Svima je neupitna potreba da se u alkarskom gradu izgradi nova sportska dvorana, ali ne onakva kakvu je započeo graditi gradonačelnik. Naime, na lokaciji nekadašnje Pekare, u blizini Trga Gojka Šuška, gdje živi i gradonačelnik Glavan, po naobrazbi profesor kineziologije, projektirana je dvorana gabarita za sve dvoranske sportove, ali sa samo 320 mjesta za gledatelje.
Na Glavanovu odluku da krene s izgradnjom takve dvorane, i to, kako sada stoje stvari, isključivo novcem iz gradskog proračuna, zaredale su reakcije, a pred predsjednikom Gradskog vijeća Hrvojem Markulinom (HDZ) stoji obveza sazivanja tematske sjednice upravo o sportskoj dvorani. Otvoreno su reagirali političari. Nezadovoljni su i u dijelu sportske zajednice, ali oni šute kako se ne bi zamjerili Glavanu koji, osim kao gradonačelnik, odlučuje o kunama za sportske udruge i kao predsjednik Zajednice sportskih udruga grada Sinja.
Prvi je reagirao HDZ-ov vijećnik Denis Bezić. Čestitajući gradonačelniku na njegovu “stručnom remek-djelu”, Bezić kaže da je prednost trebalo dati izgradnji dvorane s tisuću sjedaćih mjesta u sastavu OŠ fra Pavla Vučkovića, koja bi se većim dijelom financirala nepovratnim sredstvima Ministarstva regionalnog razvoja i fondova EU-a, a manjim dijelom iz gradskog i županijskog proračuna.
Svih 13 milijuna kuna iz gradskog proračuna
Nezavisni vijećnik Miro Bulj ustvrdio je da gradonačelnik i izvršna vlast posljednjih godina o sportskoj dvorani dezinformiraju Gradsko vijeće i građane Sinja. Podsjetio je na to da je Glavan još 2009. godine najavio izgradnju dvorane koja bi stajala jedan do dva milijuna kuna, a sada je taj iznos narastao na 13 milijuna. I to sve iz gradskog proračuna, bez lipe sa strane, dok su drugi, primjerice Općina Hrvace, za izgradnju dvorane osigurali 90 posto novca od države i Županije.Bulj nije stao na tome, nego je od predsjednika Gradskog vijeća Hrvoja Markulina zatražio hitno sazivanje tematske sjednice o (ne)izgradnji dvorane. Markulin je odgovorio da Bulj nije podnio zahtjev u skladu s Poslovnikom o radu Gradskoga vijeća, jer ga nije podnijelo sedmero vijećnika. Bulj je zahtjev “popravio”, a potpisalo ga je čak 14 vijećnika – četvero s NL Mira Bulja, šestero iz HDZ-a, troje iz SDP-a i jedan iz HNS-a − svi osim Markulina i šestero vijećnika NL dr. Stipislava Jadrijevića, kojoj pripada i gradonačelnik Glavan.
Sada se čeka kada će Markulin sazvati zasjedanje i čime će ono rezultirati. Posebno zbog gradonačelnikove izjave na posljednjoj sjednici Gradskog vijeća da će za izgradnju dvorane, uz 3,2 milijuna u ovoj godini, u proračunu za 2014. predložiti još 10 milijuna, a ako to vijećnici ne prihvate, Glavan je najavio nove izbore.
Najmlađi gradski vijećnik Zvonimir Križanac (HDZ) u javnom je obraćanju sinjskoj javnosti Glavanove riječi ocijenio neozbiljnom licitacijom gradskim proračunom i izgradnjom dvorane. Držeći gradonačelnikovo ponašanje neodgovornim, Križanac je izišao s prijedlogom da konačni sud o izgradnji dvorane daju građani Sinja, i to na referendumu. Predložio je Gradskom vijeću da raspiše referendum koji bi se održao 1. prosinca, zajedno s državnim referendumom o ustavnoj definiciji braka.
Iako meteorolozi najavljuju dolazak hladnih dana, Sinjani, čini se, ulaze u vruće političko razdoblje. A kakav će biti ishod, tek će se vidjeti.
TEKST I FOTO: TONI PAŠTAR
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....