StoryEditorOCM
Dalmacijavjeruju u Europu

Kaštela za ekosustav od EU-a čekaju 100 milijuna eura!

Piše PSD.
5. listopada 2012. - 21:53

Nakon nekoliko godina intenzivnih radova, Kaštelani napokon mogu početi podnositi zahtjeve za priključak na kanalizacijski sustav. Izjavio je to na sjednici kaštelanskoga Gradskog vijeća izvršni direktor agencije Eko-Kaštelanski zaljev Mladen Mimica, napominjući da će priključak ipak za sada moći ostvariti tek oni koji žive u ulicama u kojima je, uz glavnu ekocijev, položena i glavna cijev sekundarne kanalizacije. Riječ je većinom o objektima koji se nalaze uz staru kaštelansku cestu.

 - U ovom trenutku podsustav Kaštela u probnom je radu, a očekuje se uporabna dozvola za uređaj za pročišćavanje u Divuljama, tunela Čiovo te podmorskog ispusta Čiovo. U objektima kanalizacijskog sustava mogu se prihvatiti samo fekalne vode, a svime što je urađeno stvoreni su preduvjeti za izgradnju sekundarne kanalizacijske mreže.

Za sada je u probni rad uključen tek manji dio postojeće mreže, a za pravilan rad sustava potrebne su dodatne količine otpadnih voda, kazao je Mimica, napominjući kako će daljnja izgradnja objekata kanalizacijskog sustava Kaštela, ponajprije sekundarne mreže, ovisiti uglavnom o izvorima financiranja te projektnoj dokumentaciji.

- Sredstva iz proračuna Hrvatskih voda ili drugih programa na razini Hrvatske te sredstva za razvoj uključena u cijenu vode, mogući su načini financiranja daljnjih radova, kazao je. Mimica je spomenuo i kandidaturu za projekt “Pokretanje novog investicijskog ciklusa”, za koji je Vlada odobrila 10 milijuna kuna, a u moguće izvore financiranja naveo je i sredstva iz strukturnih fondova EU-a.

U ovom trenutku u tijeku je izrada dokumentacije za aplikaciju “Projekta odvodnje anglomeracije Kaštela-Trogir” iz sredstava EU-a, čime bi se na kanalizacijski sustav priključilo do 85 posto korisnika.

Za sada zahtjev za priključak na kanalizaciju mogu podnijeti građani Kaštela, u prvom redu oni koji u svojim ulicama imaju položene cijevi za sekundarnu kanalizaciju, koji su vlasnici legaliziranih objekata, i to uz predočenje građevinske dozvole ili uvjerenja iz katastra da je objekt izgrađen prije 15. veljače 1968. godine, odnosno rješenja o izvedbenom stanju.

Omogućit će se priključak i na nelegalne objekte?

Potrebno je priložiti još sljedeće: četiri prerisa katastarskog plana, od čega jedan original te tri kopije, dokaz vlasnosti, kopiju jednog računa vode te fotokopiju osobne iskaznice osobe na koju glasi račun. Ako račun za vodu glasi na osobu koja više nije vlasnik, potrebno je službeno izvršiti izmjenu imena na računu.

Potrebnu dokumentaciju treba predati u Vodovod i kanalizaciju, na adresi Hercegovačka 8, Split. Cijena priključka na kanalizaciju, neslužbeno, formirat će se ovisno o, primjerice, dubini okopa, dužini cijevi, projektnim rješenjima i slično.

Cijena standardnog priključka, bez sudjelovanja u participaciji projektnog rješenja i bez kopanja, kreće se oko 3000 kuna. Direktor Mimica kazao je kako su nadležnome ministarstvu uputili prijedlog da se omogući priključak i nelegalnim objektima koji imaju uredan priključak za vodu jer su pravo na isti ostvarili prema nekim tada važećim uredbama i propisima.

- Hoće li se taj njihov prijedlog prihvatiti, a u svrhu zaštite i prevencije okoliša, još se ne zna, kazao je Mimica. O tom pitanju, kao i drugim pitanjima vezanim uz kanalizacijski sustav, razgovarat će se i na radionici koju će Grad Kaštela organizirati do kraja ove godine, a kojoj će nazočiti i predstavnici resornih ministarstava.

Mjesečna naknada za razvoj

Gradonačelnik Joško Berket pred vijećnicima je kazao kako se Kaštela, kada je u pitanju izgradnja kanalizacije za cijeli grad, nalaze pred milenijskom prilikom.

- Imamo mogućnost da Kaštela dobiju “na poklon” 100 milijuna eura iz europskih fondova, no prije toga ćemo sami morati osigurati oko 160 milijuna kuna vlastitih sredstava. Na koji način će se doći do potrebnih sredstava, još nije poznato, no kao jedna od izvjesnih mogućnosti jest uvođenje naknade za razvoj, na način da bi građani na rok od oko 30 godina plaćali mjesečni iznos od 60 kuna, kazao je gradonačelnik.

Ispada tako da bi svaka obitelj koja se priključi na ekosustav kroz naknadu za razvoj u 30 godina morala platiti 21.600 kuna, plus jednokratnu početnu uplatu od minimalno 3000 kuna i troškove kopanja do mjesta priključka. Ukupno svakako više od 25.000 kuna. Berket je najavio i skoru tematsku sjednicu Gradskog vijeća na kojoj će se razgovarati i o mogućem doprinosu građana kojim bi se ta sredstva osigurala.

Jakov Žarko

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
26. studeni 2024 17:18