StoryEditorOCM
Arhiv UNATOČ STRUJNOM UDARU HEP-a NA Šibensku tvornicu

TLM: isplaćena prva rata otpremnina

Piše PSD.
5. ožujka 2010. - 20:30

Unatoč neočekivanom “strujnom udaru” koji je pogodio šibenski TLM, Uprava je po prioritetu uspjela osigurati 2,352 milijuna kuna za prvu tranšu otpremnina radnicima koji su dragovoljno 1. siječnja ove godine napustili Tvornicu. Radi se o 104 TLM-ova zaposlenika koji su pristali da im se dogovorena otpremnina isplati u osam rata.

No, zbog gospodarsko-financijske krize i problema s kojima je tvrtka suočena, prva rata je kasnila, što je izazvalo uznemirenost među bivšim radnicima TLM-a koji su o tome obavijestili i javnost. Kako uza sve ne bi imali i socijalne nemire, vlasnici i Uprava žurno su sanirali pitanje isplate otpremnina, ali ih je dočekao novi, znatno teži i dalekosežniji problem, otvoren HEP-ovim jednostranim raskidom ugovora o isporuci struje TLM-u po jeftinijoj cijeni, a koji je, inače, trebao biti na snazi sve do 2011. godine.

- Po staroj cijeni, koja se kretala oko 30 eura za megavatsat struje, plaćat ćemo HEP-u do 18. ožujka, a nakon toga datuma stupit će na snagu jednostrana odluka hrvatskog energetskog monopolista o obračunu nove cijene od oko 40 eura za megavatsat isporučene struje - kazao nam je predsjednik Uprave TLM-a (Adriala) Nikola Rak.

Takav razvoj događaja mogao bi, veli Rak, imati dalekosežne posljedice za šibensku aluminijsku tvrtku, znatno teže od 20 milijuna kuna koliko je dosad TLM plaćao HEP-u mjesečno za isporučenu struju jer je riječ o domino efektu. Naime, raskid ugovora reflektirat će se i na sve u poslovnom lancu s TLM-om, osobito na mostarski Aluminij kojemu je struja po povlaštenoj cijeni stizala iz TLM-a, za račun zajamčene opskrbe aluminijem (50 tisuća tona) iz Mostara.

Upravo zbog mogućih negativnih posljedica za poslovanje aluminijske industrije u Šibeniku, Uprava tvrtke je zatražila hitni sastanak u Vladi, kako bi se bez odgađanja, do kraja ovog mjeseca, našlo optimalno rješenje. Aktualna Vlada je, naime, bila 2007. i potpisnik spornog (jednostrano raskinutog) ugovora kao tadašnji vlasnik i HEP-a i TLM-a.

Hrvatski konzorcij (Zg-Montaža, Dalekovodi, Konstruktor, Aluflexpack i Feal) tek su kasnije preuzeli TLM kao novi vlasnici te naslijedili i ugovor s HEP-om o isporuci struje po povlaštenoj cijeni.

DAVORKA BLAŽEVIĆ, foto: cropix

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
13. lipanj 2026 15:11