malo spaljeni od sunca.

Kiša u rujnu još bi donekle mogla i povratiti masline u život, ali ako kiša padne kasno kod grožđa će doći do pucanja bobica, osobito kod sorti s tankom pokožicom.

mirko crnčević / EPEHa

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
28. studeni 2024 17:29