Poznati škotski meteorolog Scott Duncan, koji se na društvenim mrežama može pohvaliti s više od 45.000 pratitelja, objavio je kako je ovogodišnji listopad najtopliji ikada na kugli zemaljskoj, otkada postoje službena mjerenja, naravno. Osim Skandinavije, Patagonije i dijelova Antarktike, rijetko se još koje područje na kugli zemaljskoj može pohvaliti uobičajenim temperaturama u listopadu.
Na prvu, možda zvuči kao još kao jedan dosadan klimatološki izvještaj, i vjerojatno se pitate: zanima me Dicmo, a ovaj piše o – Patagoniji? Kakve to veze ime? Ima, itekako... Porast temperature na globalnoj razini, osobito zagrijavanje na oceanskim prostranstvima, ima velik utjecaj na atmosferska strujanja, a, slikovito rečeno, razvoj super(moćnih)ciklona u takvim uvjetima, zbog dolaska hladne zračne mase nad zagrijan ocean, možemo promatrati kao na klijanje sjemenke u Petrijevoj zdjelici; kada se nađe u povoljnim uvjetima, ona brzo klija.
Topao ocean je "hrana" za oluje, što bi moglo i objasniti činjenicu sve češće pojave sustava s tropskim obilježjima na našem zemljopisnom području. Također, Scott Duncan ističe još jednu zanimljivost: 2023. godina je na dobrom putu da ostvari neslavan (meteorološki) rekord te da "izbije" na prvo mjesto najtoplijih godina u povijesti mjerenja!
LISTOPAD U HRVATSKOJ - EKSTREMNO TOPAO
Klimatolozima DHMZ-a u službenoj ocjeni listopada bila je potrebna samo jedna bojica, i to – crvena. Cijela domovina "završila" je u kategoriji – ekstremno toplo (u odnosu na razdoblje 1991. – 2020.), a posebno su se istaknuli Bilogora i Ogulin, uz odstupanje srednje temperature zraka od višegodišnjeg prosjeka za nevjerojatnih 4,6 °C! Kada je riječ o oborinama, klimatolozi DHMZ-a su veći dio Hrvatske smjestili u rubriku "normalno". U kategoriju "vrlo kišno" smješteni su dio Parga i Rijeka. Kada je pak o Dalmaciji riječ, samo dijelovi Hvara, Vis, Korčula, Lastovo i dio juga bilježe deficit oborina, dok je ostatak Dalmacije u kategoriji "normalno".
VRIJEME PRIMJERENO DOBU GODINE
Kratkotrajna stabilizacija vremena koja je uslijedila u srijedu i donijela posvuda lijepo vrijeme, a u Zagori inje i prohladno jutro, uskoro će se okončati. Sa sjeverozapada Europe stiže nam poremećaj vremena koji nam ponovno donosi kišu, pljuskove i grmljavinu, mjestimice i obilnije (više od 30 l/mm²). Temperatura zraka će pasti pa će biti pokoji stupanj svježije. Slobodno možemo reći, temperature će biti nešto primjerenije periodu godine u kojem se nalazimo, osobito u Zagori, gdje će maksimalna dnevna temperatura zraka biti tek nešto viša od "mršave" desetke.
Uz nešto niže maksimalne temperature zraka i jako i vrlo jako jugo i istočnjak, jesenski ugođaj sutra će biti izražen i uz obalu. DHMZ je već na svojim službenim stranicama "upalio" meteolarm na jugo i oborine, a nemojte se iznenaditi ako ga u nedjelju "upali" i za tramontanu. Iako će se ciklona s glavninom oborina "ispuhati" u petak, ciklonalna aktivnost nad našim područjem odvijat će se i za vikend, pa će se i dalje zadržati vrlo nestabilno vrijeme. Stoga uz sunčana razdoblja, valja računati i na povremene oborine.