
Istraživanje pokazuje da je EU povećala uvoz poljoprivrednih proizvoda tretiranih pesticidima čiju je upotrebu zabranila na vlastitom teritoriju. Dok Europa tvrdi da štiti zdravlje svojih građana i okoliš, istovremeno potiče trgovinu hranom proizvedenom uz upotrebu najopasnijih kemikalija.
Zemlje najveće izvoznice hrane s pesticidima zabranjenim u EU su Indija, Uganda, Kina, Kenija, Brazil. Uvoz voća i povrća tretiranog ovakvim toksičnim pesticida ima razorne učinke i na ljudsko zdravlje i na okoliš, što dovodi do široko rasprostranjenih kršenja ljudskih prava. Također stavlja poljoprivrednike u EU-u u nepovoljan položaj u odnosu na konkurenciju, ističući neetične dvostruke standarde EU-a u pogledu zabranjenih i opasnih pesticida.
Čaj, kava, začini i mahunarke uvezeni iz trećih zemalja najčešće sadrži opasne pesticide koji su zabranjeni u Europskoj uniji.
Uvezeno voće s najvećim stopama kontaminacije opasnim pesticidima je grejp, mandarine, limeta i naranče, dok je povrće grašak, grah i krastavci.
Čini se da Europska komisija preispituje svoj stav o uvozu hrane s pesticidima. Nedavno je novi šef EU farme, Christophe Hansen, priznao da je nepravedno dopustiti uvoz hrane iz trećih zemalja s ostacima pesticida zabranjenih u Europi. Na što PAN Europe i partneri godinama upozoravaju.
Njihova izvješća razotkrivaju zašto je nepravedno da europski poljoprivrednici dopuštaju uvoz zabranjenih pesticida čime se ugrožava poljoprivrednike, lokalnu zajednicu i ekosustave. To rezultira uvezenom hranom koja sadrži pesticide zabranjene u EU. Čaj, kava, začini i mahunarke su kontaminiraniji od ostalih proizvoda, stoji u izvješću PAN Europe, koji je analizirao 48.167 nasumično prikupljenih biljnih uzoraka "niskog rizika", pregledavajući ih na ostatke pesticida koji su zabranjeni ili strogo ograničeni na području EU-a.
Dvostruki standardi ne štite ni nas ni planet! Vrijeme je da EU prestane licemjerno zatvarati oči pred ovim problemom i poduzme odlučne korake za sigurniji i pravedniji sustav proizvodnje hrane, poručuju iz udruge Zemljane staze.
Mora se zabraniti uvoz hrane koja sadrži ostatke zabranjenih tvari. Zaštita zdravlja građana EU-a i ljudi u zemljama izvoznicama te jednaki uvjeti za poljoprivrednike u EU-u moraju imati prednost nad trgovinskim i industrijskim profitom.
Komentari (0)
Komentiraj