Dimne kužine u Zagori su krcate mesnim delicijama, zimska oprema (i sarma) u pripravnosti za posjet skijalištima u domovini i susjednoj BiH (ukoliko si ne možete priuštiti Alpe, naravno) i čeka se samo zima, niske temperature i bura za pršute, snijeg da prekrije staze i razveseli mališane, ali nažalost svih onih kojih s nestrpljenjem iščekuju dolazak zime, nemamo dobre vijesti, kako za proizvođače sušenih delicija tako ni za mališane i skijaše- zime (u idućih 8-10 dana) nema na vidiku…
KRONIČAN NEDOSTATAK SNIJEGA U EUROPI
Mape prekrivenosti Europe snijegom su otužne, osim Alpi, Škotske, Skandinavije i sjeveroistoka Europe, rijetko gdje se može uživati u snježnim radostima, a posebno (za ljubitelje zime i snijega) depresivno izgledaju sinoptičke karte u idućih 7-8 dana. Poslije podrobne analize vodećih prognostičkih modela, s velikom sigurnošću možemo reći kako će se svi koji su "finale“ praznika planirali na nekoj od nama bliskih popularnih zimskih destinacija (Kupes, Blidinje, Gorski Kotar…) ostati razočarani. Ako je vjerovati prognostičkim kartama, snježne radosti će u našoj domovini (i susjedstvu) zasigurno izostati i trebalo bi se dogoditi pravo malo meteorološko čudo da snijeg padne u idućim danima. S obzirom na prognoze temperature zraka, možemo se slobodno poslužiti dobrom starom meteo-pošalicom: "Da sada padne snijeg, tko bi ga čistio po ovoj vrućini?“
CIKLONALNA AKTIVNOST POČETKOM 2024.
Utjecaj anticiklone, prema trenutno raspoloživom prognostičkom materijalu, u prvim danima Nove godine bi trebao slabjeti nakon čega bi se na našem području uspostavila ciklonalna aktivnost, uz porast naoblake i neugodno jugo. Uz takvu sinoptičku situaciju, dvoznamenkaste dnevne temperature zraka bi se u Dalmaciji mogle zadržati veći dio idućeg tjedna. Uz jugo, valja računati i na porast vlažnosti te lokalno moguće i obilnije oborine. Za snijeg u nizinama Zagore vjerojatnost je vrlo mala i teško da će ga uopće igdje u Dalmaciji biti, uz iznimku vrhova naših planina.
DUGOROČNA PROGNOZA - MOGUĆ DOLAZAK ZIME U DRUGOJ DEKADI SIJEČNJA?
Prema raspoloživom dugoročnom prognostičkom materijalu preduvjeti za dolazak zime mogli bi se stvoriti u drugoj dekadi siječnja. Američki GFS u svojim najsvježijim izračunima signalizira uspostavu anticiklone nad Skandinavijom, tzv. "blocking“ situaciju, čime bi se otvorio "slobodan put“ hladnoći sa sjeveroistoka kontinenta.
U svojim dugoročnim prognozama Europski centar za srednjoročnu prognozu vremena u drugoj dekadi siječnja u većem dijelu Europe signalizira negativna odstupanja temperature zraka od višegodišnjeg prosjeka, u Dalmaciji u tom periodu uz nešto malo više oborina od prosjeka. Još jednom moramo istaknuti kako prognoze vremena za tako dalek period nisu pouzdane i one su više u sferi zanimljivosti i mašte, nego li ozbiljnog prognostičkog materijala, kakav bi barem trebao biti onaj u periodu 3-5 dana. Hoće li zima zaista stići u drugoj dekadi siječnja, ili je samo riječ o "meteo navlakuši“ za vas ćemo pratiti u danima koji slijede…