Uvoz vina u Hrvatsku dva puta je veći od izvoza, što se nužno mora promijeniti. U tom smjeru idu i poticaji Ministarstva poljoprivrede za rekonstrukciju i konverziju postojećih vinograda u okviru Strateškog plana Zajedničke poljoprivredne politike Republike Hrvatske 2023. - 2027.
Maksimalni iznos potpore po projektu je 550.000 eura.
Razina potpore za restrukturiranje vinograda iznosi: do 75 posto prihvatljivih troškova restrukturiranja i konverzije vinograda, do 80 posto prihvatljivih troškova restrukturiranja i konverzije vinograda na površinama na kojima je nagib veći od 40 posto.
Prihvatljivi troškovi
Prihvatljivi troškovi su zamjena sortimenta loze (konverzija) uključujući i putem precjepljivanja radi prilagodbe klimatskim promjenama ili poboljšanja genetske raznolikosti, među ostalim radi poboljšanja kvalitete ili okolišne održivosti.
Prihvatljivi troškovi su i za premještanja vinograda te poboljšanja tehnika upravljanja vinogradima kao i aktivnosti vezanih za izgradnju terasa, zidova, antierozijskih sustava i navodnjavanja te aktivnosti vezane za tehnike upravljanja vinogradom.
Troškovi modernizacije vinogradarske opreme odnosno nabava digitalnih alata, dronova za praćenje zdravstvenog stanja nasada s prigodnim softverom prihvatljivi su isključivo uz sadnju (restrukturiranje) novog nasada ili aktivnost poboljšanja tehnika upravljanja vinogradima (izgradnja terasa i zidova, izgradnja antierozijskih sustava, uvođenje ili poboljšavanje sustava navodnjavanja)
Korisnici mogu biti vinogradari (fizičke ili pravne osobe) upisani u Vinogradarski registar uz uvjet da su obveznici poreza na dohodak/ dobit.
Površina na kojoj se planira restrukturiranje i konverzija vinograda je prihvatljiva ako je u Vinogradarskom registru prijavljena pod ARKOD šiframa vrste uporabe poljoprivrednog zemljišta 410 (vinograd) ili 490 (mješoviti višegodišnji nasad), a u naravi je vinograd u kojem se proizvodi grožđe za proizvodnju vina te za koju je podnesena izjava o proizvodnji u skladu s propisima kojima se uređuje vinarstvo u vinskoj godini koja je prethodila podnošenju zahtjeva za potporu.
Vinograd starosti do 10 godina nije prihvatljiv za provođenje aktivnosti konverzije sorti, (uključujući i precjepljivanje) i premještanje vinograda.
Sadni materijal koji se koristi u restrukturiranju i konverziji vinograda, mora biti proizveden i označen u skladu s Pravilnikom o stavljanju na tržište materijala za vegetativno umnažanje vinove loze, a sorte vinove loze moraju biti uvrštene u preporučene sorte.
Kontrola uvoza
Međutim, vinogradari drže da se bez kontrole uvoza vina unatoč novčanim potporama ne može obnoviti hrvatsko vinogradarstvo.
Inače, hrvatska vina sa zaštićenom oznakom izvornosti u uvjetima smanjene kupovne moći i dalje će ostati nedostupna domaćim potrošačima koji se okreću jeftinim uvoznim vinima, poglavito onima s tržišta trećih zemalja (Makedonija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina). Ta su vina i inače najveća konkurencija našim vinima u kategoriji kvalitetnih vina zbog izuzetno niskih cijena, koje su često i niže od cijena u domaćoj proizvodnji.
Stoga vinari od države očekuju administrativnim mjerama kontrolu pa u konačnici i smanjenje uvoza vina iz trećih zemalja a sve kako bi se poticala potrošnja hrvatskih vina sa zaštićenom oznakom izvornosti.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....