“Suština prijedloga je u tome da se procedura pojednostavni i da Grad, odnosno stručne službe, preuzme obvezu pribavljanja dokumentacije za svoje vlasništvo i podataka koji su Gradu lako dostupni”, kaže Radačić.
“Taj bitni zaokret bi značio da su gradske službe uistinu postale servis svojim građanima i ugostiteljima, a ne da su bešćutni birokratski aparat, koji uostalom građani i obrtnici financiraju.”
Europska praksa
Naglašavajući da Grad svakako treba imati nadzor nad najmom površina za štekate, Radačić predlaže i da se troškovi nastali prikupljanjem dokumentacije uračunaju u cijenu najma. Interes za promjenama obostran je, kaže, jer ugostitelji ne bi odustajali od zakupa kad vide koliko ih posla čeka oko prikupljanja svih “papira”, a Grad bi povećao svoje prihode.
Sve “muke po štekatima” na svojoj je koži iskusio ugostitelj Ivan Vukojević koji u Kaštel Starom ima restoran.
“Sve dozvole za restoran imam od 1990.”, kaže Vukojević, “a kad sam 1998. prelazio s obrta na firmu, ponovno sam morao proći cijelu proceduru iako je lokal ostao isti.”
U međuvremenu se ništa nije promijenilo nabolje, zahtjevi su još povećani pa se, primjerice, traži izrada projekta za štekat, i to ovjeren od ovlaštene osobe, a projekt košta tisuću do dvije tisuće eura. “Može li javna površina s deset stolova biti građevina, što se traži u dokumentaciji”, pita Vukojević i navodi primjere Dubrovnika, Splita, Vodica, u kojima, kaže, izrada projekta nije uvjet.
“Ako se kaštelanska gradska uprava poziva na zakon”, veli također, “kako to da on ne vrijedi i za druge gradove.” Vukojević smatra da bi trebalo preuzeti praksu europskih zemalja u kojima grad površine koje namjerava iznajmiti prethodno komunalno opremi i uredi.
Grad štiti javni prostorAko nemaju dugovanja za zakup iz prethodne godine, obrtnici ne moraju podnositi dokumentaciju za sklapanje ugovora za sljedeću godinu, postupak je kao kod produživanja ugovora. To znači da je kompletnu dokumentaciju potrebno dostaviti samo kod prvog sklapanja ugovora, čime je ugostiteljima znatno olakšana procedura za svaku sljedeću godinu, izvijestili su nas iz gradske uprave. Većina primjedbi vlasnika ugostiteljskih objekata odnosila se na obveze u smislu izgleda štekata. Međutim, upravo na tome Grad mora inzistirati jer ne smije dopustiti postavljanje takvih sadržaja koji bi narušavali izgled javnog gradskog prostora. |
Godišnje 22 ugovoraTijekom 2011. godine Grad je sklopio ukupno 22 ugovora o zakupu javnih površina za postavljanje štekata. Ove je godine do sada sklopljeno 10 ugovora, a budući da nije bilo najava otkazivanja, može se očekivati kako će i ostali podnijeti zahtjeve. |