Brojne su okolnosti obilježile postavljanje spomenika, od poništavanja natječaja za izbor najboljeg rada, nedostatka komunikacije između inicijatora i Mjesnog odbora s Gradom pa do nedavne izjave gradonačelnika Joška Berketa koja je podigla prašinu, nakon što je na izložbi radova kiparske kolonije kazao kako će jedna od izloženih skulptura biti spomenik poginulim hrvatskim braniteljima u Sućurcu ako se složi Mjesni odbor i komisija.
I sami sudionici kiparske kolonije ostali su doslovno zatečeni, među njima i jedan od njezinih voditelja, Robert Jozić, koji je prije godinu dana sudjelovao na natječaju što ga je Grad raspisao za navedeni spomenik, te zajedno sa Filipom Tadinom pobijedio, po mišljenju stručnog suda, da bi zatim Grad natječaj poništio i nije ga ponovno raspisao.
- Najava da će rad akademskog kipara Domagoja Pavića, koji predstavlja morsku kap, djelić života iz mora, biti spomenik poginulim braniteljima, jednostavno nije u redu. Prije nego što šalje takve poruke u javnost, gradonačelnik bi se trebao posavjetovati sa svim akterima cijele priče pa tek onda istupiti sa usuglašenim rješenjem. Nevjerojatno je da se već dvije godine nije napravilo gotovo ništa.
‘Nema komunikacije, a čini se ni dobre volje’
Imali smo najbolju volju na samom početku ove inicijative da veliki dio priče oko postavljanja spomenika odradimo sami. Bili smo spremni ići u velike tvrtke, od vrata do vrata i tražiti donacije. S cijelom idejom upoznali smo gradonačelnika koji je sam kazao kako će Grad preuzeti troškove i cijeli postupak oko realizacije projekta. Do danas, osim raspisanog i nakon toga, pod čudnim okolnostima poništenog natječaja, nije se napravilo ništa. I to nas boli, nema nikakve komunikacije, a čini mi se ni dobre volje da se cijela ova priča više privede kraju - ističe inicijator cijele ove ideje Željan Jurlin.
Početkom ovogodišnje kolonije voditeljica Mirela Duvnjak iz Muzeja Grada Kaštela navodno je upoznala sudionike s idejom iz Grada, da bi jedan od radova mogao zadovoljiti funkciju spomenika, no sudionici kolonije ostali su zatečeni takvom idejom.
Inače, rad Filipa Tadina i Roberta Jozića, koji je pobijedio na natječaju, predstavljao je dio krunice. Drugi dijelovi krunice našli bi se u drugim mjestima u Kaštelima, a sve bi ih povezao Križ. Ocjenjivački sud upravo taj rad proglasio je najboljim, ali je Grad natječaj poništio, ustvrdivši da je dokumentacija nepotpuna.
Inicijator ciijele priče oko spomenika poginulim hrvatskim braniteljima u Sućurcu, Željan Jurlin, dodao je kako je o svojoj ideji razgovarao s roditeljima poginulih, stanovnicima Sućurca, mjesnim župnikom i Mjesnim odborom te je od svih dobio podršku.
Dogovor sljedećega tjedna?
- Ideja je dalje išla kao prijedlog Mjesnog odbora, čiji sam i ja član. Nakon što je poništen natječaj, pokušao sam razgovarati s nekima u Gradu o mogućim novim rješenjima, ali čak četiri mjeseca trebalo je da ponovno započnemo komunikaciju o ovoj temi i njihovi posljednji prijedlozi bili su upravo vezani za koloniju – navodi Jurlin, kazujući kako su mu mnogi na početku cijele priče govorili kako od toga neće biti ništa.
- Neću i nemam pravo odustati. Svjestan sam da u ovom gradu ima prioriteta, poput vode, kanalizacije, uređenja ulica, ali svi mi imamo obvezu prema onima koji su dali život za Domovinu. Imena heroja moraju nam biti blizu, da nas podsjete na te ljude koji su dali svoje živote – dodao je Jurlin.
Grad, očito je, nije želio ići u novi natječaj i stvarati dodatni trošak, pa je pronašao rješenje da se, u suradnji s Muzejom i predstavnicima Mjesnoga odbora, izabere najprikladniji rad s kiparske kolonije.
Kako su na taj prijedlog upućena brojna negodovanja, konačna sudbina postavljanja spomenika trebala bi biti poznata idući tjedan kada će biti održan sastanak inicijatora, predstavnika Mjesnog odbora Kaštel Sućurca, kipara i nadležnih iz Grada, na kojemu će se pokušati dogovoriti konačno rješenje.
Piše JAKOV ŽARKO
Foto: Joško Šupić / Cropix
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....