
Lokalna akcijska skupina (LAG) Škoji osnovana je 2011. na Hvaru, godinu poslije započeo je proces pridruživanja otoka Visa, a 2014. pridružio se i otok Šolta. FLAG Škoji, odnosno Lokalna akcijska skupina u ribarstvu, osnovan je 2017. godine.
Obje organizacije čine predstavnici javnog, civilnog i gospodarskog sektora i akreditirane su za raspodjelu novca iz EU fondova preko LEADER/CLLD mjere u programskom razdoblju 2014. - 2020. godine.
Adela Duboković, voditeljica je LAG-a i FLAG-a Škoji, živi u Jelsi na otoku Hvaru. Diplomirala je politologiju na Fakultetu za političke znanosti, Sveučilišta u Zagrebu, a stručan magisterij završila je na Sveučilištu u Grazu. Živjela je u Zagrebu, a 2011. je stigla u Hvar o kojemu je uvijek maštala i u kojemu je često boravila jer je "napola" Forka, kako kažu otočani, po mami koja je rodom iz grada Hvara. Prije je radila u Ministarstvu uprave, u Vladi RH, na projektu EK i OECD-a u Francuskoj, na projektu na Institutu za javnu upravu u Luxembourgu.
Kada je došla, željela je raditi na projektu koji će imati korisne aktivnosti za ljude na otoku. I tako je sa suradnicama za općinu Jelsa prijavila i bio je odobren prekogranični projekt s BiH, vrijedan oko 3,5 milijuna kuna, za sektor ljekovitog bilja, Medicinal Mediterranean Herbs, koji je od novih nasada, opreme, studijskog putovanja za proizvođače u Provansu i s više od 40 radionica uvelike bio od koristi za otok i njegovo stanovništvo.
Tada su započeli i rad na zaštiti hvarske lavande i suradnju s dva znanstvena instituta. Usporedo s time, zaposlila se na projektu Adristorical lands koji je provodila Razvojna agencija RERA S.D. u revitalizaciji etno eko sela otoka Hvara za što je utrošeno preko 3.750.000 kuna. To joj je bio velik izazov jer je projekt bio usmjeren upravo na infrastrukturna ulaganja, kao i na valorizaciju tih sela, a od Talijana kao partnera zaista se moglo puno toga naučiti u sektoru turizma. U rad LAG-a, tada, Hvar se uključila 2012. godine.
Višegodišnje iskustvo
Uz Adelu još su tri žene ključne u ovom LAG-u i FLAG-u, svojim aktivnostima pridonoseći poboljšanju života na srednjodalmatinskim otocima uz pomoć novca iz EU fondova. Kao i ona, još dvije su također živjele u Zagrebu, dok je najmlađa članica tima u Zagrebu studirala.
Manuela Antičević reći će kako ju je, kao mnoge Zagrepčanke, na otok Vis dovelo ljeto, a zadržala ljubav. U LAG-u radi od 2013. godine, voditeljica je ureda, živi u Komiži. Završila je Katolički bogoslovni fakultet, a na Fakultetu političkih znanosti u Zagrebu specijalizirala je upravljanje projektima, programima i fondovima EU-a. Kako su joj u interesu djelovanja čovjek i njegov razvoj, tijekom redovnog studija završila je i studij waldorfske pedagogije pri Pedagoškom učilištu "Janusz Korczak" te pohađala niz certificiranih osposobljavanja za terapeutski rad.
Ivana Pozaić radi u izdvojenom uredu u Visu, magistra je novinarstva s višegodišnjim zagrebačkim radnim iskustvom u financijskom sektoru. Nakon preseljenja na Vis radila je u javnoj službi, prije 2 godine zaposlena je u LAG-u kao koordinatorica aktivnosti projekta POP-UP ruralni društveno-inovativni hubovi, a sada radi na poziciji više savjetnice.
Lara Stojanović živi i radi u Hvaru. Na Filozofskom fakultetu u Zagrebu stekla je zvanje prvostupnice kroatistike. Nakon godina rada provedenih u sektoru turizma, od veljače 2019. godine zaposlena je u FLAG-u Škoji na mjestu savjetnice.
Njih četiri angažirane su u operativnom radu obiju organizacija i provedbi lokalne razvojne strategije, ukupne alokacije 21.826.277 kuna. I u tome su vrlo uspješne. LAG Škoji bilježi 100% prolaznost ugovaranja projekata od strane Agencije za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju (APPRRR), što prema podacima LEADER mreže RH nije slučaj za većinu LAG-ova te se time LAG Škoji svrstava među prvih pet LAG-ova u RH po provedbi lokalne razvojne strategije (LRS) i apsorpciji financijske alokacije.
Dobar i uhodan tim
Članice ovog tima kazat će kako je vrlo izazovno raditi u obje organizacije jer LAG i FLAG imaju svoja posebna pravila, a još su na različitim mjestima na dva otoka, bez jedinstvenog ureda.
Da bi se uspostavio dobar i uhodan tim koji se s time može nositi, potrebno je zaista voljeti posao, pružati doprinos razvoju otoka i otočana uz visok stupanj samostalnosti u radu.
Osim što njih četiri imaju stalna radna mjesta, što nije mala stvar na otocima, kroz partnerstva na projektima POP UP Rural Hubs i Projekt K, financiranim iz Europskog socijalnog fonda, zapošljavaju još dvije osobe za vrijeme trajanja projekta. LAG-ovi su jedine organizacije koje svoj hladni pogon financiraju ovisno o tome koliko su utrošili od svoje odobrene alokacije.
U radu im podršku pruža i skupština LAG-a Škoji koja je dobila i trećeg predsjednika, Ivana Slavića, načelnika općine Sućuraj, te FLAG-a Škoji predsjednik kojega je, drugi po redu, prof. dr. sc. Branko Kirigin.
Prvu razvojnu strategiju 2012. - 2014. LAG-ovi su mogli prijaviti tek 2013. godine na natječaj APPRR. LAG Škoji ju je prijavio i ona je bila usvojena te je dobio akreditaciju.
No, istaknut će kako je apsurdno da su tada kada je RH već bila u EU-u mogli provoditi pretpristupni fond tzv. IPARD mjeru 202 s točno određenim aktivnostima uglavnom namijenjenim za edukacije, predavanja, animacije stanovništva, kao i za razne studije, a kamoli da su mogli raspisivati natječaje za svoje područje.
Tek u 2018. godini su LAG-ovi u RH mogli početi raspisivati natječaje za svoje područje. Tada su već imali odobrenu drugu po redu razvojnu strategiju rađenu prema Programu ruralnog razvoja RH. Ipak, i do tog razdoblja, LAG Škoji je do kraja 2016. godine što od IPARD mjere koja je iznosila 900.000 kuna, što od drugih manjih nacionalnih natječaja, uspio dobiti i sprovesti na svom području projekte u vrijednosti približno dva milijuna kuna.
U 2017. godini, kad su osnivali FLAG, odobreno im je 700.000 kuna pripremne potpore za aktivnosti animacije stanovništva, izrade strategije itd. Za animaciju stanovništva puno je značilo održano studijsko putovanje za ribare i ostale članove u Italiju.
Od 2018. do danas LAG Škoji raspisao je 3 natječaja i zaprimio 44 prijave za projekte. U godinu i pol dana raspisao je 85% svoje alokacije, a 6.279.372,96 kuna dodijeljeno je za financiranje projekata krajnjih korisnika.
Kazuju nam kako je do sada za područje otoka Hvara, Visa i Šolte odobreno 13 projekata u vrijednosti ukupno gotovo 1.500.000 kuna za razvoj malih poljoprivrednih gospodarstava, a još je 10 projekata u postupku odobrenja u vrijednosti od 1.117.500 kn. Gradovi i općine mogli su aplicirati za projekte male lokalne infrastrukture (igrališta, parkova, sportskih objekata, tematskih staza i sl.), pa su tako njihovim projektima odobrena sredstva u iznosu od 2.105.760 kuna.
FLAG Škoji krenuo je s provedbom svoje strategije razvoja krajem 2019. godine te je od ukupno raspoloživih 10.188.450 kuna za projekte krajnjih korisnika raspisao natječaje u iznosu od 3.690.835,82 kuna.
Korona otežala pristup do kupaca
Prošle godine, kazuju naše sugovornice, započela je i suradnja s LAG-om 5, koji zahvaća otoke Korčulu, Mljet i Lastovo, te poluotok Pelješac te s LAG-om Brač. Uskoro će započeti provedba zajedničkog projekta DalmaTIMski otoci.
S LAG-om Brač spojila ih je dodatno i potreba uzrokovana pandemijom koronavirusa. Zajedno rade na uspostavi web-platforme za lokalne proizvođače, ribare i poljoprivrednike kojima su zatvoreni kanali distribucije njihovih proizvoda i otežan pristup do kupaca. Oko ovog projekta imaju velike planove u vidu održavanja sajmova, oznaka kvalitete i slično.
– LAG i FLAG Škoji ponudili su svoje platforme komunikacije (web, Facebook i Instagram stranicu) ribarima i OPG-ovima za promociju njihovih aktualnih ponuda. Velik odaziv, prvenstveno proizvođača otoka Hvara, rezultirao je izradom nove Facebook stranice namijenjene informiranju o proizvodima otoka Hvara, Visa i Šolte – "PROIZVODI ŠKOJI - Gledaj, kupi, guštaj". Ovaj kanal će koristiti i za promociju i brendiranje nekih tipičnih otočnih jela, proizvoda i resursa – kažu u vodstvu LAG-a i FLAG-a.