StoryEditorOCM
S mora i krajaarheološka zagonetka

Lokalitet u zaleđu Šibenika krije misterioznu građevinu, znanstvenici već 40 godina pokušavaju otkriti o čemu je riječ

Piše DALMACIJA SD
31. listopada 2024. - 13:20
Arheološki lokalitet Goriš u zaleđu Šibenika krije tajanstvenu građevinu impozantne veličineMuzej grada Šibenika

Građevinu impozantnih dimenzija krije arheološki lokalitet Goriš, u zaleđu Šibenika. Struka još nije sigurna iz kojeg vremena potječe i koja joj je bila namjena, što će, kažu, saznati tek kad istraže njezine temelje. Kako bi se došlo do njih, treba ukloniti sloj kamenja i zemlje debeo dva metra, piše HRT

Mukoše su arheološka zagonetka - i dalje. Lokalitet su ‘85 otkrili šibenski muzealci. A, svjedoče istraživači, nakon uklanjanja površinskog sloja zemlje i kamena, "izronio" je složan i grandiozan tlocrt. Ističu: jedini takav u nas.

Tko je, kada i zašto podignuo ovaj impozantni objekt - tek treba utvrditi. 

image

Arheološko nalazište Mukoše kod Goriša

Muzej grada Šibenika

- Imamo neke elemente za koje možemo reći da se radi o kasnoj antici, ali za sad o tome nećemo. Što se tiče važnosti samog ovog lokaliteta, recimo tlocrtno, on je u promjeru svome dva metra veći nego Sveti Donat u Zadru, naglasio je Željko Krnčević, ravnatelj Muzeja grada Šibenika.

Vrijedan arheološki materijal

Ključni nalazi s odgovorima traže se peti put. Prikupljen je opet vrijedan arheološki materijal. Zemlja, kažu ovdje govori. I vraća u povijest.

- Ovo su ulomci neke posude za koju stručnjaci za to razdoblje kažu da je keramika iz kasnoantičkog vremena i to lokalnih romanskog stanovništva, znači nije uvezena, rekao je dr. sc. Juraj Belaj iz Instituta za arheologiju.

Tijekom prijašnjih kampanja pronađeni su na lokalitetu i grobovi. Ukupno 74, iz 16. stoljeća!

image

Nedavno su otkriveni i novi grobovi

Muzej grada Šibenika

Groblje je nastalo tek nakon urušavanja objekta. A posmrtni ostaci išli su na analizu: koja je rekla nešto više o onima koji su ovdje našli vječni mir.  

- Tragovi teškog rada i siromašne prehrane su uočljivi na ostacima. U tih 74 groba našli smo jednu malu perlicu, 3 željezne igle i potkove za jedne cipele. Znači, skoro pa ništa. Vrlo, vrlo ekstremno siromašno groblje, dodao je Belaj.

Istražiti, konzervirati i predstaviti nalazište - ideja je struke. Jer, ističu, baštinska je to atrakcija. 

- Ti majstori koji su radili su zaista bili od najvišeg stupnja meštrije, ako smijem tako kazati. To znači, riječ je o zaista ozbiljnom zdanju, istaknuo je prof. emeritus Josip Belamarić, povjesničar umjetnosti.

A vrijeme gradnje smjestit će se na vremensku crtu tek kad se dođe do temelja. Kramp će još dugo biti potreban. 

Istraživanja skrivenog dijela dojmljivog zdanja nastavljaju se, piše HRT

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
10. prosinac 2024 16:17