Peticija je upućena na adresu Ministarstva zdravlja i ministra dr. Rajka Ostojića. - Gradu Imotskom gravitira 25-30 tisuća stanovnika. Imotski je udaljen nešto više od 90 kilometara od prve bolnice u Splitu, znademo kakva nam je prometna infrastruktura do Splita, izuzimajući jednim dijelom autocestu, lokalni prijevoz je loše ili nikako organiziran s udaljenijim selima Imotske krajine, međugradski prijevoz je vrlo upitan. Sve to upućuje da smo silno zabrinuti za položaj zdravstvene zaštite našega stanovništva.
Činjenica diskriminacije stanovništva Imotske krajine očituje se u nepostojanju općeg stacionara. Gotovo svi slični krajevi u Hrvatskoj imaju barem stacionar ili čak bolnicu. Najbolji primjeri su Umag, Pazin, Labin, Lošinj, Senj, Otočac, nama bliski Sinj, pa Hvar, Makarska, Korčula. A gdje je tu Imotski, s ovolikim brojem stanovnika i dislokacijom od bolnice 100 kilometara - riječi su dr. Petra Strinića, koji je i počeo cijelu akciju potpisivanja peticije.
Prostori spremni
- Kako i komu nakon bolničkog zbrinjavanja ostaviti, na primjer, staricu sa slomljenim kukom, a koja inače živi sama? Gdje liječiti sve one koji zauzimaju bolničke krevete, a mogli bi se liječiti kod kuće, samo da imaju nekoga tko će im pružiti cjelodnevnu pažnju i njegu? Gdje olakšati život neizlječivim bolesnicima ako nemaju nekoga tko im može pružiti pomoć? Te, konačno, pomoć je potrebna i onima koji ne žive sami, ako im članovi obitelji ne mogu pomoći. Situacija u Imotskoj krajini po tom pitanju je krajnje zabrinjavajuća, a moram kazati i ponekad ponižavajuća za dostojanstvo našega čovjeka. Stoga moji kolege i ja, ali i svi oni koji su potpisali peticiju, tražimo otvaranje stacionara u Imotskom. Prostore imamo gotove, gdje je prije bilo rodilište. Treba ih samo opremiti i zaposliti određen broj kadrova i Imotski i Imotska krajina mnogo bi dobili - eksplicitan je dr. Strinić.
Činjenica je, a to su nam potvrdili i mnogi supotpisnici peticije, da bi se otvaranjem stacionara uštedjela značajna sredstva iz državnog proračuna i HZZO-a jer je liječenje u ovakvim stacionarima jeftinije. Isplatilo bi se to i ovdašnjem stanovništvu, jer ne bi plaćali skupe putne troškove, kako sebi, tako i rodbini koja ih prati u bolnicu.
Svakako, stacionar općega tipa, za kratkotrajno ili produženo liječenje, te svakako i za palijativnu skrb, pod hitno je potreban Imotskom, slažu se svi. Isto tako, potpisnici podsjećaju ministra dr. Ostojića na njegovu izjavu koju je dao od prije nekoliko mjeseci u Imotskom, prigodom otvaranja nove hemodijalize, kako bi Imotskom bio primjerniji stacionar od rodilišta.
Stoga ga i pozivaju da ponovno dođe, baš prigodom otvaranja stacionara, jer je bitno da baš ministar što prije donese pozitivnu odluku o tome.
Ministar: Razmotrit ćemo zahtjevPrijedlog za osnivanje stacionara u Ispostavi Doma zdravlja Splitsko-dalmatinske županije u Imotskom razmatrat će se prilikom izrade nove mreže javne zdravstvene službe. Do sredine 2013. godine bit će donesen master-plan bolnica u okviru kojega će se razmotriti i postelje u stacionarima domova zdravlja. Prema Mreži javne zdravstvene službe nisu predviđene postelje za opći stacionar DZ SDŽ na lokaciji Ispostave Imotski. Bilo je predviđeno 6 postelja za rodilište, ali zbog neispunjavanja uvjeta, inspekcija je zatvorila rodilište. |
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....