Bivši omiški gradonačelnik Ivan Škaričić konačno je uspio. Iz drugog pokušaja uspio je srušiti proračun aktualnoga gradonačelnika Ivana Kovačića i Omišani će, prema svemu sudeći, na prijevremene izbore. Zbog brojnih obaveza bivši gradonačelnik s gore potpisanim novinarom nije mogao odraditi razgovor uživo, ali višemjesečnu šutnju za “Slobodnu” pristao je ipak prekinuti pismenim intervjuom.
U televizijskom intervjuu dan prije petnaeste sjednice Gradskog vijeća najavili ste da Omišane čeka promjena vlasti. Jeste li unaprijed znali kako će vijećnik Filip Jurjević glasati?- Da, rekao sam kako očekujem prijevremene izbore jer sam znao da nije samo gospodin Jurjević nezadovoljan, nego i neki drugi vijećnici koji nisu imali dovoljno hrabrosti to priznati u ovoj nenormalnoj atmosferi na Gradskom Vijeću i u gradu.
U intervjuu za Slobodnu Dalmaciju Jurjević je izjavio kako ga je HDZ kontaktirao prije sjednice te je bilo pokušaja političke trgovine. Je li to istina?
- Niti HDZ, niti ja osobno nismo nikome ništa nudili osim političke suradnje za boljitak grada.
Jeste li u koaliciji s HDSSD-om?
- Pokušavamo stvoriti koaliciju koju HDZ stvara na državnoj razini. Naravno, HDSSD je dobrodošao.
Tko će biti HDZ-ov kandidat za gradonačelnika na prijevremenim izborima?
- Ne mogu to reći jer ne znam, HDZ će imati jako dobrog kandidata koji će imati podršku svih političkih stranaka iz buduće koalicije.
Osam vijećnika HDZ-a glasalo je protiv proračuna za 2015. godinu. Koje dijelove proračuna smatrate neprihvatljivim?
- Proračun se neće ostvariti nego u svom izvornom dijelu, dakle, on je prenapuhan za otprilike 30 milijuna kuna. To je najveći problem.
Zašto onda niste uputili niti jedan amandman na proračun za 2015. godinu?
- Ovaj problem se ne može riješiti amandmanima. Podsjetio bih na jednu izjavu Vladka Mačeka: “Kada je lajbek krivo zakopčan, treba ga raskopčati, pa ponovo zakopčati.”
Gradonačelniku Kovačiću, između ostalog, zamjerili ste odustajanje od mnogobrojnih projekata koje ste mu ostavili u naslijeđe. O kojim je projektima riječ?
- Projekt sanacije stijena. Za moga mandata ishodili smo lokacijsku dozvolu te osigurali 51 milijun državnih kuna za sanaciju. Pred kraj mandata Vladi sam uputio zahtjev da projekt proglasi prioritetnim, a ta odluka je stigla tek sada, nakon godinu i pol. Gradonačelnik Kovačić je prvo projekt povjerio Nevenu Lelasu, a kad ga je imenovao direktorom “Vodovoda”, onda na projektu nije radio nitko. Toliko o njegovoj brizi za grad. Nadalje, projekt gradske luke. Mi smo donijeli Prostorni plan, Kovačić ga je pokušao mijenjati, ali kad je svoj projekt javno izložio, bilo je toliko primjedaba da se vratio na naše rješenje koje je, Bogu hvala, još na snazi. Bila je to, dakle, godina i pol dana izgubljenog vremena.
Gradonačelnik nije koristio sredstva osigurana u Hrvatskim vodama za projektnu dokumentaciju za sekundarnu mrežu u Gornjim Poljicima već izradu te dokumentacije želi financirati iz EU fondova. To je gubljenje vremena, jer tamo treba doći s gotovom projektnom dokumentacijom. Sve ovo što se sada radi u Gornjim Poljicima, radi se na osnovi Ugovora koji sam ja sklopio s Hrvatskim vodama. On nije isprojektirao ni metra novog kanalizacijskog cjevovoda. Srednju školu za koju smo osigurali zemljište, riješili imovinsko-pravne odnose, dobili lokacijsku dozvolu i potvrdu glavnog projekta proglasio je megalomanskim projektom, da bi je isto tako nakon godinu dana prijavio za program javno-privatnog partnerstva, što je po nama neprihvatljivo. Mogao bih još nabrajati, ali mislim da je ovo dovoljno da se vidi o kakvom se gradonačelniku radi.
Koje biste od tih projekata, da ste ostali gradonačelnik, dovršili do kraja 2014. godine?
- Dovršio bih dvoranu i bilo bi izgrađeno petsto metara ceste Omiš - Gata u Zakučcu. Također, bila bi zgotovljena spomenuta projektna dokumentacija.
Kako komentirate činjenicu da je prema analizi zrelosti gradskih projekata, koju je za vas provela jedna privatna revizorska tvrtka, od osamnaest projekata samo jedan ocijenjen najvišom ocjenom, dok ih je čak jedanaest ocijenjeno najnižim ocjenama što znači da projekti postoje, ali samo na razini ideje?
- Mi smo imali osamnaest ideja pretočenih u projekte, bez obzira na stupanj zrelosti. To je velik uspjeh, trebalo je nastaviti to razvijati. Međutim, oni su išli s negacijom svega.
Nakon 18 godina vlasti, grad ste nasljedniku ostavili u dugu od 56 milijuna kuna. Nakon nešto manje od dvije godine nove vlasti, dug iznosi 40 milijuna kuna. Ovakvi pokazatelji ipak sugeriraju da se grad kreće u dobrom smjeru, je li u ovoj situaciji bilo moralno rušiti proračun?
- Taj iznos je preuveličan od strane aktualne gradske vlasti. Njima je težište na smanjivanju duga, a ne na realizaciji projekata. Grad s njima nema perspektivu.
Prije nekoliko dana direktor omiškog ‘Vodovoda’ Neven Lelas podigao je kaznenu prijavu protiv vas zbog, kako je rekao, sumnji u višemilijunske malverzacije. Kako komentirate ovaj potez?
- Neven Lelas je jedan smiješan lik. Što se mene tiče, to je jedna potpuna izmišljotina, konstrukcija i glupost.
Jeste li tijekom osamnaest godina svojega mandata naručivali izradu predizbornih anketa od tvrtke ‘Modus’ iz Zagreba? Zašto rezultata ankete nema u arhivi Grada?
- Naručivao sam ankete koje su se ticale problematike grada i mene kao gradonačelnika s imenom i prezimenom. Stoga smatram da nisu ni trebale biti u arhivi Grada.
Jeste li tvrtki ‘Cestar’ dali potvrdu o izgradnji dijela vodoopskrbne mreže na području grada Omiša iako ta tvrtka nije obavljala navedene poslove?
- Nisam tvrtki “Cestar” izdao, niti naložio da se izda ikakva potvrda.
Jeste li u razdoblju od 2007. do 2011. godine sami sebi potpisivali i isplaćivali naknade zbog neiskorištenih godišnjih odmora?
- Potpisivao sam po službenoj dužnosti, sebi, svome zamjeniku i još najmanje i desetorici drugih djelatnika, koji zbog opsega posla, nemogućnosti zamjene drugim djelatnicima nisu mogli koristiti godišnje odmore. Sve to je bilo u skladu sa zakonom.
Jeste li pet milijuna kuna koje je tvrtka ‘Studenac’ gradu uplatila kao dio obaveza vezanih uz izgradnju sportske dvorane potrošili nenamjenski? Na što ste ih utrošili?
- Teško je u ovoj situaciji idealno poslovati, međutim to nije toliki iznos. Naime, u trošak izgradnje sportske dvorane spada i projektna dokumentacija te razni doprinosi, na što je prije početka same gradnje dvorane plaćeno oko tri milijuna kuna.
Plašite li se rezultata istrage Državnog odvjetništva. Strahujete li od odlaska u zatvor?
- Ne plašim se nikakvih istraga, niti strahujem, jer za to nema nikakvog razloga.