stdClass Object ( [id] => 451986 [title] => Ispovijest uzgajivača koji su dizali kredite i pokrenuli uspješan biznis, a sada moraju zatvoriti farme: Žao vam je činčila, a janjaca nije!? [alias] => ispovijest-uzgajivaca-koji-su-dizali-kredite-i-pokrenuli-uspjesan-biznis-a-sada-moraju-zatvoriti-farme-zao-vam-je-cincila-a-janjaca-nije [catid] => 246 [published] => 1 [introtext] => [fulltext] =>

Rijetko je koja životinja izazvala toliko prijepora u javnosti kao – činčila. Oko te male sive krznene loptice, koja se uglavnom uzgaja na farmama te služi isključivo u krznenoj industriji za proizvodnju kapa, kaputa i ostalog krzna, godinama ratuju uzgajivači i zaštitari životinja. I nije to samo hrvatska specifičnost. Uzgajivači će reći da nema nikakve razlike između farme činčila i farme koka tovilica, svinja ili kunića. Oni služe za ljudsku prehranu, a krzno činčile za meke kapute.

Suprotstavljene strane nemoguće je pomiriti. Jedni tvrde da treba uvažiti gospodarske interese budući da od uzgoja činčila žive brojne obitelji, a tu je još i vezana industrija poput proizvodnje hrane za činčile, kaveza i drugih potrepština u proizvodnji, dok drugi drže da se životinje na farmama muče i da takav uzgoj treba zakonom zabraniti.

Problem je zaista velik i, kako sada stvari stoje, ne može ga riješiti ni država. Dapače, ona nedorečenim zakonskim rješenjima produbljuje ovaj problem. A to je već jedna od hrvatskih, tranzicijskih specifičnosti. Naime, prema jednom zakonu, zabrana držanja činčila u kavezima kreće od 2017. godine, a po drugom zakonskom rješenju taj je rok produljen do 2018. godine. Uglavnom, zabranio bi se uzgoj životinja radi proizvodnje krzna, što je na snazi za sada samo u Velikoj Britaniji i Austriji. Uzgajivači su tako dobili godinu dana za prilagodbu te u tom roku moraju ugasiti svoje farme i riješiti se životinja.

A kako, pitaju se vlasnici farma koji uglavnom žive od proizvodnje činčila. Neki od njih podigli su kredite za modernizaciju uzgoja, čak i u švicarskim francima, što ih dodatno opterećuje. Nikako se ne mogu pomiriti s činjenicom da njihove farme broje zadnje dane. Puno očekuju od nove hrvatske Vlade jer, kako kažu, bivša ih je potpuno razočarala.

– Što očekivati od hrvatske vlasti kad je supruga bivšeg predsjednika HDZ-a i bivšeg prvog potpredsjednika Vlade Tomislava Karamarka, Ana Šarić, bila glavna u kampanji protiv uzgoja činčila? Čak je i novčano pomagala prosvjede udruga za zaštitu životinja – kaže nam Bruno Ivančan, predsjednik Udruge uzgajivača činčila Hrvatske. On ističe da je ova životinja u prirodi istrijebljena zbog krzna, pa je njezin uzgoj na farmama zapravo jedini način da vrsta opstane.

U prilog legalizaciji uzgoja farmeri navode i podatak da je riječ o izvoznom proizvodu koji se uzgaja na šezdesetak farmi diljem Hrvatske. Napominju da se činčile izvoze žive jer kod nas nema pogona za preradu, pa nema govora o mučenju životinja ni o nehumanom klanju.

– Sada su na redu činčile, a nakon njih doći će svinje i janjci, krave i telad! – ističu ogorčeni uzgajivači, koji za sve okrivljuju lobije uvezane s udrugama za zaštitu životinja, koji u Hrvatskoj, za razliku od drugih zemalja EU-a, imaju prevelik utjecaj.

– Svakim danom sve nam se više javljaju osobe i cijele obitelji koje bi htjele krenuti u posao s uzgojem, kao i strani investitori koji su spremni uložiti svoj kapital u posao u Hrvatskoj, kako u formiranje novih farmi, tako i u širenje već postojećih – objašnjava Ivančan.

– Samo, kako to učiniti kad se u javnosti stalno govori o zabrani uzgoja činčila? – pita se on.

Primjerice, posao s činčilama cvjeta u Poljskoj i Mađarskoj, a u novije doba i na području zapadne Hercegovine. Poljska čak državnim novcem potiče uzgoj.

Ipak, još davno je "Scientific Committee on Animal Health and Animal Welfare" na inicijativu Europske komisije objavio izvješće o uzgoju životinja za krzno u zemljama EU-a, u kojem stoji kako su najveći problemi uočeni upravo u organiziranom "farmskom" uzgoju činčila, premda on čini samo manji dio industrije krzna.

U tom se dokumentu naglašava kako se u farmskom uzgoju činčila za krzno posvećuje jako mala pažnja dobrobiti životinja. Među problemima su posebno istaknuti uzgoj u malim i skučenim kavezima, zbog čega se životinja ne može normalno ponašati. Navedeno je da je na farmama mali broj posuda za gniježđenje te da se činčile ne mogu kupati u pijesku, a posebno se ističe da se ženke vežu žicom prilikom parenja.

Međutim, vlasnici farmi to s indignacijom odbacuju.

Zvjezdana Karas, vlasnica farme činčila u Kaštelima, kaže da se činčile redovito "kupaju" u pijesku, četkaju se i vodi se briga o njihovu krznu, jer se oštećeno krzno nikako ne može prodati. Posebno se vodi briga o prozračnosti prostora, što je presudno za kvalitetu krzna, pa na kraju i prodaju.

– Pa nitko nije lud držati životinju u kavezu i mučiti je. Takve se činčile ne bi mogle prodati – govori nam Zvjezdana, čije se činčile kupaju u pijesku da im krzno bude mekano. Upravo je to presudno za kvalitetu krzna u industriji pa ni jedan farmer sebi ne može dopustiti luksuz da mu se činčile olinjaju.

– Činčila odbaci dlaku kad je u opasnosti. Što to znači? To znači da kad uzmete životinju u ruku na neodgovarajući način, ili je slučajno potegnete ili počupate, odbacit će taj dio dlake i onda trebaju tri, četiri mjeseca da joj ta dlaka ponovno izraste. Takva životinja nije za prodaju, a sve vam to govorim da shvatite kako farmeri ne zlostavljaju činčile. Dapače, spašavamo ih od izumiranja. A ovo je vrlo pipav posao – rezolutna je Zvjezdana.

I ona, kao i ostali uzgajivači, strepi od zabrane jer je namjeravala proširiti proizvodnju zajedno sa kćeri, koja je pokazala interes za farmerski uzgoj činčila.

– Svi se brinu o dobrobiti životinja, a brine li se itko u ovoj zemlji o dobrobiti ljudi? – pita se naša sugovornica. – Tko neće kupovati krzno, ne mora, ali neka ta agresivna manjina prestane terorizirati druge. Koja je razlika između držanja činčile kao kućnog ljubimca i organiziranog uzgoja? Nikakva. Bolje se mi brinemo u organiziranom uzgoju. Evo, vidite, nemamo ni sveca ni petka. Činčilama se mora doći i na Božić. Živina traži svoje. Pa onda se javljaju neki tamo koji vole sve, a najmanje životinje – kaže Zvjezdana.

– Ovaj posao volim i boli me sve ono što se govori o uzgoju činčila. Kakav je to prijatelj životinja koji meni uzima životinju s farme? – ogorčena je naša sugovornica, koja samo traži da je puste da živi i radi u miru.

– Ne može svatko biti predsjednik Republike i ministar, netko mora raditi i ovaj težak i šporak posao – govori nam Zvjezdana Karas.

Slično razmišlja i Bruno Ivančan, koji drži da se u javnosti barata pogrešnim informacijama o uzgoju činčila. Ovdje nisu čista posla, kaže.

– Zakon je skroz nedorečen. Činčile se po zakonu mogu uzgajati do početka 2017. godine. Međutim, povjerenstvo pri Ministarstvu poljoprivrede donijelo je odluku da se činčile mogu uzgajati bez ikakvih ograničenja – objašnjava Ivančan, naglašavajući da se ovdje nekome pogoduje. – Poznato je da mladi odlaze iz Hrvatske, i ako zaustavimo i jednog mladog čovjeka i otvorimo jedno radno mjesto, puno smo učinili – kaže Ivančan, naglašavajući da u Hrvatskoj postoji veliki interes za investiranje u farme činčila, ali da država i političari to ne podupiru.

– Ako Hrvatskoj ne trebaju radna mjesta, ne znam uopće što bih dalje rekao – smatra Ivančan.– Zar je dobrobit životinja ispred dobrobiti ljudi? Tu su veliki interesi u pitanju. Udruge za zaštitu životinja žele bez rada izvlačiti za sebe državni novac. Kad unište nas uzgajivače činčila kao najslabiju kariku, oni idu dalje, na redu su farme svinja i farme krava. Od čega će Hrvati živjeti, što će jesti? – pita se Bruno.

Kako doznajemo, Hrvatska proizvodi iznimno kvalitetne činčile, ima dobar genetski materijal, koji uzgajivači diljem svijeta žele kupovati baš od naših uzgajivača.

– U Poljskoj se godišnje proizvodi više od stotinu tisuća činčila, čime su se otvorila brojna radna mjesta – objasnio je Ivančan, koji ima 3500 životinja i jedini je u Hrvatskoj sa završenom školom za uzgoj činčila.

– Mađari jedva čekaju da se u Hrvatskoj zabrani uzgoj činčila jer će ovdašnji vlasnici svoju proizvodnju prebaciti tamo gdje je to legalan i unosan posao – rezolutan je Bruno, koji naglašava da se u Mađarskoj novootvorena farma činčila potiče s 40 tisuća eura, plus 10 eura državnih poticaja po svakoj životinji.

– Ja kao proizvođač činčila od hrvatske države ne tražim ništa, samo neka me puste da živim i radim posao koji je legalan u čitavoj Europskoj uniji i koji se sufinancira iz EU fondova. Zabranom uzgoja činčila Hrvatska krši ustavno pravo svakog građanina na rad. Činčila je 100 posto hrvatski izvozni proizvod, od nje u Hrvatskoj ne ostane ni jedna dlaka. Za jednu činčilu uzgajivač može dobiti 300 kuna, a u poslu se vrte milijuni dolara, koji bi se mogli sliti u Hrvatsku kad bi se stabilnim zakonskim rješenjima regulirao uzgoj činčila – kaže nam Ivančan, naglašavajući da porez plaća u Republici Hrvatskoj i da svaka lipa koju zaradi ide preko računa.

I Frane Prkut iz Kaštela ima farmu činčila. Njega, kao i ostale uzgajivače, muče isti problemi. Očekuje legalizaciju proizvodnje činčila.

– Svoju farmu neću ugasiti. Dok dur, dur. Nemam nekog velikog izbora. Čime ću se baviti ako ne ovim – kazao nam je Frane.

– Držat ću činčile sve dok ne dođe interventna policija pa odvede i njih i mene – govori u strahu. – Činčile se ne kolju na farmama, žive se životinje, stare deset mjeseci, izvoze. Glupo je kad nešto funkcionira i ima prođu na tržištu da ga triba odmah uništiti. I tako, logika je tih zaštitara životinja da postoji umjetno krzno pa da je grijota držati beštije u kavezima. Takva se logika može okrenuti na sva polja života. Ima i umjetno cvijeće pa opet ljudi sade i kupuju pravo pa uvene za pet dana. Za sve postoji umjetno. I astronauti jedu umjetnu spizu pa isto svako voli pojesti dobar komad mesa – slikovit je Frane.

– Grijota je zaklati janjca i kokoš, pa se isto kolju i jedu! Nisam ja neki sadist i zločinac koji muči životinje. I ja tribam živiti i hraniti svoju dicu – kaže Frane, kojemu su činčile glavni izvor prihoda u obitelji. Od njih zapravo živi, uz nešto polja koje obrađuje.

– Koliko god izgledalo drugačije, oko činčila ima previše posla i tu nema brzog bogaćenja. Činčila treba biti sive boje, dobroga krzna i veličine. Ako imalo baca na crno, ne može se prodati – objašnjava Frane.

– Kao uzgajivač činčila nemam nikakve veze s proizvodnjom krzna. U istoj sam poziciji kao onaj što uzgaja žito u Slavoniji pa se od njega pravi kruh u pekarama – zaključio je Prkut.

Kako će se rasplesti zavrzlama oko organiziranog uzgoja činčila u Hrvatskoj te hoće li pobijediti farmeri ili udruge za zaštitu životinja, vrijeme će pokazati. Ako država stane na stranu zaštitara, farme će se morati prisilno ugasiti i brojne obitelji bit će doslovno otjerane na prosjački štap. S druge pak strane, ako udovolji farmerima, zaratit će s udrugama za zaštitu životinja. Na novom je ministru poljoprivrede Tomislavu Tolušiću da donese solomonsko rješenje, kojim će teško svi biti zadovoljni.

[video] => [gallery] => [extra_fields] => Array ( [1] => stdClass Object ( [id] => 2 [name] => Superscript Title [value] => biznis na izdisaju [type] => textarea [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 2 [alias] => SuperscriptTitle ) ) [extra_fields_search] => * [created] => 2016-11-28 11:36:10 [created_by] => 3214 [created_by_alias] => [checked_out] => 0 [checked_out_time] => 0000-00-00 00:00:00 [modified] => 2016-11-28 21:08:41 [modified_by] => 0 [publish_up] => 2016-11-28 21:06:00 [publish_down] => 0000-00-00 00:00:00 [trash] => 0 [access] => 1 [ordering] => 0 [featured] => 0 [featured_ordering] => 0 [image_caption] => [image_credits] => [video_caption] => [video_credits] => [hits] => 27897 [params] => Joomla\Registry\Registry Object ( [data:protected] => stdClass Object ( [enable_css] => 1 [jQueryHandling] => 1.8remote [backendJQueryHandling] => remote [userName] => 1 [userImage] => 1 [userDescription] => 1 [userURL] => 1 [userEmail] => 0 [userFeedLink] => 1 [userFeedIcon] => 1 [userItemCount] => 30 [userItemTitle] => 1 [userItemTitleLinked] => 1 [userItemDateCreated] => 1 [userItemImage] => 1 [userItemIntroText] => 1 [userItemCategory] => 1 [userItemTags] => 1 [userItemCommentsAnchor] => 1 [userItemReadMore] => 1 [userItemOCMPlugins] => 1 [authorsListLimit] => 61 [tagItemCount] => 61 [tagItemTitle] => 1 [tagItemTitleLinked] => 1 [tagItemDateCreated] => 1 [tagItemImage] => 1 [tagItemIntroText] => 1 [tagItemCategory] => 1 [tagItemReadMore] => 1 [tagItemExtraFields] => 1 [tagOrdering] => [tagFeedLink] => 1 [tagFeedIcon] => 1 [genericItemCount] => 61 [genericItemTitle] => 1 [genericItemTitleLinked] => 1 [genericItemDateCreated] => 1 [genericItemImage] => 1 [genericItemIntroText] => 1 [genericItemCategory] => 1 [genericItemReadMore] => 1 [genericItemExtraFields] => 1 [genericFeedLink] => 1 [genericFeedIcon] => 1 [instantArticlesLimit] => 100 [instantArticlesExtraField] => 87 [instantArticlesExtraFieldON] => 2 [instantArticlesCategoriesChildren] => 0 [instantArticlesTitle] => [instantArticlesDescription] => [mainTagCategories] => Array ( [0] => 119 [1] => 396 [2] => 383 [3] => 424 [4] => 250 [5] => 251 [6] => 452 [7] => 252 [8] => 477 [9] => 253 [10] => 254 [11] => 255 [12] => 483 [13] => 256 [14] => 300 [15] => 257 [16] => 258 [17] => 260 ) [relatedItemsCategoriesChildren] => 1 [mobileJsonCustomHomepage] => 0 [mobileJsonQuoteModule] => 0 [mobileJsonWeatherModule] => 0 [mobileJsonLimit] => [mobileJsonObituary] => 0 [mobileApi2Enabled] => 1 [mobileApi2UserAgent] => OCM Mobile Articles [mobileApi2ImagePrefix] => h [mobileApi2ImageSuffix] => 1280 [mobileApi2DefaultAuthorImage] => /images/jpgs/user_face.jpg [mobileApi2TagLimit] => 50 [mobileApi2TagOrdering] => publishUp [mobileApi2TagCategories] => stdClass Object ( [mobileApi2TagCategories0] => stdClass Object ( [mobileApi2TagCategoriesMenuitem] => 101 [mobileApi2TagExcludeCategories] => Array ( [0] => 318 [1] => 323 [2] => 301 [3] => 406 [4] => 417 ) ) [mobileApi2TagCategories1] => stdClass Object ( [mobileApi2TagCategoriesMenuitem] => 328 ) [mobileApi2TagCategories2] => stdClass Object ( [mobileApi2TagCategoriesMenuitem] => 329 ) [mobileApi2TagCategories3] => stdClass Object ( [mobileApi2TagCategoriesMenuitem] => 327 ) [mobileApi2TagCategories4] => stdClass Object ( [mobileApi2TagCategoriesMenuitem] => 478 ) [mobileApi2TagCategories5] => stdClass Object ( [mobileApi2TagCategoriesMenuitem] => 494 ) ) [mobileApi2TagsSearchLimit] => 200 [mainFeedCategories] => Array ( [0] => 240 ) [feedLimit] => 50 [mostPopularFeedLimit] => 20 [feedItemImage] => 0 [feedImgSize] => S [feedItemIntroText] => 0 [feedTextWordLimit] => [feedItemFullText] => 1 [feedTextCharacterLimit] => 300 [feedItemSubtitle] => 1 [feedItemAuthor] => 0 [feedTtl] => 60 [feedDescription] => RSS feeds for Slobodna Dalmacija [feedItemTags] => 0 [feedItemVideo] => 0 [feedItemGallery] => 0 [feedItemAttachments] => 0 [feedBogusEmail] => [feedTopModules] => Array ( [0] => 105 ) [feedTopFbExcludeCategories] => Array ( [0] => 243 [1] => 353 [2] => 333 ) [introTextCleanup] => 0 [introTextCleanupExcludeTags] => [introTextCleanupTagAttr] => [fullTextCleanup] => 0 [fullTextCleanupExcludeTags] => [fullTextCleanupTagAttr] => [xssFiltering] => 0 [linkPopupWidth] => 900 [linkPopupHeight] => 600 [imagesQuality] => 100 [itemImageXS] => 100 [itemImageS] => 200 [itemImageM] => 400 [itemImageL] => 600 [itemImageXL] => 900 [itemImageGeneric] => 300 [catImageWidth] => 100 [catImageDefault] => 1 [userImageWidth] => 100 [userImageDefault] => 1 [commenterImgWidth] => 48 [onlineImageEditor] => sumopaint [imageTimestamp] => 0 [imageMemoryLimit] => [socialButtonCode] => [twitterUsername] => [facebookMetatags] => 1 [facebookImage] => Medium [comments] => 1 [commentsOrdering] => DESC [commentsLimit] => 10 [commentsFormPosition] => below [commentsPublishing] => 0 [commentsReporting] => 2 [commentsReportRecipient] => [inlineCommentsModeration] => 0 [gravatar] => 1 [antispam] => 0 [recaptchaForRegistered] => 1 [akismetForRegistered] => 1 [commentsFormNotes] => 1 [commentsFormNotesText] => [frontendEditing] => 1 [showImageTab] => 1 [showImageGalleryTab] => 1 [showVideoTab] => 1 [showExtraFieldsTab] => 1 [showAttachmentsTab] => 1 [showOCMPlugins] => 1 [sideBarDisplayFrontend] => 0 [staticURL] => https://static.slobodnadalmacija.hr [siteURL] => https://slobodnadalmacija.hr [sseHost] => sse.slobodnadalmacija.hr [lockingArticlesCategories] => Array ( [0] => 119 [1] => 424 [2] => 250 [3] => 251 [4] => 452 [5] => 252 [6] => 477 [7] => 253 [8] => 254 [9] => 255 [10] => 483 [11] => 256 [12] => 257 [13] => 258 [14] => 260 ) [lockingArticlesUnit] => YEAR [lockingArticlesQuantity] => 1 [photoGalleryExtraField] => 63 [photoGalleryExtraFieldON] => 2 [videoGalleryExtraField] => 67 [videoGalleryExtraFieldON] => 2 [tickerModules] => Array ( [0] => 408 [1] => 409 ) [gaEmail] => [mergeEditors] => 1 [sideBarDisplay] => 1 [attachmentsFolder] => [hideImportButton] => 0 [googleSearch] => 0 [googleSearchContainer] => ocmGoogleSearchContainer [OCMUserProfile] => 1 [OCMUserGroup] => 4 [redirect] => 101 [adminSearch] => simple [cookieDomain] => [gatherStatistics] => 1 [article_preview_ocm_category_id] => [taggingSystem] => 1 [lockTags] => 0 [showTagFilter] => 0 [ocmTagNorm] => 0 [ocmTagNormCase] => lower [ocmTagNormAdditionalReplacements] => [recaptcha_public_key] => marko_margeta [recaptcha_private_key] => zoey2013 [recaptcha_theme] => clean [recaptchaV2] => 1 [recaptchaOnRegistration] => 0 [akismetApiKey] => [stopForumSpam] => 0 [stopForumSpamApiKey] => [showItemsCounterAdmin] => 1 [showChildCatItems] => 1 [disableCompactOrdering] => 0 [metaDescLimit] => 150 [enforceSEFReplacements] => 0 [SEFReplacements] => À|A, Á|A, Â|A, Ã|A, Ä|A, Å|A, à|a, á|a, â|a, ã|a, ä|a, å|a, Ā|A, ā|a, Ă|A, ă|a, Ą|A, ą|a, Ç|C, ç|c, Ć|C, ć|c, Ĉ|C, ĉ|c, Ċ|C, ċ|c, Č|C, č|c, Ð|D, ð|d, Ď|D, ď|d, Đ|D, đ|d, È|E, É|E, Ê|E, Ë|E, è|e, é|e, ê|e, ë|e, Ē|E, ē|e, Ĕ|E, ĕ|e, Ė|E, ė|e, Ę|E, ę|e, Ě|E, ě|e, Ĝ|G, ĝ|g, Ğ|G, ğ|g, Ġ|G, ġ|g, Ģ|G, ģ|g, Ĥ|H, ĥ|h, Ħ|H, ħ|h, Ì|I, Í|I, Î|I, Ï|I, ì|i, í|i, î|i, ï|i, Ĩ|I, ĩ|i, Ī|I, ī|i, Ĭ|I, ĭ|i, Į|I, į|i, İ|I, ı|i, Ĵ|J, ĵ|j, Ķ|K, ķ|k, ĸ|k, Ĺ|L, ĺ|l, Ļ|L, ļ|l, Ľ|L, ľ|l, Ŀ|L, ŀ|l, Ł|L, ł|l, Ñ|N, ñ|n, Ń|N, ń|n, Ņ|N, ņ|n, Ň|N, ň|n, ʼn|n, Ŋ|N, ŋ|n, Ò|O, Ó|O, Ô|O, Õ|O, Ö|O, Ø|O, ò|o, ó|o, ô|o, õ|o, ö|o, ø|o, Ō|O, ō|o, Ŏ|O, ŏ|o, Ő|O, ő|o, Ŕ|R, ŕ|r, Ŗ|R, ŗ|r, Ř|R, ř|r, Ś|S, ś|s, Ŝ|S, ŝ|s, Ş|S, ş|s, Š|S, š|s, ſ|s, Ţ|T, ţ|t, Ť|T, ť|t, Ŧ|T, ŧ|t, Ù|U, Ú|U, Û|U, Ü|U, ù|u, ú|u, û|u, ü|u, Ũ|U, ũ|u, Ū|U, ū|u, Ŭ|U, ŭ|u, Ů|U, ů|u, Ű|U, ű|u, Ų|U, ų|u, Ŵ|W, ŵ|w, Ý|Y, ý|y, ÿ|y, Ŷ|Y, ŷ|y, Ÿ|Y, Ź|Z, ź|z, Ż|Z, ż|z, Ž|Z, ž|z, α|a, β|b, γ|g, δ|d, ε|e, ζ|z, η|h, θ|th, ι|i, κ|k, λ|l, μ|m, ν|n, ξ|x, ο|o, π|p, ρ|r, σ|s, τ|t, υ|y, φ|f, χ|ch, ψ|ps, ω|w, Α|A, Β|B, Γ|G, Δ|D, Ε|E, Ζ|Z, Η|H, Θ|Th, Ι|I, Κ|K, Λ|L, Μ|M, Ξ|X, Ο|O, Π|P, Ρ|R, Σ|S, Τ|T, Υ|Y, Φ|F, Χ|Ch, Ψ|Ps, Ω|W, ά|a, έ|e, ή|h, ί|i, ό|o, ύ|y, ώ|w, Ά|A, Έ|E, Ή|H, Ί|I, Ό|O, Ύ|Y, Ώ|W, ϊ|i, ΐ|i, ϋ|y, ς|s, А|A, Ӑ|A, Ӓ|A, Ә|E, Ӛ|E, Ӕ|E, Б|B, В|V, Г|G, Ґ|G, Ѓ|G, Ғ|G, Ӷ|G, y|Y, Д|D, Е|E, Ѐ|E, Ё|YO, Ӗ|E, Ҽ|E, Ҿ|E, Є|YE, Ж|ZH, Ӂ|DZH, Җ|ZH, Ӝ|DZH, З|Z, Ҙ|Z, Ӟ|DZ, Ӡ|DZ, Ѕ|DZ, И|I, Ѝ|I, Ӥ|I, Ӣ|I, І|I, Ї|JI, Ӏ|I, Й|Y, Ҋ|Y, Ј|J, К|K, Қ|Q, Ҟ|Q, Ҡ|K, Ӄ|Q, Ҝ|K, Л|L, Ӆ|L, Љ|L, М|M, Ӎ|M, Н|N, Ӊ|N, Ң|N, Ӈ|N, Ҥ|N, Њ|N, О|O, Ӧ|O, Ө|O, Ӫ|O, Ҩ|O, П|P, Ҧ|PF, Р|P, Ҏ|P, С|S, Ҫ|S, Т|T, Ҭ|TH, Ћ|T, Ќ|K, У|U, Ў|U, Ӳ|U, Ӱ|U, Ӯ|U, Ү|U, Ұ|U, Ф|F, Х|H, Ҳ|H, Һ|H, Ц|TS, Ҵ|TS, Ч|CH, Ӵ|CH, Ҷ|CH, Ӌ|CH, Ҹ|CH, Џ|DZ, Ш|SH, Щ|SHT, Ъ|A, Ы|Y, Ӹ|Y, Ь|Y, Ҍ|Y, Э|E, Ӭ|E, Ю|YU, Я|YA, а|a, ӑ|a, ӓ|a, ә|e, ӛ|e, ӕ|e, б|b, в|v, г|g, ґ|g, ѓ|g, ғ|g, ӷ|g, y|y, д|d, е|e, ѐ|e, ё|yo, ӗ|e, ҽ|e, ҿ|e, є|ye, ж|zh, ӂ|dzh, җ|zh, ӝ|dzh, з|z, ҙ|z, ӟ|dz, ӡ|dz, ѕ|dz, и|i, ѝ|i, ӥ|i, ӣ|i, і|i, ї|ji, Ӏ|i, й|y, ҋ|y, ј|j, к|k, қ|q, ҟ|q, ҡ|k, ӄ|q, ҝ|k, л|l, ӆ|l, љ|l, м|m, ӎ|m, н|n, ӊ|n, ң|n, ӈ|n, ҥ|n, њ|n, о|o, ӧ|o, ө|o, ӫ|o, ҩ|o, п|p, ҧ|pf, р|p, ҏ|p, с|s, ҫ|s, т|t, ҭ|th, ћ|t, ќ|k, у|u, ў|u, ӳ|u, ӱ|u, ӯ|u, ү|u, ұ|u, ф|f, х|h, ҳ|h, һ|h, ц|ts, ҵ|ts, ч|ch, ӵ|ch, ҷ|ch, ӌ|ch, ҹ|ch, џ|dz, ш|sh, щ|sht, ъ|a, ы|y, ӹ|y, ь|y, ҍ|y, э|e, ӭ|e, ю|yu, я|ya [ocmSef] => 0 [ocmSefLabelCat] => content [ocmSefLabelTag] => tag [ocmSefLabelUser] => author [ocmSefLabelSearch] => search [ocmSefLabelDate] => date [ocmSefLabelItem] => 0 [ocmSefLabelItemCustomPrefix] => [ocmSefInsertItemId] => 1 [ocmSefItemIdTitleAliasSep] => dash [ocmSefUseItemTitleAlias] => 1 [ocmSefInsertCatId] => 1 [ocmSefCatIdTitleAliasSep] => dash [ocmSefUseCatTitleAlias] => 1 [show_page_heading] => 0 [categories] => Array ( [0] => 246 ) [exclude_from_group_by_subcategories] => 0 [menu-anchor_css] => nav__link nav__link--dalmacija [menu_text] => 1 [menu_show] => 1 [menu-meta_description] => Najnovije vijesti iz Dalmacije. [menu-meta_keywords] => zadar, šibenik, dubrovnik, obala, otoci, zagora [secure] => 0 [page_title] => Dalmacija [page_description] => SiteMeta Description [page_rights] => [robots] => [inheritFrom] => 0 [num_leading_items] => 2 [num_leading_columns] => 1 [leadingImgSize] => Large [num_primary_items] => 4 [num_primary_columns] => 2 [primaryImgSize] => Medium [num_secondary_items] => 4 [num_secondary_columns] => 1 [secondaryImgSize] => Small [num_links] => 4 [num_links_columns] => 1 [linksImgSize] => XSmall [catCatalogMode] => 0 [catFeaturedItems] => 1 [catOrdering] => publishUp [catPagination] => 2 [catPaginationResults] => 1 [catTitle] => 1 [catTitleItemCounter] => 1 [catDescription] => 1 [catImage] => 1 [catFeedLink] => 0 [catFeedIcon] => 0 [subCategories] => 1 [subCatColumns] => 2 [subCatTitle] => 1 [subCatTitleItemCounter] => 1 [subCatDescription] => 1 [subCatImage] => 1 [catItemTitle] => 1 [catItemTitleLinked] => 1 [catItemFeaturedNotice] => 0 [catItemAuthor] => 1 [catItemDateCreated] => 1 [catItemRating] => 0 [catItemImage] => 1 [catItemIntroText] => 1 [catItemExtraFields] => 0 [catItemHits] => 0 [catItemCategory] => 1 [catItemTags] => 1 [catItemAttachments] => 0 [catItemAttachmentsCounter] => 0 [catItemVideo] => 0 [catItemVideoAutoPlay] => 0 [catItemImageGallery] => 0 [catItemDateModified] => 0 [catItemReadMore] => 1 [catItemCommentsAnchor] => 1 [catItemOCMPlugins] => 1 [itemDateCreated] => 1 [itemTitle] => 1 [itemFeaturedNotice] => 1 [itemAuthor] => 1 [itemFontResizer] => 1 [itemPrintButton] => 0 [itemEmailButton] => 1 [itemSocialButton] => 1 [itemVideoAnchor] => 1 [itemImageGalleryAnchor] => 1 [itemCommentsAnchor] => 1 [itemRating] => 0 [itemImage] => 1 [itemImgSize] => Large [itemImageMainCaption] => 1 [itemImageMainCredits] => 1 [itemIntroText] => 0 [itemFullText] => 1 [itemExtraFields] => 1 [itemDateModified] => 1 [itemHits] => 0 [itemCategory] => 0 [itemTags] => 1 [itemAttachments] => 1 [itemAttachmentsCounter] => 1 [itemVideo] => 1 [itemVideoAutoPlay] => 0 [itemVideoCaption] => 1 [itemVideoCredits] => 1 [itemImageGallery] => 0 [itemNavigation] => 0 [itemComments] => 1 [itemTwitterButton] => 1 [itemFacebookButton] => 1 [itemGooglePlusOneButton] => 1 [itemAuthorBlock] => 0 [itemAuthorImage] => 0 [itemAuthorDescription] => 0 [itemAuthorURL] => 0 [itemAuthorEmail] => 0 [itemAuthorLatest] => 0 [itemAuthorLatestLimit] => 5 [itemRelated] => 1 [itemRelatedLimit] => 2 [itemRelatedTitle] => 1 [itemRelatedCategory] => 1 [itemRelatedImageSize] => Medium [itemRelatedIntrotext] => 1 [itemRelatedFulltext] => 0 [itemRelatedAuthor] => 0 [itemRelatedMedia] => 1 [itemRelatedImageGallery] => 1 [itemOCMPlugins] => 1 [recaptcha] => ) [initialized:protected] => 1 [separator] => . ) [metadesc] => [metadata] => robots= author= [metakey] => [plugins] => {"is_import_from_dnn":true,"incptvocmimagegalleryIGParameters":"default","incptvocmimagegalleryocmIGposition":"OcmAfterDisplayContent","incptvocmimagegalleryocmIGtheme":"CameraSlideshow","incptvocmimagegalleryImages":["\/Archive\/Images\/2016\/11\/28\/Spektar\/8217683.jpg","\/Archive\/Images\/2016\/11\/28\/Spektar\/8217683.jpg","\/Archive\/Images\/2016\/11\/28\/Spektar\/8217682.jpg","\/Archive\/Images\/2016\/11\/28\/Spektar\/8217681.jpg","\/Archive\/Images\/2016\/11\/28\/Spektar\/8217679.jpg","\/Archive\/Images\/2016\/11\/28\/Spektar\/8217677.jpg","\/Archive\/Images\/2016\/11\/28\/Spektar\/8217676.jpg","\/Archive\/Images\/2016\/11\/28\/Spektar\/8217674.jpg","\/Archive\/Images\/2016\/11\/28\/Spektar\/8217672.jpg","\/Archive\/Images\/2016\/11\/28\/Spektar\/8217670.jpg","\/Archive\/Images\/2016\/11\/28\/Spektar\/8217668.jpg","\/Archive\/Images\/2016\/11\/28\/Spektar\/8217666.jpg","\/Archive\/Images\/2016\/11\/28\/Spektar\/8217665.jpg","\/Archive\/Images\/2016\/11\/28\/Spektar\/8217663.jpg","\/Archive\/Images\/2016\/11\/28\/Spektar\/7466646.jpg","\/Archive\/Images\/2016\/11\/28\/Spektar\/8217677.jpg","\/Archive\/Images\/2016\/11\/28\/Spektar\/8217679.jpg","\/Archive\/Images\/2016\/11\/28\/Spektar\/8217681.jpg","\/Archive\/Images\/2016\/11\/28\/Spektar\/7466646.jpg"],"incptvocmimagegalleryImageTitles":["","","","","","","","","","","","","","","","","","",""],"incptvocmimagegalleryImageDescriptions":["","","","","","","","","","","","","","","","","","",""],"incptvocmimagegalleryImageFocus":["50:50","50:50","50:50","50:50","50:50","50:50","50:50","50:50","50:50","50:50","50:50","50:50","50:50","50:50","50:50","50:50","50:50","50:50","50:50"],"incptvocmimagegalleryImageDimensions":[{"size0":"1200x687"},{"size0":"1200x687"},{"size0":"1200x462"},{"size0":"1200x804"},{"size0":"1200x800"},{"size0":"1200x1893"},{"size0":"1200x764"},{"size0":"1200x691"},{"size0":"1200x729"},{"size0":"1200x737"},{"size0":"1200x754"},{"size0":"1200x779"},{"size0":"1200x728"},{"size0":"1200x781"},{"size0":"1200x791"},{"size0":"1200x1893"},{"size0":"1200x800"},{"size0":"1200x804"},{"size0":"1200x791"}]} [language] => * [multi_author] => 0 [type_id] => 0 [category] => TableOCMCategory Object ( [id] => 246 [name] => Dalmacija [alias] => dalmacija [description] => [parent] => 240 [extraFieldsGroup] => 9 [published] => 1 [image] => [access] => 1 [ordering] => 13 [params] => {"inheritFrom":"0","catMetaDesc":"","catMetaKey":"","catMetaRobots":"","catMetaAuthor":"","theme":"","num_leading_items":"2","num_leading_columns":"1","leadingImgSize":"Large","num_primary_items":"4","num_primary_columns":"2","primaryImgSize":"Medium","num_secondary_items":"4","num_secondary_columns":"1","secondaryImgSize":"Small","num_links":"4","num_links_columns":"1","linksImgSize":"XSmall","catCatalogMode":"0","catFeaturedItems":"1","catOrdering":"publishUp","catPagination":"2","catPaginationResults":"1","catTitle":"1","catTitleItemCounter":"1","catDescription":"1","catImage":"1","catFeedLink":"0","catFeedIcon":"0","subCategories":"1","subCatColumns":"2","subCatOrdering":"","subCatTitle":"1","subCatTitleItemCounter":"1","subCatDescription":"1","subCatImage":"1","itemImageXS":"","itemImageS":"","itemImageM":"","itemImageL":"","itemImageXL":"","catItemTitle":"1","catItemTitleLinked":"1","catItemFeaturedNotice":"0","catItemAuthor":"1","catItemDateCreated":"1","catItemRating":"0","catItemImage":"1","catItemIntroText":"1","catItemIntroTextWordLimit":"","catItemExtraFields":"0","catItemHits":"0","catItemCategory":"1","catItemTags":"1","catItemAttachments":"0","catItemAttachmentsCounter":"0","catItemVideo":"0","catItemVideoWidth":"","catItemVideoHeight":"","catItemAudioWidth":"","catItemAudioHeight":"","catItemVideoAutoPlay":"0","catItemImageGallery":"0","catItemImageGalleryWidth":"","catItemImageGalleryHeight":"","catItemDateModified":"0","catItemReadMore":"1","catItemCommentsAnchor":"1","catItemOCMPlugins":"1","itemDateCreated":"1","itemTitle":"1","itemFeaturedNotice":"1","itemAuthor":"1","itemFontResizer":"1","itemPrintButton":"0","itemEmailButton":"1","itemSocialButton":"1","itemVideoAnchor":"1","itemImageGalleryAnchor":"1","itemCommentsAnchor":"1","itemRating":"0","itemImage":"1","itemImgSize":"Large","itemImageMainCaption":"1","itemImageMainCredits":"1","itemIntroText":"0","itemFullText":"1","itemExtraFields":"1","itemDateModified":"1","itemHits":"0","itemCategory":"0","itemTags":"1","itemAttachments":"1","itemAttachmentsCounter":"1","itemVideo":"1","itemVideoWidth":"","itemVideoHeight":"","itemAudioWidth":"","itemAudioHeight":"","itemVideoAutoPlay":"0","itemVideoCaption":"1","itemVideoCredits":"1","itemImageGallery":"0","itemImageGalleryWidth":"","itemImageGalleryHeight":"","itemNavigation":"0","itemComments":"1","itemTwitterButton":"1","itemFacebookButton":"1","itemGooglePlusOneButton":"1","itemAuthorBlock":"0","itemAuthorImage":"0","itemAuthorDescription":"0","itemAuthorURL":"0","itemAuthorEmail":"0","itemAuthorLatest":"0","itemAuthorLatestLimit":"5","itemRelated":"1","itemRelatedLimit":"2","itemRelatedTitle":"1","itemRelatedCategory":"1","itemRelatedImageSize":"Medium","itemRelatedIntrotext":"1","itemRelatedFulltext":"0","itemRelatedAuthor":"0","itemRelatedMedia":"1","itemRelatedImageGallery":"1","itemOCMPlugins":"1"} [trash] => 0 [plugins] => {"customparams_created":"2019-11-04 19:44:34","customparams_modified":"2019-11-04 19:44:34","customparams_videobg":"","customparams_countdown_module":"","customparams_search_template":""} [language] => * [container] => 0 [container_name] => [_tbl:protected] => #__ocm_categories [_tbl_key:protected] => id [_tbl_keys:protected] => Array ( [0] => id ) [_db:protected] => JDatabaseDriverMysqli_Exabyte Object ( [name] => mysqli [serverType] => mysql [connection:protected] => mysqli Object ( [affected_rows] => 38 [client_info] => mysqlnd 5.0.12-dev - 20150407 - $Id: 7cc7cc96e675f6d72e5cf0f267f48e167c2abb23 $ [client_version] => 50012 [connect_errno] => 0 [connect_error] => [errno] => 0 [error] => [error_list] => Array ( ) [field_count] => 3 [host_info] => 127.0.0.1 via TCP/IP [info] => [insert_id] => 0 [server_info] => 5.5.30 [server_version] => 50530 [stat] => Uptime: 7891377 Threads: 10 Questions: 1581884947 Slow queries: 4827862 [sqlstate] => 00000 [protocol_version] => 10 [thread_id] => 112063832 [warning_count] => 0 ) [nameQuote:protected] => ` [nullDate:protected] => 0000-00-00 00:00:00 [_database:JDatabaseDriver:private] => sdproductiondb [count:protected] => 58 [cursor:protected] => [debug:protected] => [limit:protected] => 0 [log:protected] => Array ( ) [timings:protected] => Array ( ) [callStacks:protected] => Array ( ) [offset:protected] => 0 [options:protected] => Array ( [driver] => mysqli_exabyte [host] => 127.0.0.1 [user] => proxy_user_front03 [password] => b3hX5DrKwjx6 [database] => sdproductiondb [prefix] => sk_ [select] => 1 [port] => 6033 [socket] => ) [sql:protected] => SELECT id, value, type FROM #__ocm_extra_fields ef WHERE ef.published = 1 [tablePrefix:protected] => sk_ [utf:protected] => 1 [utf8mb4:protected] => 1 [errorNum:protected] => 0 [errorMsg:protected] => [transactionDepth:protected] => 0 [disconnectHandlers:protected] => Array ( ) [ocmConfig] => Array ( ) ) [_trackAssets:protected] => [_rules:protected] => [_locked:protected] => [_autoincrement:protected] => 1 [_observers:protected] => JObserverUpdater Object ( [aliases:protected] => Array ( ) [observers:protected] => Array ( ) [doCallObservers:protected] => 1 ) [_columnAlias:protected] => Array ( ) [_jsonEncode:protected] => Array ( ) [_errors:protected] => Array ( ) [year_lookup] => 0 [link] => /dalmacija ) [additional_categories] => Array ( ) [link] => /dalmacija/ispovijest-uzgajivaca-koji-su-dizali-kredite-i-pokrenuli-uspjesan-biznis-a-sada-moraju-zatvoriti-farme-zao-vam-je-cincila-a-janjaca-nije-451986 [printLink] => /dalmacija/ispovijest-uzgajivaca-koji-su-dizali-kredite-i-pokrenuli-uspjesan-biznis-a-sada-moraju-zatvoriti-farme-zao-vam-je-cincila-a-janjaca-nije-451986?tmpl=component&print=1 [tags] => Array ( [0] => stdClass Object ( [id] => 240712 [name] => činčile [published] => 1 [section] => [subsection] => [weight] => [created] => 0000-00-00 00:00:00 [main_article_id] => 0 [alias] => cincile [link] => /tag/cincile ) ) [imageXSmall] => [imageSmall] => [imageMedium] => [imageLarge] => [imageXLarge] => [extraFields] => stdClass Object ( [SuperscriptTitle] => stdClass Object ( [id] => 2 [name] => Superscript Title [value] => biznis na izdisaju [type] => textarea [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 2 [alias] => SuperscriptTitle ) ) [attachments] => Array ( ) [cleanTitle] => Ispovijest uzgajivača koji su dizali kredite i pokrenuli uspješan biznis, a sada moraju zatvoriti farme: Žao vam je činčila, a janjaca nije!? [num_of_authors] => 0 [author] => Joomla\CMS\User\User Object ( [isRoot:protected] => [id] => 3214 [name] => Stanislav Soldo [username] => stanislav-soldo [email] => stanislav-soldo@sd.hr [password] => $2y$10$I3.UNlVIn8895nQXBcB4meZugZcK6L4FDanEKSV8Eo6znTy4qY98q [password_clear] => [block] => 0 [sendEmail] => 0 [registerDate] => 0000-00-00 00:00:00 [lastvisitDate] => 0000-00-00 00:00:00 [activation] => [params] => [groups] => Array ( [2] => 2 ) [guest] => 0 [lastResetTime] => 0000-00-00 00:00:00 [resetCount] => 0 [requireReset] => 0 [_params:protected] => Joomla\Registry\Registry Object ( [data:protected] => stdClass Object ( ) [initialized:protected] => [separator] => . ) [_authGroups:protected] => [_authLevels:protected] => [_authActions:protected] => [_errorMsg:protected] => [userHelper:protected] => Joomla\CMS\User\UserWrapper Object ( ) [_errors:protected] => Array ( ) [otpKey] => [otep] => [link] => /autor/stanislav-soldo-3214 [profile] => stdClass Object ( [id] => 1732 [gender] => m [description] => [image] => [url] => [group] => 1 [plugins] => ) [avatar] => https://secure.gravatar.com/avatar/b65bebf668f001d6dd5ad0bb95b909ba?s=100&default=https%3A%2F%2Fslobodnadalmacija.hr%2Fcomponents%2Fcom_ocm%2Fimages%2Fplaceholder%2Fuser.png ) [numOfComments] => 0 [mainImage] => https://static.slobodnadalmacija.hr/Archive/Images/2016/11/28/Spektar/8217683.jpg [galleryCount] => 19 [hasImage] => 1 [mainImageAuthor] => [mainImageDesc] => [popup_gallery] => Array ( [0] => stdClass Object ( [src] => https://static.slobodnadalmacija.hr/Archive/Images/2016/11/28/Spektar/8217683.jpg [title] => ) [1] => stdClass Object ( [src] => https://static.slobodnadalmacija.hr/Archive/Images/2016/11/28/Spektar/8217683.jpg [title] => ) [2] => stdClass Object ( [src] => https://static.slobodnadalmacija.hr/Archive/Images/2016/11/28/Spektar/8217682.jpg [title] => ) [3] => stdClass Object ( [src] => https://static.slobodnadalmacija.hr/Archive/Images/2016/11/28/Spektar/8217681.jpg [title] => ) [4] => stdClass Object ( [src] => https://static.slobodnadalmacija.hr/Archive/Images/2016/11/28/Spektar/8217679.jpg [title] => ) [5] => stdClass Object ( [src] => https://static.slobodnadalmacija.hr/Archive/Images/2016/11/28/Spektar/8217677.jpg [title] => ) [6] => stdClass Object ( [src] => https://static.slobodnadalmacija.hr/Archive/Images/2016/11/28/Spektar/8217676.jpg [title] => ) [7] => stdClass Object ( [src] => https://static.slobodnadalmacija.hr/Archive/Images/2016/11/28/Spektar/8217674.jpg [title] => ) [8] => stdClass Object ( [src] => https://static.slobodnadalmacija.hr/Archive/Images/2016/11/28/Spektar/8217672.jpg [title] => ) [9] => stdClass Object ( [src] => https://static.slobodnadalmacija.hr/Archive/Images/2016/11/28/Spektar/8217670.jpg [title] => ) [10] => stdClass Object ( [src] => https://static.slobodnadalmacija.hr/Archive/Images/2016/11/28/Spektar/8217668.jpg [title] => ) [11] => stdClass Object ( [src] => https://static.slobodnadalmacija.hr/Archive/Images/2016/11/28/Spektar/8217666.jpg [title] => ) [12] => stdClass Object ( [src] => https://static.slobodnadalmacija.hr/Archive/Images/2016/11/28/Spektar/8217665.jpg [title] => ) [13] => stdClass Object ( [src] => https://static.slobodnadalmacija.hr/Archive/Images/2016/11/28/Spektar/8217663.jpg [title] => ) [14] => stdClass Object ( [src] => https://static.slobodnadalmacija.hr/Archive/Images/2016/11/28/Spektar/7466646.jpg [title] => ) [15] => stdClass Object ( [src] => https://static.slobodnadalmacija.hr/Archive/Images/2016/11/28/Spektar/8217677.jpg [title] => ) [16] => stdClass Object ( [src] => https://static.slobodnadalmacija.hr/Archive/Images/2016/11/28/Spektar/8217679.jpg [title] => ) [17] => stdClass Object ( [src] => https://static.slobodnadalmacija.hr/Archive/Images/2016/11/28/Spektar/8217681.jpg [title] => ) [18] => stdClass Object ( [src] => https://static.slobodnadalmacija.hr/Archive/Images/2016/11/28/Spektar/7466646.jpg [title] => ) ) [bgPosition] => [text] => {OCMSplitter}

Rijetko je koja životinja izazvala toliko prijepora u javnosti kao – činčila. Oko te male sive krznene loptice, koja se uglavnom uzgaja na farmama te služi isključivo u krznenoj industriji za proizvodnju kapa, kaputa i ostalog krzna, godinama ratuju uzgajivači i zaštitari životinja. I nije to samo hrvatska specifičnost. Uzgajivači će reći da nema nikakve razlike između farme činčila i farme koka tovilica, svinja ili kunića. Oni služe za ljudsku prehranu, a krzno činčile za meke kapute.

Suprotstavljene strane nemoguće je pomiriti. Jedni tvrde da treba uvažiti gospodarske interese budući da od uzgoja činčila žive brojne obitelji, a tu je još i vezana industrija poput proizvodnje hrane za činčile, kaveza i drugih potrepština u proizvodnji, dok drugi drže da se životinje na farmama muče i da takav uzgoj treba zakonom zabraniti.

Problem je zaista velik i, kako sada stvari stoje, ne može ga riješiti ni država. Dapače, ona nedorečenim zakonskim rješenjima produbljuje ovaj problem. A to je već jedna od hrvatskih, tranzicijskih specifičnosti. Naime, prema jednom zakonu, zabrana držanja činčila u kavezima kreće od 2017. godine, a po drugom zakonskom rješenju taj je rok produljen do 2018. godine. Uglavnom, zabranio bi se uzgoj životinja radi proizvodnje krzna, što je na snazi za sada samo u Velikoj Britaniji i Austriji. Uzgajivači su tako dobili godinu dana za prilagodbu te u tom roku moraju ugasiti svoje farme i riješiti se životinja.

A kako, pitaju se vlasnici farma koji uglavnom žive od proizvodnje činčila. Neki od njih podigli su kredite za modernizaciju uzgoja, čak i u švicarskim francima, što ih dodatno opterećuje. Nikako se ne mogu pomiriti s činjenicom da njihove farme broje zadnje dane. Puno očekuju od nove hrvatske Vlade jer, kako kažu, bivša ih je potpuno razočarala.

– Što očekivati od hrvatske vlasti kad je supruga bivšeg predsjednika HDZ-a i bivšeg prvog potpredsjednika Vlade Tomislava Karamarka, Ana Šarić, bila glavna u kampanji protiv uzgoja činčila? Čak je i novčano pomagala prosvjede udruga za zaštitu životinja – kaže nam Bruno Ivančan, predsjednik Udruge uzgajivača činčila Hrvatske. On ističe da je ova životinja u prirodi istrijebljena zbog krzna, pa je njezin uzgoj na farmama zapravo jedini način da vrsta opstane.

U prilog legalizaciji uzgoja farmeri navode i podatak da je riječ o izvoznom proizvodu koji se uzgaja na šezdesetak farmi diljem Hrvatske. Napominju da se činčile izvoze žive jer kod nas nema pogona za preradu, pa nema govora o mučenju životinja ni o nehumanom klanju.

– Sada su na redu činčile, a nakon njih doći će svinje i janjci, krave i telad! – ističu ogorčeni uzgajivači, koji za sve okrivljuju lobije uvezane s udrugama za zaštitu životinja, koji u Hrvatskoj, za razliku od drugih zemalja EU-a, imaju prevelik utjecaj.

– Svakim danom sve nam se više javljaju osobe i cijele obitelji koje bi htjele krenuti u posao s uzgojem, kao i strani investitori koji su spremni uložiti svoj kapital u posao u Hrvatskoj, kako u formiranje novih farmi, tako i u širenje već postojećih – objašnjava Ivančan.

– Samo, kako to učiniti kad se u javnosti stalno govori o zabrani uzgoja činčila? – pita se on.

Primjerice, posao s činčilama cvjeta u Poljskoj i Mađarskoj, a u novije doba i na području zapadne Hercegovine. Poljska čak državnim novcem potiče uzgoj.

Ipak, još davno je "Scientific Committee on Animal Health and Animal Welfare" na inicijativu Europske komisije objavio izvješće o uzgoju životinja za krzno u zemljama EU-a, u kojem stoji kako su najveći problemi uočeni upravo u organiziranom "farmskom" uzgoju činčila, premda on čini samo manji dio industrije krzna.

U tom se dokumentu naglašava kako se u farmskom uzgoju činčila za krzno posvećuje jako mala pažnja dobrobiti životinja. Među problemima su posebno istaknuti uzgoj u malim i skučenim kavezima, zbog čega se životinja ne može normalno ponašati. Navedeno je da je na farmama mali broj posuda za gniježđenje te da se činčile ne mogu kupati u pijesku, a posebno se ističe da se ženke vežu žicom prilikom parenja.

Međutim, vlasnici farmi to s indignacijom odbacuju.

Zvjezdana Karas, vlasnica farme činčila u Kaštelima, kaže da se činčile redovito "kupaju" u pijesku, četkaju se i vodi se briga o njihovu krznu, jer se oštećeno krzno nikako ne može prodati. Posebno se vodi briga o prozračnosti prostora, što je presudno za kvalitetu krzna, pa na kraju i prodaju.

– Pa nitko nije lud držati životinju u kavezu i mučiti je. Takve se činčile ne bi mogle prodati – govori nam Zvjezdana, čije se činčile kupaju u pijesku da im krzno bude mekano. Upravo je to presudno za kvalitetu krzna u industriji pa ni jedan farmer sebi ne može dopustiti luksuz da mu se činčile olinjaju.

– Činčila odbaci dlaku kad je u opasnosti. Što to znači? To znači da kad uzmete životinju u ruku na neodgovarajući način, ili je slučajno potegnete ili počupate, odbacit će taj dio dlake i onda trebaju tri, četiri mjeseca da joj ta dlaka ponovno izraste. Takva životinja nije za prodaju, a sve vam to govorim da shvatite kako farmeri ne zlostavljaju činčile. Dapače, spašavamo ih od izumiranja. A ovo je vrlo pipav posao – rezolutna je Zvjezdana.

I ona, kao i ostali uzgajivači, strepi od zabrane jer je namjeravala proširiti proizvodnju zajedno sa kćeri, koja je pokazala interes za farmerski uzgoj činčila.

– Svi se brinu o dobrobiti životinja, a brine li se itko u ovoj zemlji o dobrobiti ljudi? – pita se naša sugovornica. – Tko neće kupovati krzno, ne mora, ali neka ta agresivna manjina prestane terorizirati druge. Koja je razlika između držanja činčile kao kućnog ljubimca i organiziranog uzgoja? Nikakva. Bolje se mi brinemo u organiziranom uzgoju. Evo, vidite, nemamo ni sveca ni petka. Činčilama se mora doći i na Božić. Živina traži svoje. Pa onda se javljaju neki tamo koji vole sve, a najmanje životinje – kaže Zvjezdana.

– Ovaj posao volim i boli me sve ono što se govori o uzgoju činčila. Kakav je to prijatelj životinja koji meni uzima životinju s farme? – ogorčena je naša sugovornica, koja samo traži da je puste da živi i radi u miru.

– Ne može svatko biti predsjednik Republike i ministar, netko mora raditi i ovaj težak i šporak posao – govori nam Zvjezdana Karas.

Slično razmišlja i Bruno Ivančan, koji drži da se u javnosti barata pogrešnim informacijama o uzgoju činčila. Ovdje nisu čista posla, kaže.

– Zakon je skroz nedorečen. Činčile se po zakonu mogu uzgajati do početka 2017. godine. Međutim, povjerenstvo pri Ministarstvu poljoprivrede donijelo je odluku da se činčile mogu uzgajati bez ikakvih ograničenja – objašnjava Ivančan, naglašavajući da se ovdje nekome pogoduje. – Poznato je da mladi odlaze iz Hrvatske, i ako zaustavimo i jednog mladog čovjeka i otvorimo jedno radno mjesto, puno smo učinili – kaže Ivančan, naglašavajući da u Hrvatskoj postoji veliki interes za investiranje u farme činčila, ali da država i političari to ne podupiru.

– Ako Hrvatskoj ne trebaju radna mjesta, ne znam uopće što bih dalje rekao – smatra Ivančan.– Zar je dobrobit životinja ispred dobrobiti ljudi? Tu su veliki interesi u pitanju. Udruge za zaštitu životinja žele bez rada izvlačiti za sebe državni novac. Kad unište nas uzgajivače činčila kao najslabiju kariku, oni idu dalje, na redu su farme svinja i farme krava. Od čega će Hrvati živjeti, što će jesti? – pita se Bruno.

Kako doznajemo, Hrvatska proizvodi iznimno kvalitetne činčile, ima dobar genetski materijal, koji uzgajivači diljem svijeta žele kupovati baš od naših uzgajivača.

– U Poljskoj se godišnje proizvodi više od stotinu tisuća činčila, čime su se otvorila brojna radna mjesta – objasnio je Ivančan, koji ima 3500 životinja i jedini je u Hrvatskoj sa završenom školom za uzgoj činčila.

– Mađari jedva čekaju da se u Hrvatskoj zabrani uzgoj činčila jer će ovdašnji vlasnici svoju proizvodnju prebaciti tamo gdje je to legalan i unosan posao – rezolutan je Bruno, koji naglašava da se u Mađarskoj novootvorena farma činčila potiče s 40 tisuća eura, plus 10 eura državnih poticaja po svakoj životinji.

– Ja kao proizvođač činčila od hrvatske države ne tražim ništa, samo neka me puste da živim i radim posao koji je legalan u čitavoj Europskoj uniji i koji se sufinancira iz EU fondova. Zabranom uzgoja činčila Hrvatska krši ustavno pravo svakog građanina na rad. Činčila je 100 posto hrvatski izvozni proizvod, od nje u Hrvatskoj ne ostane ni jedna dlaka. Za jednu činčilu uzgajivač može dobiti 300 kuna, a u poslu se vrte milijuni dolara, koji bi se mogli sliti u Hrvatsku kad bi se stabilnim zakonskim rješenjima regulirao uzgoj činčila – kaže nam Ivančan, naglašavajući da porez plaća u Republici Hrvatskoj i da svaka lipa koju zaradi ide preko računa.

I Frane Prkut iz Kaštela ima farmu činčila. Njega, kao i ostale uzgajivače, muče isti problemi. Očekuje legalizaciju proizvodnje činčila.

– Svoju farmu neću ugasiti. Dok dur, dur. Nemam nekog velikog izbora. Čime ću se baviti ako ne ovim – kazao nam je Frane.

– Držat ću činčile sve dok ne dođe interventna policija pa odvede i njih i mene – govori u strahu. – Činčile se ne kolju na farmama, žive se životinje, stare deset mjeseci, izvoze. Glupo je kad nešto funkcionira i ima prođu na tržištu da ga triba odmah uništiti. I tako, logika je tih zaštitara životinja da postoji umjetno krzno pa da je grijota držati beštije u kavezima. Takva se logika može okrenuti na sva polja života. Ima i umjetno cvijeće pa opet ljudi sade i kupuju pravo pa uvene za pet dana. Za sve postoji umjetno. I astronauti jedu umjetnu spizu pa isto svako voli pojesti dobar komad mesa – slikovit je Frane.

– Grijota je zaklati janjca i kokoš, pa se isto kolju i jedu! Nisam ja neki sadist i zločinac koji muči životinje. I ja tribam živiti i hraniti svoju dicu – kaže Frane, kojemu su činčile glavni izvor prihoda u obitelji. Od njih zapravo živi, uz nešto polja koje obrađuje.

– Koliko god izgledalo drugačije, oko činčila ima previše posla i tu nema brzog bogaćenja. Činčila treba biti sive boje, dobroga krzna i veličine. Ako imalo baca na crno, ne može se prodati – objašnjava Frane.

– Kao uzgajivač činčila nemam nikakve veze s proizvodnjom krzna. U istoj sam poziciji kao onaj što uzgaja žito u Slavoniji pa se od njega pravi kruh u pekarama – zaključio je Prkut.

Kako će se rasplesti zavrzlama oko organiziranog uzgoja činčila u Hrvatskoj te hoće li pobijediti farmeri ili udruge za zaštitu životinja, vrijeme će pokazati. Ako država stane na stranu zaštitara, farme će se morati prisilno ugasiti i brojne obitelji bit će doslovno otjerane na prosjački štap. S druge pak strane, ako udovolji farmerima, zaratit će s udrugama za zaštitu životinja. Na novom je ministru poljoprivrede Tomislavu Tolušiću da donese solomonsko rješenje, kojim će teško svi biti zadovoljni.

[event] => stdClass Object ( [BeforeDisplay] => [AfterDisplay] => [AfterDisplayTitle] => [BeforeDisplayContent] => [AfterDisplayContent] => [OCMBeforeDisplay] => [OCMAfterDisplay] => [OCMAfterDisplayTitle] => [OCMBeforeDisplayContent] => [OCMAfterDisplayContent] =>



















[OCMUserDisplay] => [OCMCommentsCounter] => [OCMCommentsBlock] => ) [jcfields] => Array ( ) [image] => [imageWidth] => 600 [comments] => Array ( ) [absoluteURL] => https://slobodnadalmacija.hr/dalmacija/ispovijest-uzgajivaca-koji-su-dizali-kredite-i-pokrenuli-uspjesan-biznis-a-sada-moraju-zatvoriti-farme-zao-vam-je-cincila-a-janjaca-nije-451986 [emailLink] => /component/mailto/?tmpl=component&template=site&link=8c8cbebb4179784cce20086a01bb24b8a78a9771 [twitterURL] => http://twitter.com/intent/tweet?text=Ispovijest+uzgajiva%C4%8Da+koji+su+dizali+kredite+i+pokrenuli+uspje%C5%A1an+biznis%2C+a+sada+moraju+zatvoriti+farme%3A+%C5%BDao+vam+je+%C4%8Din%C4%8Dila%2C+a+janjaca+nije%21%3F&url=https%3A%2F%2Fslobodnadalmacija.hr%2Fdalmacija%2Fispovijest-uzgajivaca-koji-su-dizali-kredite-i-pokrenuli-uspjesan-biznis-a-sada-moraju-zatvoriti-farme-zao-vam-je-cincila-a-janjaca-nije-451986 [socialLink] => https%3A%2F%2Fslobodnadalmacija.hr%2Fdalmacija%2Fispovijest-uzgajivaca-koji-su-dizali-kredite-i-pokrenuli-uspjesan-biznis-a-sada-moraju-zatvoriti-farme-zao-vam-je-cincila-a-janjaca-nije-451986 )
Array ( [1] => stdClass Object ( [id] => 2 [name] => Superscript Title [value] => biznis na izdisaju [type] => textarea [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 2 [alias] => SuperscriptTitle ) )
StoryEditorOCM
Dalmacijabiznis na izdisaju

Ispovijest uzgajivača koji su dizali kredite i pokrenuli uspješan biznis, a sada moraju zatvoriti farme: Žao vam je činčila, a janjaca nije!?

28. studenog 2016. - 22:06

Rijetko je koja životinja izazvala toliko prijepora u javnosti kao – činčila. Oko te male sive krznene loptice, koja se uglavnom uzgaja na farmama te služi isključivo u krznenoj industriji za proizvodnju kapa, kaputa i ostalog krzna, godinama ratuju uzgajivači i zaštitari životinja. I nije to samo hrvatska specifičnost. Uzgajivači će reći da nema nikakve razlike između farme činčila i farme koka tovilica, svinja ili kunića. Oni služe za ljudsku prehranu, a krzno činčile za meke kapute.

Suprotstavljene strane nemoguće je pomiriti. Jedni tvrde da treba uvažiti gospodarske interese budući da od uzgoja činčila žive brojne obitelji, a tu je još i vezana industrija poput proizvodnje hrane za činčile, kaveza i drugih potrepština u proizvodnji, dok drugi drže da se životinje na farmama muče i da takav uzgoj treba zakonom zabraniti.

Problem je zaista velik i, kako sada stvari stoje, ne može ga riješiti ni država. Dapače, ona nedorečenim zakonskim rješenjima produbljuje ovaj problem. A to je već jedna od hrvatskih, tranzicijskih specifičnosti. Naime, prema jednom zakonu, zabrana držanja činčila u kavezima kreće od 2017. godine, a po drugom zakonskom rješenju taj je rok produljen do 2018. godine. Uglavnom, zabranio bi se uzgoj životinja radi proizvodnje krzna, što je na snazi za sada samo u Velikoj Britaniji i Austriji. Uzgajivači su tako dobili godinu dana za prilagodbu te u tom roku moraju ugasiti svoje farme i riješiti se životinja.

A kako, pitaju se vlasnici farma koji uglavnom žive od proizvodnje činčila. Neki od njih podigli su kredite za modernizaciju uzgoja, čak i u švicarskim francima, što ih dodatno opterećuje. Nikako se ne mogu pomiriti s činjenicom da njihove farme broje zadnje dane. Puno očekuju od nove hrvatske Vlade jer, kako kažu, bivša ih je potpuno razočarala.

– Što očekivati od hrvatske vlasti kad je supruga bivšeg predsjednika HDZ-a i bivšeg prvog potpredsjednika Vlade Tomislava Karamarka, Ana Šarić, bila glavna u kampanji protiv uzgoja činčila? Čak je i novčano pomagala prosvjede udruga za zaštitu životinja – kaže nam Bruno Ivančan, predsjednik Udruge uzgajivača činčila Hrvatske. On ističe da je ova životinja u prirodi istrijebljena zbog krzna, pa je njezin uzgoj na farmama zapravo jedini način da vrsta opstane.

U prilog legalizaciji uzgoja farmeri navode i podatak da je riječ o izvoznom proizvodu koji se uzgaja na šezdesetak farmi diljem Hrvatske. Napominju da se činčile izvoze žive jer kod nas nema pogona za preradu, pa nema govora o mučenju životinja ni o nehumanom klanju.

– Sada su na redu činčile, a nakon njih doći će svinje i janjci, krave i telad! – ističu ogorčeni uzgajivači, koji za sve okrivljuju lobije uvezane s udrugama za zaštitu životinja, koji u Hrvatskoj, za razliku od drugih zemalja EU-a, imaju prevelik utjecaj.

– Svakim danom sve nam se više javljaju osobe i cijele obitelji koje bi htjele krenuti u posao s uzgojem, kao i strani investitori koji su spremni uložiti svoj kapital u posao u Hrvatskoj, kako u formiranje novih farmi, tako i u širenje već postojećih – objašnjava Ivančan.

– Samo, kako to učiniti kad se u javnosti stalno govori o zabrani uzgoja činčila? – pita se on.

Primjerice, posao s činčilama cvjeta u Poljskoj i Mađarskoj, a u novije doba i na području zapadne Hercegovine. Poljska čak državnim novcem potiče uzgoj.

Ipak, još davno je "Scientific Committee on Animal Health and Animal Welfare" na inicijativu Europske komisije objavio izvješće o uzgoju životinja za krzno u zemljama EU-a, u kojem stoji kako su najveći problemi uočeni upravo u organiziranom "farmskom" uzgoju činčila, premda on čini samo manji dio industrije krzna.

U tom se dokumentu naglašava kako se u farmskom uzgoju činčila za krzno posvećuje jako mala pažnja dobrobiti životinja. Među problemima su posebno istaknuti uzgoj u malim i skučenim kavezima, zbog čega se životinja ne može normalno ponašati. Navedeno je da je na farmama mali broj posuda za gniježđenje te da se činčile ne mogu kupati u pijesku, a posebno se ističe da se ženke vežu žicom prilikom parenja.

Međutim, vlasnici farmi to s indignacijom odbacuju.

Zvjezdana Karas, vlasnica farme činčila u Kaštelima, kaže da se činčile redovito "kupaju" u pijesku, četkaju se i vodi se briga o njihovu krznu, jer se oštećeno krzno nikako ne može prodati. Posebno se vodi briga o prozračnosti prostora, što je presudno za kvalitetu krzna, pa na kraju i prodaju.

– Pa nitko nije lud držati životinju u kavezu i mučiti je. Takve se činčile ne bi mogle prodati – govori nam Zvjezdana, čije se činčile kupaju u pijesku da im krzno bude mekano. Upravo je to presudno za kvalitetu krzna u industriji pa ni jedan farmer sebi ne može dopustiti luksuz da mu se činčile olinjaju.

– Činčila odbaci dlaku kad je u opasnosti. Što to znači? To znači da kad uzmete životinju u ruku na neodgovarajući način, ili je slučajno potegnete ili počupate, odbacit će taj dio dlake i onda trebaju tri, četiri mjeseca da joj ta dlaka ponovno izraste. Takva životinja nije za prodaju, a sve vam to govorim da shvatite kako farmeri ne zlostavljaju činčile. Dapače, spašavamo ih od izumiranja. A ovo je vrlo pipav posao – rezolutna je Zvjezdana.

I ona, kao i ostali uzgajivači, strepi od zabrane jer je namjeravala proširiti proizvodnju zajedno sa kćeri, koja je pokazala interes za farmerski uzgoj činčila.

– Svi se brinu o dobrobiti životinja, a brine li se itko u ovoj zemlji o dobrobiti ljudi? – pita se naša sugovornica. – Tko neće kupovati krzno, ne mora, ali neka ta agresivna manjina prestane terorizirati druge. Koja je razlika između držanja činčile kao kućnog ljubimca i organiziranog uzgoja? Nikakva. Bolje se mi brinemo u organiziranom uzgoju. Evo, vidite, nemamo ni sveca ni petka. Činčilama se mora doći i na Božić. Živina traži svoje. Pa onda se javljaju neki tamo koji vole sve, a najmanje životinje – kaže Zvjezdana.

– Ovaj posao volim i boli me sve ono što se govori o uzgoju činčila. Kakav je to prijatelj životinja koji meni uzima životinju s farme? – ogorčena je naša sugovornica, koja samo traži da je puste da živi i radi u miru.

– Ne može svatko biti predsjednik Republike i ministar, netko mora raditi i ovaj težak i šporak posao – govori nam Zvjezdana Karas.

Slično razmišlja i Bruno Ivančan, koji drži da se u javnosti barata pogrešnim informacijama o uzgoju činčila. Ovdje nisu čista posla, kaže.

– Zakon je skroz nedorečen. Činčile se po zakonu mogu uzgajati do početka 2017. godine. Međutim, povjerenstvo pri Ministarstvu poljoprivrede donijelo je odluku da se činčile mogu uzgajati bez ikakvih ograničenja – objašnjava Ivančan, naglašavajući da se ovdje nekome pogoduje. – Poznato je da mladi odlaze iz Hrvatske, i ako zaustavimo i jednog mladog čovjeka i otvorimo jedno radno mjesto, puno smo učinili – kaže Ivančan, naglašavajući da u Hrvatskoj postoji veliki interes za investiranje u farme činčila, ali da država i političari to ne podupiru.

– Ako Hrvatskoj ne trebaju radna mjesta, ne znam uopće što bih dalje rekao – smatra Ivančan.– Zar je dobrobit životinja ispred dobrobiti ljudi? Tu su veliki interesi u pitanju. Udruge za zaštitu životinja žele bez rada izvlačiti za sebe državni novac. Kad unište nas uzgajivače činčila kao najslabiju kariku, oni idu dalje, na redu su farme svinja i farme krava. Od čega će Hrvati živjeti, što će jesti? – pita se Bruno.

Kako doznajemo, Hrvatska proizvodi iznimno kvalitetne činčile, ima dobar genetski materijal, koji uzgajivači diljem svijeta žele kupovati baš od naših uzgajivača.

– U Poljskoj se godišnje proizvodi više od stotinu tisuća činčila, čime su se otvorila brojna radna mjesta – objasnio je Ivančan, koji ima 3500 životinja i jedini je u Hrvatskoj sa završenom školom za uzgoj činčila.

– Mađari jedva čekaju da se u Hrvatskoj zabrani uzgoj činčila jer će ovdašnji vlasnici svoju proizvodnju prebaciti tamo gdje je to legalan i unosan posao – rezolutan je Bruno, koji naglašava da se u Mađarskoj novootvorena farma činčila potiče s 40 tisuća eura, plus 10 eura državnih poticaja po svakoj životinji.

– Ja kao proizvođač činčila od hrvatske države ne tražim ništa, samo neka me puste da živim i radim posao koji je legalan u čitavoj Europskoj uniji i koji se sufinancira iz EU fondova. Zabranom uzgoja činčila Hrvatska krši ustavno pravo svakog građanina na rad. Činčila je 100 posto hrvatski izvozni proizvod, od nje u Hrvatskoj ne ostane ni jedna dlaka. Za jednu činčilu uzgajivač može dobiti 300 kuna, a u poslu se vrte milijuni dolara, koji bi se mogli sliti u Hrvatsku kad bi se stabilnim zakonskim rješenjima regulirao uzgoj činčila – kaže nam Ivančan, naglašavajući da porez plaća u Republici Hrvatskoj i da svaka lipa koju zaradi ide preko računa.

I Frane Prkut iz Kaštela ima farmu činčila. Njega, kao i ostale uzgajivače, muče isti problemi. Očekuje legalizaciju proizvodnje činčila.

– Svoju farmu neću ugasiti. Dok dur, dur. Nemam nekog velikog izbora. Čime ću se baviti ako ne ovim – kazao nam je Frane.

– Držat ću činčile sve dok ne dođe interventna policija pa odvede i njih i mene – govori u strahu. – Činčile se ne kolju na farmama, žive se životinje, stare deset mjeseci, izvoze. Glupo je kad nešto funkcionira i ima prođu na tržištu da ga triba odmah uništiti. I tako, logika je tih zaštitara životinja da postoji umjetno krzno pa da je grijota držati beštije u kavezima. Takva se logika može okrenuti na sva polja života. Ima i umjetno cvijeće pa opet ljudi sade i kupuju pravo pa uvene za pet dana. Za sve postoji umjetno. I astronauti jedu umjetnu spizu pa isto svako voli pojesti dobar komad mesa – slikovit je Frane.

– Grijota je zaklati janjca i kokoš, pa se isto kolju i jedu! Nisam ja neki sadist i zločinac koji muči životinje. I ja tribam živiti i hraniti svoju dicu – kaže Frane, kojemu su činčile glavni izvor prihoda u obitelji. Od njih zapravo živi, uz nešto polja koje obrađuje.

– Koliko god izgledalo drugačije, oko činčila ima previše posla i tu nema brzog bogaćenja. Činčila treba biti sive boje, dobroga krzna i veličine. Ako imalo baca na crno, ne može se prodati – objašnjava Frane.

– Kao uzgajivač činčila nemam nikakve veze s proizvodnjom krzna. U istoj sam poziciji kao onaj što uzgaja žito u Slavoniji pa se od njega pravi kruh u pekarama – zaključio je Prkut.

Kako će se rasplesti zavrzlama oko organiziranog uzgoja činčila u Hrvatskoj te hoće li pobijediti farmeri ili udruge za zaštitu životinja, vrijeme će pokazati. Ako država stane na stranu zaštitara, farme će se morati prisilno ugasiti i brojne obitelji bit će doslovno otjerane na prosjački štap. S druge pak strane, ako udovolji farmerima, zaratit će s udrugama za zaštitu životinja. Na novom je ministru poljoprivrede Tomislavu Tolušiću da donese solomonsko rješenje, kojim će teško svi biti zadovoljni.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
17. svibanj 2024 17:18