StoryEditorOCM
S mora i krajaKOD LUŽNATIH BAZENA

Slovenci su ‘kupili‘ i Sunce, ništa više nije hrvatsko: ulažu milijune u projekte nedaleko od rodne kuće Luke Modrića

Piše Mišel Kalajžić
5. listopada 2023. - 09:42

Slovenska tvrtka "Interenergo" svečano je otvorila solarnu elektranu "Bukovica" na području podvelebitske općine Jasenice, kod bivše Tvornice glinice "Jadral" iznad Obrovca.

Na otvaranju je predstavljen projekt smješten nedaleko od Zatona Obrovačkog, rodnog mjesta kapetana "vatrenih" Luke Modrića, gdje je ista tvrtka prije četiri godine pokrenula vjetropark "Jasenice".

Događaju su prisustvovali Šime Vicković, dožupan zadarski, Stipe Vulić, jasenički načelnik, Blaž Šterk, direktor "Interenerga", Danny Güthlein, član Upravnog odbora "Kelaga", austrijske kompanije koja je suvlasnik "Interenerga", te Josef Markus Vuketić, veleposlanik Austrije u Hrvatskoj.

Solarna elektrana "Bukovica" proizvodi 6,25 megavata struje što je dostatno za opskrbu 3500 kućanstava i prostire se na površini od 72,5 hektara, južno od često spominjanih lužnatih bazena bivše tvornice "Jadral". S izgrađenim vjetroparkom s kojim dijeli mrežne veze, proizvodi struje dostatno za 12 tisuća kućanstava.

- Zadarska županija prva je u Hrvatskoj po obnovljivim izvorima energije, odnosno količini energije proizvedene iz obnovljivih izvora. To je rezultat našega rada još od prije 15 godina kad smo u suradnji s Institutom "Ruđer Bošković" izradili atlase vjetra i sunčeva zračenja, što je bila podloga investitorima za opremanje i investiranje u takve projekte.

Prije nekoliko dana usvojili smo i županijski Prostorni plan, gdje smo predvidjeli upravo za ovakva područja gdje tlo nije pogodno za poljoprivredu i slične djelatnosti, nove zone za obnovljive izvore energije. Zadarska županija potiče obnovljive izvore energije, kroz javne pozive sufinanciramo izgradnju solarnih elektrana na obiteljskim kućama.

To se pokazalo kao dobar projekt i u idućim ćemo godinama te javne pozive poduplati. Treba pohvaliti i Vladu koja je prošle godine uvela nulte stope PDV-a na sve materijale za izgradnju obnovljivih izvora energije. Sve ovo u konačnici može dovesti i do niže cijene energenata, uz očuvanja prirodnog okoliša – kazao je dožupan Vicković.

image

Blaž Šterk, Stipe Vulić i Danny Guthlein

Luka Gerlanc/Cropix

Načelnik Vulić izrazio je zadovoljstvo činjenicom što se na području općine nalaze izgrađene već dvije sunčeve elektrane. Upozorio je ipak da se radi o području koji nosi teret ekološke prošlosti što ne smije biti zaboravljeno, niti zanemareno.

- Imamo inovativna rješenja i obnovljive izvore energije, a s druge strane na istom prostoru i dalje je problem naslijeđe Tvornice glinice, najvećim privrednim promašajem bivše države.

Posebno zabrinjava mogućnost izlijevanja crvenog mulja u rijeku Zrmanju što se lako može dogoditi već i kod manjeg potresa. Kad bi procurio crveni mulj iz lužnatih bazena i dospio u rijeku, to bi imalo nesagledive posljedice za čitav ekosustav – upozorio je Vulić.

- Otvarajući ovu sunčevu elektranu danas šaljemo snažnu poruku da smo predani prema čišćoj budućnosti jer energija Sunca je neiscrpna, čista i ekološki prihvatljiva. Obnovljivi izvori energije su u skladu s politikom održivog razvoja koja potiče zadovoljavanje današnjih potreba bez ugrožavanja mogućnosti da i buduće generacije ostvare svoje potrebe. Zato je važno da ovakvi projekti budu podržani na svim razinama vlasti.

Svjedočimo sve češćim ekstremnim uvjetima, porastu globalnih temperatura, širenju posljedica klimatskih promjena i baš zato ovo je važan trenutak da mi stanovnici ovog područja zavapimo za pomoć. Stoga već danas moramo hitno djelovati jer ljepota ovog područja nije samo odgovornost lokalnog stanovništva već svih nas. Svi mi imamo ulogu u očuvanju ovog blaga za sadašnje i buduće generacije, vjerujem da ćemo već danas krenuti s planovima za sanaciju ovih opasnih mjesta.

Ova je elektrana i simbol našeg zajedničkog truda prema posvećenosti zaštiti okoliša i budućih generacija, izraz naše vizije za bolju budućnost – naglasio je općinski načelnik.

- Na uskom području na kojem se nalazimo, predviđene su još dvije velike sunčane elektrane, svaka približne snage 50 mW što bi Općinu Jasenice svrstalo među najrazvijenije jedinice lokalne samouprave kada su u pitanju obnovljivi izvori energija. Svi su preduvjeti ispunjeni, jedino još možemo pozvati nadležno ministarstvo da ubrza donošenje energetske suglasnosti i ugovore o priključenju, što bi kroz naknade za obnovljive izvore energije ojačalo i lokalnu samoupravu – zaključio je poželjevši Interenergu izgradnju i preostale sunčane elektrane snage 13,6 megavata kako je i planirano.

Direktor Šterk istaknuo je kako gradnja na degradiranom području, u rodnom kraju Luke Modrića, nije bila laka, ali je zato stvorila dobre projekte. Udružili smo vjetar i sunce i tako osigurali zelenu energiju za desetke tisuća kućanstava, kazao je Šterk, najavivši i veliki solarni park kod Nina snage 10 megavata.

Član Upravnog odbora "Kelaga" Danny Güthlein na kraju je pohvalio suradnju s lokalnom zajednicom i Općinom Jasenice, čiji su predstavnici vlasti i žitelji objeručke prihvatili projekt, zahvaljujući čemu je i uspješno okončan.

image
Luka Gerlanc/Cropix
image
Jure Mišković/Cropix
image
Luka Gerlanc/Cropix
Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
01. svibanj 2024 13:17