Njihovo priopćenje razaslano na adrese brojnih najviših hrvatskih dužnosnika, počevši od predsjednika RH i DORH-a, dužnosnika Republike Italije te mnogih talijanskih i hrvatskih redakcija, objavljeno je u glasilu Osservatorio Italiano.
Ladiniji uvodno ističu da slučaj “Dalmatinke” ispituje Komisija EU-a, dodajući da hrvatskoj administraciji kao jedino oružje obrane ostaje samo dezinformiranje.
Za spomenuti napis u “Slobodnoj” kažu da je namijenjen dezinformiranju i sijanju mržnje protiv “La Distributrice”. Na njega uzvraćaju tvrdnjom da je šteta koju su pretrpjeli veća od 30 milijuna eura, i to po osnovi uloženoga kapitala, nenaplaćene robe, kamata i “eksproprijacije tvornice i strojeva”, kako nazivaju stečaj.
Ladiniji objašnjavaju da je “La Distributrice” u ožujku prošle godine Uredu predsjednika Vlade RH Zorana Milanovića dostavio prijedlog za medijaciju radi iznalaženja rješenja za nagodbu u kojoj nude da će dobivena sredstva uložiti u Sinj.
‘Radnici nas žele’
Navode da im za “otkup Dalmatinke nove na stečajnom sudu u Splitu” treba oko četiri milijuna eura. Dobivenim novcem platili su razne naknade, kao i sve plaće i otpremnine bivših zaposlenika koji nisu radili i kojima je protuzakonito priznato oko 12 milijuna kuna. Dalje će, kažu, reinvestirati u tvornicu najmanje pet milijuna eura.U nastavku Ladiniji tvrde da su ispunili sve obveze iz ugovora o kupnji tvornice “Dalmatinke” u stečaju 2002. godine, uključujući ulaganje u tehnološku obnovu od 1,5 milijuna kuna, zadržavanje 420 radnika na rok od pet godina, te “plaćanje 100 radnika koji su svakodnevno izostajali s posla zbog fiktivnih bolesti i drugih isprika”.
Braća Ladini tvrde da su cijenjeni među 200 bivših zaposlenika koji, vele, zahtijevaju njihov povratak u Sinj, te navode da su u tom kontekstu priložili pismo radnika premijeru Milanoviću u kojemu se traži “prijateljski sporazum radi ponovnog zapošljavanja 200 radnika i obnove proizvodnje”
Na činjenicu da su preuzimanjem “Dalmatinke” 2002. godine bez primopredaje preuzeli i zalihe gotovih proizvoda i međufazne proizvodnje, Ladiniji navode da se radilo o bezvrijednoj robi te uzvraćaju da im je 17. srpnja 2009. godine (na dan otvaranja stečaja) nezakonito oduzeto inventara i proizvoda vrijednih više od pet milijuna eura, koji su potom prodani hrvatskom kupcu za 60.000 eura.
TONI PAŠTAR
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....