Iako vas već danima pripremamo na njegov dolazak, na sam spomen toplinskog vala, siguran sam, većini naših čiteteljica i čitatelja diže se kosa na glavi. Za vrijeme zaključenja ovog teksta, živa u termometru na dalmatinskim postajama DHMZ-a otišla je, kako smo i predviđali, "u nebesa".
U 14 sati, DHMZ izvještava kako je u Metkoviću i Kninu izmjereno 38 stupnjeva Celzija, što ih svrstava na vrh ljestvice najtoplijih gradova u domovini. Slijedi ih postaja u Glavicama (Sinj) s 36,7 stupnjeva Celzija, ništa ugodnije nije ni u Imotskome (36 stupnjeva), kao ni u Splitu (35,5 stupnjeva), dok se dubrovačkih 31,9 stupnjeva naspram njih doima kamilica.
DHMZ je na svojoj službenoj stranici za iduće dane u gotovo svim dalmatinskim gradovima izdao upozorenje 3. kategorije (vrlo velika opasnost) na pojavu toplinskog vala, koji je upravo započepo svoj „vrući ples“, a na vas apeliramo da ne ulazite s njim „u kolo“, već da se držite debele hladovine, pijete puno tekućine i slušate savjete nadležnih institucija i liječnika.
U IŠČEKIVANJU ‘SUMMERKILLERA‘...
Da vam skrenemo pažnju s neugodnog toplinskog vala koji je raširio svoje pipke nad Lijepom našom, skoncentrirat ćemo se na potragu za „summerkillerom“.
Za početak, da razjasnimo što je to „summerkiller“. Naime, riječ je o terminu koji je u žargonu zaljubljenika u meteorologiju rezerviran za prvu ozbiljniju ciklonu poslije Velike Gospe nakon koje ljeto više „nije isto“. Iako su vrućine i dalje moguće i vjerojatne, „summerkiller“ je ciklona koja ljetu zada prvi ozbiljniji udarac „ispod pojasa“.
Analizom najnovijih izlaza vodećih prognostičkih modela postoje signali za ciklonalnu aktivnost u Dalmaciji i osjetniji pad temperature zraka koncem nedjelje i na samom početku idućeg tjedna, čime bi „summerkiller“ doslovce (boksačkim riječnikom rečeno) „nokautirao“ toplinski val.
Prema Europskom centru za srednjoročnu prognozu vremena iz Readinga, za sedam dana sa sjeverozapada starog kontinenta na naše bi područje „po visini“ trebao prodrijeti hladan zrak, uz istovremeno formiranje ciklone s kojom bi konačno stigle oborine i okončale dugo aridno (sušno) razdoblje u kojem se nalazimo.
Američki GFS model spomenutu promjenu vremena, doduše, „vidi“ nešto skromnije, ali i on je dosljedan u (meteo) scenariju po kojem bi se vrućina koncem tjedna trebala ispuhati. U iščekivanju „summerkillera“, možemo zaključiti kako će aktualni toplinski val biti kudikamo izdržljiviji u odnosu na onaj iz srpnja, koji nas je zaista iscrpio.