Nakon što je oživio brojne dalmatinske gradove i utvrde kroz 3 D animaciju, umirovljenik iz Opuzena, Stipan Ujdur javnosti je ovih dana predstavio grad Omiš pod mletačkom vlašću, vrativši nas u 15. i 16. stoljeće kada je Omiš s okolicom dugo ostao mletačkom enklavom-otokom u turskom okruženju.
Još od prve polovice 16. stoljeća Turci su zagospodarili obalnim područjem od rijeke Žrnovnice kod Splita pa sve do neretvanskog područja i teritorija Dubrovačke Republike. U takvom je okruženju Omiš sa zonom donje Cetine bio važan mletački posjed i uporište. Visoko nad gradom smještenim između rijeke, mora i litice nalazi se utvrda Starigrad. Nastala možda potkraj srednjega vijeka, ima izuzetnu vrijednost zbog širokoga pogleda prema moru.
Bastion je srušen nakon sredine 19. stoljeća, a njegov je oblik danas označen u uličnom pločniku; sam jugoistočni vrh naznačen je i volumenski. Veći mu se ostatak nalazi u privatnom vrtu uz ulicu Fošal, gdje stoji skošena donja zona njegove sjeverne flanke.
Omiš je imao veoma važnu ulogu u borbi protiv Turaka da ovi ne okupiraju Split. Makarska je bila pod turskom okupacijom i iz ovoga smjera su Turci stalno bezuspješno napadali na Omiš, koji je bio obrana ispred Splita.
Nakon što su 1537. godine Osmanlije osvojile Klis, uskoci su se preselili u Senj. Tu su nastavili voditi borbu protiv Osmanlija i Mletaka.
Godine 1409. kralj Ladislav Napuljski je prodao Mlečanima sva svoja vladarska prava na Hrvatsku i Dalmaciju te Mlečani uskoro nakon toga počinju trajno zauzimanje istočno jadranske obale. Omiš je, među posljednjima, pao pod mletačku vlast 1444. godine, što je označilo kraj njihova gusarenja na Jadranu. No do 1420. godine svi su priznali novu, mletačku vlast. Nešto kasnije, do sredine stoljeća, Venecija stječe i Poljica, područje južno od Splita, potom Omiš i napokon prostor do Neretve.
Prema tome, 15. je stoljeće bilo doba najvećega širenja mletačkoga teritorija, ali je pokazalo i novoga neprijatelja koji će ga stoljećima ugrožavati i smanjivati, Turke koji su već bili osvojili Makarsku i dugo obalno područje između Omiša i Neretve, ističe opuzenski umirovljenik neobičnog hobija, Stipan Ujdur koji godinama oživljava dalmatinsku i hrvatsku povijest kroz 3 D modele animacija. Podsjetimo, Stipan je autor 3D modela i videoanimacije Akre (staroga lučkoga grada na Sredozemnome moru, u Izraelu, sjeverno od Haife) iz vremena templara od 1191. do 1291. godine. Stoga su mu templari ukazali čast prijemom u svoje redove. Službeno je proglašen Vitezom Templarom na što je iznimno ponosan.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....