CROPIX |
Uoči božićnih i novogodišnjih blagdana na gradsku adresu komiške gradonačelnice Tonke Ivčević stigla je “čestitka” Splitske banke kojom službeno obavještava komiške vlasti da 31. prosinca 2010., nakon punih 18 godina djelovanja, ispostava SG Splitske banke u Komiži prestaje raditi.
Već ranije na stranicama “Slobodne Dalmacije” objavili smo kako su stanovnici Tučepi nezadovoljni zatvaranjem poslovnice Splitske banke, potpisivali peticiju, a načelnik Ante Čobrnić slao dopise u Split i uzalud pokušavao telefonom kontaktirati s regionalnim direktorom te banke Ivicom Žurom, da bi se čuli tek nakon tri dana.
U Splitskoj banci su ocijenili da je nemogućnost tog kontakta očito krivo interpretirana jer je Žuro nazvao čim je primio dopis. No u Tučepima je ostao gorak okus.
Napad na tučepski turizam
- Da bismo kao turistička destinacija i dalje bili konkurentni na sve zahtjevnijem tržištu, usluga bankarskog poslovanja jedna je od gotovo neizostavnih, odnosno nužnih za postizanje ovog obostrano željenog cilja.
S tim u vezi držim da je ova vaša odluka o zatvaranju poslovnice u Tučepima, a u pogledu pozicije koju su Tučepi zauzeli na hrvatskoj turističkoj karti te vašeg europskog branda koji bi to trebao pratiti i prepoznati, pogrešna, odnosno da niste u dovoljnoj mjeri razmotrili sve njene aspekte - naveo je Čobrnić u dopisu Splitskoj banci. U turističko-ribarskoj Komiži slična je priča:
- Naravno da nemamo razumijevanja za ovakvu odluku koju smo dobili deset dana prije najavljenog zatvaranja ispostave jer u svim dosadašnjim razgovorima s odgovornima u Splitskoj banci nije bilo takvih najava, svi su govorili da o tome ništa ne znaju.
Nije primjereno što kao razlog zatvaranja navodite neodgovarajući prostor, a nikada do sada niste dali do znanja da vam prostor ne odgovara, jer da jeste, sigurna sam da bismo zajedno pronašli adekvatan prostor i taj bismo problem riješili.
Mislim da je posrijedi nešto drugo - navela je i komiška gradonačelnica u dopisu Splitskoj banci. Silvija Bareša, glasnogovornica SG Splitske banke, ističe da je Splitska banka, nakon dugogodišnjeg odgađanja, bila prisiljena zatvoriti male ispostave (ne poslovnice) koje rade u neuvjetnim prostorima i ne zadovoljavaju minimalne tehničke ni sigurnosne uvjete.
Radnici raspoređeni u druge poslovnice Splitske banke
- Ispostave rade s jednim djelatnikom, a takav način rada, osim suženoga radnog vremena, predstavlja operativni rizik i ne omogućava nužne kontrolne mehanizme u bankarskom poslovanju.
U svim mjestima gdje još ne postoji, banka će instalirati bankomat kako bi poboljšala uslugu svojim klijentima. Djelatnici su zadržali radna mjesta i raspoređeni su u poslovnice Splitske banke - navodi Bareša.
U banci trenutačno ne razmišljaju o daljnjem zatvaranju poslovnica u Dalmaciji, nego ističu da će se poslovna mreža širiti. Tako su otvorene dodatne poslovnice u Dubrovniku i u Splitu na Brodarici, a ovog utorka i u Solinu.
- Što se tiče Splita, postojeći raspored poslovnica nije pratio razvoj grada i želja Splitske banke je otvoriti nove poslovnice u dijelovima gdje nije prisutna, prije svega u istočnom dijelu grada - kaže Silvija Bareša, dodajući da Splitska banka želi biti prisutnija u Šibeniku s novim poslovnicama, dok je u Rijeci u ponedjeljak počela raditi poslovnica na središnjoj lokaciji, a u potrazi su i za novim prostorima.
Za 2011. planiraju i 10 novih poslovnica u Zagrebu, gdje ih imaju 25, a pet je otvoreno ove godine. Ukupno je u 2010. otvoreno osam novih poslovnica, među kojima i one u Vukovaru i Slavonskom Brodu.
Ivčević: Preispitajte odlukuKako će Komižani, a riječ je o uglavnom starijima, odlaziti do 10 kilometara udaljene ispostave Splitske banke u Visu? Ti ljudi nisu ni dovoljno educirani za korištenje bankomata, a i pitanje je koliko dugo će taj bankomat ostati u Komiži - kaže Tonka Ivčević, apelirajući na odgovorne da preispitaju svoju odluku ili će Grad Komiža i sve gradske tvrtke biti prisiljeni prekinuti poslovanje sa Splitskom bankom. |