Vukovi su opet napali. Ovaj put žrtva je mladi ždrijebac, koji je glavom platio u brdskim područjima neretvanske općine Zažablje. Od vukova strahuju svi, a ponajviše oni u braniteljskoj zadruzi Goračići, koja na Vidonjama uzgaja ovce, krave buše, magarce, konje. Mora biti da je bilo četiri-pet vukova, jer teško je svladati odrasloga konja, rekli su nam u braniteljskoj zadruzi. Kažu da su ih lovci upozorili da su na samoj granici s Hercegovinom, u naselju Brestica, vidjeli čopor vukova, što je dovoljan znak za uzbunu i čuvanje stada, jer zima je, zvijeri su gladne i sigurno će napasti. Noću se čuju kako zavijaju, posebno u hladnim noćima, kada se u potrazi za hranom spuštaju gotovo do naselja.
Već smo pisali da su vukovi zaklali stado ovaca na obiteljskom poljoprivrednom gospodarstvu Zdenka Barišića na Mliništu, a slična je situacija i u drugim dalmatinskim brdskim područjima, pa ovdašnji stočari traže da se nešto hitno promijeni te zaštiti njihova stoka i djelatnost kojom se bave od napada divljih zvijeri.
Međutim, vuk uskoro više neće biti strogo zaštićena vrsta. Ovakva odluka Bernske konvencije obradovala je dalmatinske stočare, koji muku muče s napadima vukova na svoja stada. Iako je zaštita vuka "olabavila", on je i dalje zaštićena vrsta, premda ne tako "strogo zaštićena" kakva je bila do sada.
Nova pravila stupit će na snagu 7. ožujka 2025., čime će se državama članicama omogućiti dodatna fleksibilnost u upravljanju lokalnim populacijama vukova. S obzirom na to da će vuk i dalje biti zaštićena vrsta, države članice i dalje će morati provoditi mjere očuvanja i upravljanja kako bi ostvarile i održale povoljno stanje očuvanosti populacije vukova, priopćila je Europska komisija.
Kako bi se zaštitilo stoku i stočarsku proizvodnju, ali i vukove i druge divlje zvijeri, čija se populacija povećava, te što bolje provodile nužne mjere, potrebna je bolja suradnja na svim razinama i bolja koordinacija nadležnih institucija te osmišljavanje učinkovitijeg sustava naplate šteta, ističu hrvatski stočari.
– Vuka ne treba ubijati, nego kontrolirati – ističe predsjednik Saveza uzgajivača mesnih pasmina goveda Rodoljub Džakula, čija je udruga još prošle godine uputila apele nadležnim institucijama od kojih je tražila razumijevanje i pomoć.
– Stočari ne žele istrijebiti vukove, oni imaju svoje mjesto u prirodi, ali želimo da država, odnosno Ministarstvo zaštite okoliša, odredi staništa i lokalitete gdje će vukovi obitavati. Trenutačno imamo slučajeve da vukovi napadaju u onim područjima gdje nikada nisu bili, što znači da su se nekontrolirano razmnožili – govori Džakula. Stoga puno očekuju od "Plana upravljanja vukovima", koji bi dopuštao preseljenje, odnosno tjeranje vukova (slično kao u slučaju medvjeda) iz područja gdje do sada nisu obitavali u njihova prirodna staništa.
Međutim, sa slabijom zaštitom vukova ne slažu se ekolozi i ljubitelji prirode, koji tvrde da su se populacije vukova jedva oporavile nakon što su izumrle u mnogim europskim zemljama. Brojni primjeri u svijetu pokazuju da je oporavak populacija vuka doveo do poboljšanja uvjeta u prirodi, naglašavaju ekolozi. Mogući odstrel vukova uzrokovat će kontraefekt "rasipanja" čopora na šira područja i time potencijalno postati još veća opasnost za stočare.
Ipak, stočari s kojima smo razgovarali pozdravljaju odluku Europske komisije nadajući se da će se brojnost vukova smanjiti, pa tako i štete na domaćim životinjama koje su pričinjavali. Vukovi su posljednjih godina u potrazi za hranom došli u sela. Ne napadaju stoku u nekoj divljini, već u naseljenim područjima i samo je pitanje vremena kada će napasti čovjeka. Naglašavaju da nedaleko od zadnjeg napada vukova na predjelu Vidonje često prolaze šetači i planinari, koje bi gladni vukovi mogli napasti.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....